«Πολυβόλο» ο Παππάς, θεαματικός ο Θανάσης!

Τι έκαναν οι τρεις «πράσινοι» της Εθνικής μας ομάδας στην πρεμιέρα κόντρα στην Ισλανδία (90-61).

Η Εθνική μας ομάδα μπήκε με το «δεξί» στο φετινό Ευρωμπάσκετ, επικρατώντας της Ισλανδίας με 90-61, με την τριάδα του «τριφυλλιού» (Παππάς, Θανάσης Αντετοκούνμπο, Καλάθης) να λαμβάνει πρωταγωνιστικό ρόλο στο εν λόγω ματς.

Ο μεν Παππάς δεν δυσκολεύτηκε να «συνδεθεί» με το αντίπαλο καλάθι, τελειώνοντας το ματς ως πρώτος σκόρερ της «γαλανόλευκης» με 20 πόντους (7/9 δίποντα – 1/4 τρίποντα – 3/4 βολές), 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 21:46 λεπτά συμμετοχής (20 βαθμοί στο index rating).

Ο Καλάθης είχε μια μεστή εμφάνιση, σημειώνοντας 9 πόντους (3/6 δίποντα – 1/2 τρίποντα – 0/2 βολές), κατεβάζοντας 5 ριμπάουντ και συμπληρώνοντας τη στατιστική του με 3 ασίστ και ένα κλέψιμο, σε 26:55 λεπτά συμμετοχής (1o βαθμοί στο index rating).

Τέλος, ο Θανάσης Αντετοκούνμπο πάτησε παρκέ για… ενάμισι δεκάλεπτο (14:55), ωστόσο έκανε αισθητή την παρουσία του σε άμυνα και επίθεση, προσφέροντάς μας αρκετές εντυπωσιακές φάσεις στις δύο άκρες του γηπέδου. Ο Θανάσης τελείωσε το ματς με 9 πόντους (3/3 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 3/3 βολές), ενώ είχε 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 τάπες και 2 κλεψίματα (18 βαθμοί στο index rating).