ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΑΡΗΣ 84-68

Ετσι νικάνε αυτοί που ξενυχτάνε!

Με κορυφαίους τους... αμαρτωλούς, Φελντέιν (23 π.) και Γκιστ (16 π.) ο Παναθηναϊκός νίκησε με 84-68 τον Άρη, έκανε το 3-2 στη σειρά των ημιτελικών και πάει για ένα ακόμη πρωτάθλημα!

Ο Αργύρης Πεδουλάκης επέλεξε να ξεκινήσει την αναμέτρηση με τους Χαραλαμπόπουλο, Καλάθη, Φώτση, Ουίλιαμς και Χάντερ, ενώ για την ομάδα της Θεσσαλονίκης, ο Δημήτρης Πρίφτης επέλεξε τους Μούρτο, Ουότερς, Μακ Νιλ, Σίμτσακ, Ουάιτ.

Πρώτη κατοχή μπάλα πήρε ο Άρης, αφού ο Ουάιτ βγήκε κερδισμένος από το τζάμπολ, αλλά δεν μπόρεσε ν’ ανοίξει λογαριασμό για την ομάδα του. Ίδια εικόνα και για το «τριφύλλι» που σπατάλησε με τον Καλάθη ένα σουτ τριών πόντων, με το ματς να παραμένει στο 0 περίπου δύο λεπτά από την έναρξή του.

Το σκορ στην αναμέτρηση το άνοιξε από τη γραμμή των βολών ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος ευστοχώντας για το (2-0). Με τον Καλάθη να το διευρύνει (5-0) από την περιφέρεια, αφού οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν εγκλωβισμένοι από την ασφυκτική άμυνα των «πρασίνων».

Με τρίποντο πάνω σε άμυνα ο Ουάιτ μείωσε (5-3), κερδίζοντας και την τεχνική ποινή από το Φώτση για διαμαρτυρία. Την επιπλέον κατοχή μπάλας, ο Άρης δεν την εκμεταλλεύτηκε, με τον Παναθηναϊκό να τρέχει στο γήπεδο με τον Ουίλιαμς για το (7-4) στο 4′. Οι δύο βολές του Ραντούλιτσα έφεραν και το +5 (9-4).

ÊÁËÁÈÇÓ ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÁÑÇÓ (ÐËÅÉ ÏÖ BASKET LEAGUE 2015-2016)PANATHINAIKOS - ARIS

Η πιεστική άμυνα των παικτών του Αργύρη Πεδουλάκη, απέδιδε καρπούς, αφού ο Άρης δεν έβρισκε δρόμο για το καλάθι, πηγαίνοντας σε «τραβηγμένες» επιλογές, κάτι που εξόργισε τον Δημήτρη Πρίφτη, με αποτέλεσμα οι διαιτητές να τον χρεώσουν με τεχνική ποινή. Μετά από περίπου τρία λεπτά, ο Ουάιτ ευστόχησε από μακριά (9-6), ο οποίος ήταν η μοναδική πηγή έμπνευσης για τους φιλοξενούμενους.

Ένα γρήγορο (5-0) του «τριφυλλιού» με τους Καλάθη και Φελντέιν έφερε το +8 (14-6) τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε του δεκαλέπτου, με τον Γκιστ να μοιράζει και εντυπωσιακό «stop» στον Ουάιτ, σε προσπάθεια για κάρφωμα. Μια βολή του Ραντούλιτσα έφερε και τη μέγιστη διαφορά +9 (15-6). Οι φιλοξενούμενοι τα έβρισκαν σκούρα από την «πράσινη» άμυνα και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να πέφτουν σε λάθη, με τον Φελντέιν να μοιάζει καυτός και με σερί πέντε προσωπικών πόντων (τρίποντο και κάρφωμα στον αιφνιδιασμό) έφτασε την διαφορά στο +14 (20-6).

