ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS- Κολοσσός Ρόδου H Hotels 80-65

Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα!

Με μπροστάρη τον Γιάννη Μπορούση, ο οποίος πέτυχε 19 πόντους, ο Παναθηναϊκός Superfoods επικράτησε με 80-65 του Κολοσσού Ρόδου H Hotels και πλέον στρέφει στις δύσκολες αναμετρήσεις απέναντι σε Ρεάλ και Ολυμπιακό

Ο Παναθηναϊκός Superfoods  μπήκε αποφασισμένος για τη νίκη στη σημερινή αναμέτρηση, απέναντι στον Κολοσσό. Οι «πράσινοι» με διαδοχικά τρίποντα των Φώτση-Σίγκλετον  και Χαραλαμπόπουλου προηγήθηκαν με 9-2 στα πρώτα 4 λεπτά της αναμέτρησης. Το σερί συνεχίστηκε βέβαια με το σκορ να φτάνει γρήγορα στο 16-2. Στο σημείο εκείνο ο Κολοσσός έδειξε κάποια σημάδια ανάκαμψης και  με σερί 5-0, διαμόρφωσε το 16-7. Τελικά ο Παναθηναϊκός, με τον Μπορούση να είναι εκπληκτικός, προηγούταν με 21-13, στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε ακριβώς όπως η πρώτη, με τον Παναθηναϊκό να σκοράρει και να κάνει το 23-13. Στη συνέχεια και οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα εύστοχες, με τον Κολοσσό να δείχνει ένα πολύ καλό πρόσωπο. Πέντε λεπτά πριν το τέλος της περιόδου και με τρίποντο του Λευτέρη Μποχωρίδη η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +13 (33-20). Λίγο αργότερα  η … τριποντάρα του «καυτού» Μπουρούση διαμόρφωσε το σκορ στο 36-22. Τελικά ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενος με 7 πόντους διαφορά (40-33). Εκπληκτική η εμφάνιση από τον Γιάννη Μπουρούση, οποίος είχε ήδη 16 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» μπήκαν αποφασισμένοι να ξεφύγουν στο σκορ. Στα πρώτα 4 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός Superfoods «έτρεξε» σερί 9-0 με το σκορ να γίνεται 49-33. Στο σημείο εκείνο ο Κολοσσός σκόραρε και έκανε το 49-35. Στη συνέχεια του 3ου δεκαλέπτου η διαφορά έφτασε και στο +17 αλλά ο Κολοσσός με γρήγορο 5-0, την έριξε στους 12 (55-43). Οι «πράσινοι» για περίπου 2 λεπτά δεν μπορούσαν να σκοράρουν ,όμως με μία βολή του Μπουρούση (17 π.), οι γηπεδούχοι ξεμπλόκαραν. Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Κολοσσό να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 64-50.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και έτσι οι πράσινοι έφτασαν στη νίκη με 80-65. Το επίσημο ντεμπούτο του έκανε ο νεαρός Κόστας Γόντικας.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 40-33, 64-50, 80-65

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 5 (1), Φώτσης 8 (2), Φελντέιν 6, Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Καλάθης Ν. 8 (2), Ρίβερς 5 (1), Μποχωρίδης 7 (1), Καλάθης Π., Παππάς 12 (1), Γκιστ 7 (1), Μπουρούσης 19 (1), Γόντικας

Κολοσσός Ρόδου (Άρης Λυκογιάννης): Ρέντικ 4, Τσούκου 12 (2), Ρέλεφορντ 4, Βασιλόπουλος 13 (1), Χολ 5, Λιάπης, Γεωργαλής 13 (4), Αγγελάκος, Άχονεν 8 (2), Παπαδάκης 3 (1), Ουότσον 3