Αποτελέσματα Αγώνων 2016-2017

Νίκη με σούπερ Μελγκαρέχο!

Ο Παναθηναϊκός, με τον Μεγκαρέχο να πραγματοποιεί μία πολύ καλή εμφάνιση, πήρε τη νίκη επί του Παμβοχαϊκού με 2-3 και έκανε θετική πρεμιέρα στον τρίτο όμιλο για το Λιγκ καπ «Νίκος Σαμαράς».

Μεγάλη μονομαχία είχαμε στο πρώτο σετ όπου αρχικά οι «πράσινοι» με τους Τσίροβιτς και Μελγκαρέχο, πήρε ένα ελαφρύ προβάδισμα δύο-τριών πόντων μέχρι τα μέσα του σετ (12-15). Ο γηπεδούχος και παθιασμένος Παμβοχαϊκός με τους Πέτι, Τζελάτι έκανε σερί 5-1 και πέρασε μπροστά με 17-16.   Ο Τζελάτι μείωσε σε 22-23 αλλά και πάλι ο Κουβανός σταρ με άσο «καθάρισε» το σετ με 22-25 και 0-1.

Κάκιστο ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό στο δεύτερο σετ με την ομάδα του Δεληκώστα να κάνει ένα γρήγορο 8-4 μετά από λάθος επίθεση του Μπέλου. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τη διαφορά αυτή πηγαίνοντας και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ με 16-8 μετά από καλή επίθεση του Μπαταγκίμ. Ο Παναθηναϊκός έτρεξε σερί 4-0 που του επέτρεψε να μειώσει σε 20-17 προτού ο Τζελάτι κάνει το 21-17. Οι γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά πάλι στο +5 (24-19) παίρνοντας το δεύτερο σετ με 25-23 μετά από πόντο του Πέτι.

Εκρηκτικό ξεκίνημα για τον ΠΑΟ στο τρίτο σετ όπου με πρωταγωνιστές τους Μπέλο, Ρανγκελ και Μελγκαρέχο, προηγήθηκε με νταμπλ σκορ (8-16). Οι γηπεδούχοι με Μπαταγκιμ και Πέτι μάζεψαν τη διαφορά και πλησίασαν στο 15-18 με μπλοκ άουτ του Τζελάτι. Τα πολλά χαμένα σέρβις του Παμβοχαϊκού και οι επιθέσεις σε πρώτο χρόνο των Τσίροβιτς, Ρανγκελ, έδωσαν προβάδισμα +7 στους φιλοξενούμενους με 17-24 ενώ ο Τσίροβιτς με άσο διαμόρφωσε το τελικό 17-25 και έκανε το 1-2 για τον ΠΑΟ.

Ο Παναθηναϊκός δεν μπήκε ποτέ στο τέταρτο σετ αφού μετά το 8-7 του Παμβοχαϊκού και το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να βρουν ρυθμό στην επίθεση με την ομάδα του Δεληκώστα να κάνει το 16-12 για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Με τον Πέτι πρωταγωνιστή στην επίθεση οι γηπεδούχοι έκαναν στο 20-13 και πήραν τελικά το τέταρτο σετ με 25-15 οδηγώντας την αναμέτρηση στο τάιμ μπρέικ.

Συναρπαστικό ήταν το πέμπτο σετ, όπου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 9-7, οι «πράσινοι» με σερί 2-6 πέρασαν μπροστά με 11-13 μετά από επίθεση του Μελγκαρέχο, ο Πέτι μείωσε σε 12-14 και ο Κουβανός με ατομικό μπλοκ στον Τζελάτι έγραψε το  12-15 και διαμόρφωσε το τελικό 2-3 που δίνει το δικαίωμα στο τριφύλλι να διεκδικήσει την πρόκριση στο φαιναλ φορ κόντρα στην Παναχαϊκή στις 20.00.

Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 11 άσσους, 56 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού Α.Ο. προήλθαν από 6 άσσους, 52 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (22-25, 25-23, 17-25, 25-15, 12-15) σε 133′

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ζιβάνοβιτς 4 (3 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκράχαμ 11 (9/10 επ, 2 μπλοκ), Πέτι 22 (18/38 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ – 28% άριστες), Πελεκούδας 10 (6/11 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Τζελάτι 19 (16/31 επ, 3 άσσοι), Μπαταγκίμ 9 (7/23 επ, 2 μπλοκ, 60% υπ – 24% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 57% υπ – 40% άριστες), Αγγελόπουλος, Γεωργίου, Ιωαννίδης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ A.O. (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 3 (1/3 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μεργκαρέχο 24 (19/31 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 27% υπ – 7% άριστες), Τσίροβιτς 12 (9/32 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 37% υπ – 26% άριστες), Μπέλος 16 (14/25 επ, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 12 (7/13 επ, 5 μπλοκ), Πανταλέων 3 (1/4 επ, 2 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 58% υπ – 32% άριστες), Χαραλαμπίδης 2 (1/3 επ, 1 μπλοκ), Ρεζκ.