Δύο βολες του Μακ Νιλ έριξαν πρόσκαιρα τη διαφορά (20-8), αλλά ο Παναθηναϊκός δεν κατέβαζε το πόδι από το γκάζι και παίζοντας σε υψηλά επίπεδα, διατήρησε τη διψήφια διαφορά (24-12) με λει απ του Διαμαντίδη στο φινάλε του δεκαλέπτου.

ÃÏÕÉËÉÁÌÓ ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÁÑÇÓ (ÐËÅÉ ÏÖ BASKET LEAGUE 2015-2016)PANATHINAIKOS - ARIS

Με σερί (5-0) από Φελντέιν (3/3 τρίποντα) και Γκιστ, ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος και στο β’ δεκάλεπτο και δημιούργησαν το +15 (29-14), με τον Γκιστ να διευρύνει το προβάδισμα (31-14) στο 13′. Με τον Γκιστ να αξιοποιεί την άψογη ασίστ του Διαμαντίδη, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +19 (33-14), με τον Άρη να μένει ξανά άποντος για παραπάνω από τέσσερα λεπτά, εξοργίζοντας ξανά τον προπονητή του, ο οποίος κάλεσε άμεσα σε τάιμ άουτ, για να διορθώσει όσο μπορούσε την κατάσταση αφού έβλεπε την ομάδα του να χάνει την επαφή με το σκορ αρκετά νωρίς.

Οι φιλοξενούμενοι με σερί 6-0, βρήκαν το δρόμο προς το καλάθι (33-20), κατεβάζοντας γρήγορα τη διαφορά, με τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει να πιέζει σε κάθε επαφή της μπάλας, κάτι το οποίο πιστώνεται ο Αργύρης Πεδουλάκης. Το σερί του Άρη αυξήθηκε, αφού ο Μούρτος σκόραρε από τα 6,75 με περιπετειώδη τρόπο (33-23), αλλά ο Γκιστ φρόντισε στην επόμενη φάση να κρατήσει το +12 (35-23).

Οι «πράσινοι» βλέπωντας τον Άρη να πλησιάζει στο σκορ, κατάφεραν με τους Καλάθη και Γκιστ να διατηρούν την επαφή τους με το σκορ (39-23), αλλά ο Μακ Νιλ με σουτ από απόσταση μείωσε (39-25) στο 19′, με τον Καλάθη να ευστοχεί σε μια βολή για το +15 (40-25). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το εύστοχο σουτ τριών πόντων του Ουάιτ στη λήξη (40-28).

ÃÊÉÓÔ ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÁÑÇÓ (ÐËÅÉ ÏÖ BASKET LEAGUE 2015-2016)PANATHINAIKOS - ARIS

Το τρίτο δεκάλεπτο, ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να είναι εύστοχοι σε σουτ τριών πόντων (40-31) με τρίποντο του Τσούπκοβιτς, μειώνωντας μετά από αρκετή ώρα σε μονοψήφιο αριθμό τη διαφορά. Το καλάθι και φάουλ του Μακ Νιλ, έφερε το ματς στους έξι πόντους (40-34), με τους «πράσινους» να είναι ιδιαίτερα άστοχοι στις επιλογές τους.

Μια συνεργασία των Ραντούλιτσα και Χαραλαμπόπουλου έφερε το (42-34), αλλά ο Ουότερς απάντησε (42-36), με τον Φελντέιν να βρίσκει το δρόμο προς το καλάθι (44-36) στο 26′. Δύο βολές του Ούαιτ μείωσαν ξανά τη διαφορά στους 6 (44-38), με τον Καλάθη να είναι απελπιστικά άστοχος από τη γραμμή των 6,75. Αυτά που δεν έβαζε ο ομογενής γκαρντ, τα έβαζε ο Τζέιμς Φελντέιν (47-38), με τον Ραντούλιτσα να διευρύνει το σκορ (49-38) στο 25′. Ακόμα ένα εύστοχο τρίποντο από τον Τσούπκοβιτς μείωσε τη διαφορά στους 8 (49-41), αλλά ο Ραντούλιτσα με τέσσερις συνεχόμενους πόντους επανέφερε τα διψήφια επίπεδα (53-41).

