Κολοσσός Ρόδου-Παναθηναϊκός 71-80

Κρατάει την πρόκριση…

Ο Κολοσσός με το εξαιρετικό ποσοστό του έξω από τα 6.75μ., έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό για 40 λεπτά, αλλά οι «πράσινοι» βρήκαν τον τρόπο και πήραν τη νίκη με 80-71, που τους δίνει την πρόκριση για τα ημιτελικά των πλέι οφ.

Κρατάει την πρόκριση...

Με τους Καλάθη, Φελντέιν, Ουίλιαμς, Χαραλαμπόπουλο και Γκιστ ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός την αναμέτρηση.

Τα τρίποντα έκαναν τη ζημιά

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ο Κολοσσός έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό, καθώς ο Λαρετζάκης με συνεχόμενους πόντους, κυρίως έξω από τα 6.75μ. έκανε τη «ζημιά» στους «πράσινους», για το αρχικό 9-6.

Ο Καλάθης όμως, βοήθησε στο σκοράρισμα και στη δημιουργία και με 4 πόντους και 2 ασίστ, κρατούσε τον Παναθηναϊκό, ενώ ο Γκιστ μετά από ασίστ του διεθνή πλέι μέικερ, με γκολ-φάουλ έκανε το 9-9.

Οι «πράσινοι» προσπαθούσαν να ξεφύγουν στο σκορ, όμως ο Κολοσσός είχε εξαιρετικό ποσοστό από το τρίποντο, με τον Λούις να κάνει το 15-17, μετά από οκτώ λεπτά αγώνα.

Ο Ραντούλιτσα έκανε το 15-19 για το «τριφύλλι», αλλά οι γηπεδούχοι με πέντε σερί πόντους, κατάφεραν να βρεθούν μπροστά στο σκορ (20-19), μετά από δέκα λεπτά αγώνα.

ÐÁÐÐÁÓ ÊÏËÏÓÓÏÓ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ (ÐËÅÉ ÏÖ BASKET LEAGUE 2015-2016)KOLOSOS - PANATHINAIKOS

Ξέφυγε στο τέλος

Ο Κολοσσός ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο, όπως το πρώτο, με τον Άχονεν να κάνει το 23-19 με σου τριών πόντων, αλλά ο Φώτσης απάντησε άμεσα με τον ίδιο τρόπο.

Με δύο βολές του Φελντέιν και ένα τρίποντο του Χέινς, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε και πάλι μπροστά (23-27), ενώ παρά την απάντηση του Κολοσσού, ο Φώτσης με νέο τρίποντο έκανε το 30-26, για τους «πράσινους»., πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο.

Η ομάδα της Ρόδου, συνέχισε να βρίσκεται κοντά στο σκορ, με τον Ντέιβις να σκοράρει και να μειώνει στο καλάθι (30-28).

Το αντιαθλητικό φάουλ του Ντέιβις πάνω στον Παππά και το καλάθι του Γκιστ, έδωσε διαφορά επτά πόντων για το «τριφύλλι» (35-28), αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με σερί πόντους μείωσαν για το 35-36, δύο λεπτά πριν το ημίχρονο.

Ο Ουίλιαμς με πέντε πόντους και ο Καλάθης με τρίποντο, έφεραν τον Παναθηναϊκό μπροστά με 46-37, σκορ που έμεινε μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου.

1455410

Μία από τα ίδια

Στην τρίτη περίοδο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο, με τον Κολοσσό να «πυροβολεί» έξω από τα 6.75μ και να βάζει δύσκολα στους παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη.

Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα μικρό σερί και μείωσαν γρήγορα σε 45-48, με τον Ραντούλιτσα να κάνειν το 45-49, με μία εύστοχη βολή.

Ο Φελντέιν σκόραρε για το 45-52, αλλά ο Κολοσσός επέστρεψε και πάλι και με τους Λούις και Μακγκι κατάφερε να ισοφαρίσει σε 52-52.

Τρεις βολές και ένα εντυπωσιακό φάουλ του Ουίλιαμς έφεραν διαφορά πέντε πόντων (52-57), ο Ουίλιαμς λίγο αργότερα διαμόρφωσε το 55-61, αλλά ο Άχονεν με τρίποντο, έφερε και πάλι την ομάδα του κοντά στο σκορ.

Το τέλος της τρίτης περιόδου, βρήκε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με 63-58.

×ÅÉÍÓ  ÊÏËÏÓÓÏÓ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ (ÐËÅÉ ÏÖ BASKET LEAGUE 2015-2016)KOLOSOS - PANATHINAIKOS

Ντέρμπι μέχρι το τέλος

Οι γηπεδούχοι με το ξεκίνημα της 4ης και τελευταίας περιόδου, κατάφεραν να φέρουν τη διαφορά στον πόντο (62-63), μετά το κάρφωμα του Μακγκι.

Ο Ραντούλιτσα απάντησε για το 65-62, ενώ το τρίποντο του Διαμαντίδη έστειλε τη διαφορά στους έξι πόντους (68-62), με τον αρχηγό να σημειώνει στη συνέχεια δύο βολές, για το 70-62.

Ρέλεφορντ και Λαρετζάκης έφεραν και πάλι κοντά τον Κολοσσό (67-70) και ο Μπιλλής σημείωσε το 69-71, αφού είχε προηγηθεί μία βολή από τον Τζέιμς Γκιστ.

Τρία λεπτά πριν το φινάλε, το σκορ ήταν στο 76-71, με τους Φελντέιν και Παππά να σκοράρουν από πλευράς «πρασίνων», ενώ το τρίποντο του Φώτση ένα λεπτό πριν το φινάλε, έφερε το 79-71 και εκεί ουσιαστικά κρίθηκε και το παιχνίδι.

Το τελικό 80-71, έφερε την πρόκριση για τον Παναθηναϊκό, που με δύο νίκες επί του Κολοσσού πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά των πλέι οφ, όπου θα συναντήσει την ομάδα του Άρη.

ÄÉÁÌÁÍÔÉÄÇÓ ÃÊÉÓÔ ÊÏËÏÓÓÏÓ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ (ÐËÅÉ ÏÖ BASKET LEAGUE 2015-2016)KOLOSOS - PANATHINAIKOS

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 37-46, 58-63, 71-80

×ÁÍÔÅÑ ÊÏËÏÓÓÏÓ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ (ÐËÅÉ ÏÖ BASKET LEAGUE 2015-2016)KOLOSOS - PANATHINAIKOS