ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 3-2

Η πρόκριση περνά απ’ την Κυψέλη…

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 3-2 σετ στη Σύρο από τον Φοίνικα, ο οποίος ισοφάρισε τη σειρά των προημιτελικών της Volley League (1-1) . Την Πέμπτη (6/4) στην Κυψέλη, το τρίτο και καθοριστικό ματς πρόκρισης.

Συνέχεια στην αρνητική παράδοσή του στη Σύρο έδωσε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος γνώρισε ακόμη μία εκτός έδρας ήττα από τον τοπικό Φοίνικα με 3-2 σετ που ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1 και την έστειλε «πίσω» στην Κυψέλη για το τρίτο και καθοριστικό ματς-πρόκρισης στα ημιτελικά (6/4).

Οι «πράσινοι» πραγματοποίησαν ένα εξαιρετικό ξεκίνημα και κατάφεραν να πάρουν το πρώτο σετ, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν η ανάλογη, με τους γηπεδούχους να αντεπιτίθενται, κερδίζοντας τα δύο επόμενα σετ (25-19, 25-23). Η ομάδα του Ανδρεόπουλου κατάφερε να στείλει το ματς στο τάι – μπρέικ (25-23), όμως ο Φοίνικας παρουσιάστηκε πιο ψύχραιμος στο 5ο σετ το οποίο κατέκτησε.

Τα σετ: 13-25, 25-19, 25-23, 23-25, 15-10