ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-3

Με κάτω τα χέρια…

Οι πράσινες εμφανίστηκαν στο γήπεδο μόνο στο δεύτερο σετ και γνώρισαν την ήττα , με ιδιαίτερη ευκολία, με 3-0 σετ από τον Ολυμπιακό, στον ημιτελικό του Κυπέλλου.

Εύκολα ο Ολυμπιακός

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 2-1 αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμεσα. Με σερί 4-0 ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-5. Στο σημείο εκείνο τα κορίτσια του Δημήτρη Καζάζη μείωσαν σε 4-5 αλλά οι τυπικά φιλοξενούμενες πήγαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ προηγούμενες με 5-8. Το 6-11 των κοριτσιών του Ολυμπιακού έγινε γρήγορα 9-11, με τις πράσινες να… βγάζουν μία αντίδραση. Ο Ολυμπιακός όμως έδειχνε αποφασισμένος να κατακτήσει το σετ και έτσι το δεύτερο τάιμ άουτ τον βρήκε να προηγείται με 16-9.

Τα κορίτσια του Καζάζη είχαν σοβαρό πρόβλημα τόσο στην άμυνα όσο και στις επιθετικές προσπάθειες που ήταν εντελώς άστοχες. Τελικά οι πράσινες έχασαν το σετ με 25-14.

Αυτοχειρία…

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα του Παναθηναϊκού. Για την ακρίβεια προηγήθηκαν με 6-1 και στη συνέχεια με 7-2. Ο Ολυμπιακός στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8-4. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 10-5 όμως οι τυπικά φιλοξενούμενες μείωσαν γρήγορα σε 10-10 και μπήκαν για τα καλά στη διεκδίκηση του σετ. Με ωραίο χτύπημα της Λαγουδάκη ο Παναθηναϊκός πήρε εκ νέου αέρα δύο πόντων  (12-10). Τα πολλά πράσινα λάθη είχαν σαν αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να προηγηθεί για με 14-13 στα μισά του δεύτερου σετ. Στη συνέχεια του σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο. Σε κρίσιμο σημείο όμως ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα με 22-17. Οι παίκτριες του ΟΣΦΠ με 3-0 σερί μείωσαν σε 22-20 και έβαλαν φωτιά στο σετ. Το νέο πράσινο λάθος έδωσε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να μειώσει σε 22-21. Το 23-21 του Παναθηναϊκού έγινε πάλι πολύ γρήγορα 23-23. Οι παίκτριες του Δημήτρη Καζάζη είχαν σετ μπολ (23-24) αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκαν. Τελικά οι πράσινες έχασαν μόνες τους το σετ με 24-26.

Το τρίτο και τελευταίο σετ είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι πράσινες παρότι ξεκίνησαν καλά, προηγούμενες με 2-0, αλλά όλο αυτό δεν είχε συνέχεια. Τελικά ο Ολυμπιακός πήρε το σετ με 12-25

Τα σετ :14-25, 24-26,12-25