Ένα 5-0 σερί από την πλευρά των φιλοξενουμένων, μείωσε το σκορ (53-46), με τον Ουίλιαμς να σκοράρει στον αιφνιδιασμό και να παίρνει και το φάουλ του Μακ Νιλ (56-48) δύο λεπτά πριν το φινάλε του δεκαλέπτου. Με μια εύστοχη βολή του Γκιστ από το αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε από τον Ουάιτ, διαμορφώθηκε το (57-48) στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

×ÁÑÁËÁÌÐÏÐÏÕËÏÓ ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÁÑÇÓ (ÐËÅÉ ÏÖ BASKET LEAGUE 2015-2016)PANATHINAIKOS - ARIS

Με καλάθι του Γκιστ για τον Παναθηναϊκό και το (59-48) και το τρίποντο του Μακ Νιλ από την πλευρά των φιλοξενουμένων διαμορφώθηκε το (59-51) στο 29′. Ένα λέι απ του Νικ Καλάθη επανέφερε το +10 (61-51) για τους «πράσινους», δίνοντάς του «μαξιλαράκι» ασφαλείας, αλλά ο Ουάιτ μείωσε γρήγορα (61-53) σε μια φάση που κακώς δεν έχει χρεωθεί με βήματα.

Ο Γκιστ στη συνέχεια ευστόχησε σε μια βολή από τις δύο που κλήθηκε να εκτελέσει από το κερδισμένο φάουλ του Ουότερς (62-53), με τον Ουίλιαμς να σκοράρει και αυτός με τη σειρά του (64-53). Το εύστοχο τρίποντο του Μακ Νιλ, έδωσε δικαίωμα στον Άρη να πλησιάσει το σκορ (64-56), αλλά με σουτ τριών πόντων απάντησε και ο Ουίλιαμς (67-56) στο 34′, διατηρώντας το +11 για την ομάδα του.

Οι δύο βολές του Φελντέιν έφεραν το σκορ στο (69-56), αλλά το λέι απ του Σίμτσακ μείωσε εκ νέου τη διαφορά (69-58). Το δρόμο προς το καλάθι στη συνέχεια βρήκε ο Γκιστ (71-58) αλλά και ο Άρης με τον Ουάιτ σκόραρε (71-60). Με δύο βολές του Γκιστ, ο Παναθηναϊκός διατήρησε το +13 (73-60), με τον προπονητή του Άρη, να καλεί άμεσα σε τάιμ άουτ, βλέποντας το ματς να οδεύει στο τελευταίο τετράλεπτο.

ÖÅËÍÔÅÉÍ ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÁÑÇÓ (ÐËÅÉ ÏÖ BASKET LEAGUE 2015-2016)PANATHINAIKOS - ARIS

Ένα καλάθι από τον Μακ Νιλ, μείωσε ακριβώς στους δέκα (73-63) με 3’30” να απομένουν για το φινάλε, με τους «πράσινους» να μην είναι ψύχραιμοι και να κάνουν λάθη στις προσπάθειές του. Το ματς οδηγήθηκε στις βολές αφού και οι δύο ομάδες είχαν συμπληρώσει τα ομαδικά φάουλ, με τον Κοέν να είναι εύστοχος σε μια (73-64).

Εκεί μίλησε ο Έλιοτ Ουίλιαμς, ο οποίος με καλάθι και φάουλ διαμόρφωσε το (76-64) ευστοχώντας και στη συμπληρωματική βολή. Με τον Κοέν να ευστοχεί ξανά με 1/2 βολές για το (76-65). Το λέι απ του Καλάθη έφερε το (78-67), αλλά ο Μακ Νιλ κρατούσε ζωντανό τον Άρη με καλάθι και φάουλ (78-68), 1’12” για το φινάλε της αναμέτρησης.

Με τον Φελντέιν μετά από κλέψιμο να διαμορφώνει το τελικό 84-68 και τον Παναθηναϊκό να προκρίνεται στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 40-28, 57-48, 84-68.