ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ 60-68

Θέλει δουλειά, ξεχώρισε ο Καλαϊτζάκης!

Οι «πράσινοι» γνώρισαν την -φιλική- ήττα από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη (60-68), έδειξαν ότι χρειάζονται ακόμη δουλειά και έκλεισαν το... μάτι προς το μέλλον βλέποντας τον Γιώργο Καλαϊτζάκη να αξιοποιεί την ευκαιρία.

Στα πρώτα λεπτά, έλαβε χώρα η «μονομαχία» του Λοτζέσκι με τον Κλάιμπερν, βγάζοντας οριακό νικητή τον δεύτερο (7-9, 4′). Ο Ουίλ Κλάιμπερν βοήθησε την ΤΣΣΚΑ να χτίσει ένα γρήγορο σερί φτάνοντας στο +10 (7-17), έως ότου αναλάβει δράση ο Ρίβερς και μειώσει κάπως τη διαφορά (19-25, 10′).

Ο Παναθηναϊκός βρήκε τρόπο μέσω του ζωγραφιστού να πλησιάσει κι άλλο (21-25 με Όγκαστ), όμως οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να «αυγατίσουν» εκ νέου το προβάδισμά τους, ακολουθώντας την ίδια τακτική, με εκφραστή τον Χάινς (24-42, 17′), με το ημίχρονο να κλείνει στο 29-45, έπειτα από τρίποντο του Λοτζέσκι.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Πασκουάλ θέλησε να αλλάξει το «τροπάριο» στην επίθεση, στοχεύοντας από την περιφέρεια. Κάτι που βγήκε εν μέρει, καθώς οι Ρώσοι διέθεταν μια απάντηση για κάθε τρόπο (38-50, 24′), με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει με το σκορ στα ίδια επίπεδα (44-57).

Tα πράγματα δεν άλλαξαν ούτε στην τελευταία «πράξη» του ματς. Ο Παναθηναϊκός ήθελε μεν, αλλά δεν έβρισκε τρόπους για την ανατροπή, παρά την προσπάθεια του νεαρού Καλαϊτζάκη (49-63, 33′).

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 29-45, 44-57, 60-68

Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον 4 (7 ριμπ), Ρίβερς 15, Μποχωρίδης 2, Ντένμον 8, Γκιστ 10, Βουγιούκας, Καλαϊτζάκης 9 (4 ριμπ, 3 ασίστ, 3 λ, 1 κλ), Γκάμπριελ 1, Όγκαστ 6, Λοτζέσκι 5, Παπαντωνίου, Μήτογλου.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Γκαβρίλοφ 4, Κατσίβελης 4, Βέστερμαν 12, Μαλέικο, Κορόμπκοφ 1, Κλαίμπερν 7, Χίγκινς 9, Αστάπκοβιτς 5, Χριάπα 7, Χάινς 17 (7 ριμπ), Χάντερ 2, Μακίεφ.