ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 78-75

Με τον ίδιο τρόπο…

Οι «πράσινοι» απώλεσαν τον «αέρα» πέντε πόντων που είχαν στο τελευταίο λεπτό της παράτασης, δέχθηκαν ένα σερί 8-0 και γνώρισαν την ήττα από την Νταρουσάφακα (78-75) στον μικρό τελικό του Gomelsky Cup.

To ματς

Δύο γρήγορες επιθέσεις με τον Καλάθη έδωσαν το πρώτο προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (0-4), άλλα οι Τούρκοι απάντησαν με τον Τζόνσον (5-4). Μέσω της άμυνας αλλά και των δύο σερί εύστοχων τριποντων από Σίνγκλετον και Ρίβερς η ομάδα του Πασκουάλ κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +5 (10-15).

Δύο αναπάντητα καλάθια του Ντένμον έφεραν τη διαφορά στο +9 (10-19, 12′), όμως και πάλι οι πράσινοι δεν μπόρεσαν να διατηρήσουν όσα έχτισαν. Μέσω του Τζόνσον και του Κάμινγκς η Νταρουσάφακα πλησίασε επικίνδυνα (24-25, 16′) με το “τριφύλλι” να βρίσκει λύσεις χάρη στον ζεστό Λοτζέσκι. Ο Βέλγος κράτησε το παιχνίδι σε ίσα επίπεδα, όπως έκλεισε και το πρώτο μέρος (31-31, 20′).

Στο δεύτερο μέρος, ο «νωθρός» Παναθηναϊκός έδωσε αρκετό «αέρα» στην Νταρουσάφακα, που κατάφερε για πρώτη φορά στο ματς να πάρει διαφορά επτά πόντων (51-44), αλλά οι «πράσινοι» με μπροστάρη τον Γκιστ, μπόρεσαν να μαζέψουν τα πράγματα στον δρόμο για την τελευταία «πράξη» (51-48). Οι δύο ομάδες πήγαιναν… χέρι χέρι καθ’ όλη τη διάρκεια του τελευταίου δεκαλέπτου (53-56, 61-60) ωστόσο ουδείς κατάφερε να βγει… μπροστά, οδηγώντας το ματς σε παράταση.

Εκεί, με ηγέτη τον Ντένμον, η ομάδα του Πασκουάλ έφτασε να προηγείται μέχρι και με πέντε πόντους σε ένα κρίσιμο σημείο (40” πριν τη λήξη), αλλά ένα γρήγορο 5-0 της Νταρουσάφακα, σε συνδυασμό με το σουτ του Κάμινγκς στην εκπνοή, έδωσαν τη νίκη στους Τούρκους.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 31-31, 51-48, 64-64, 78-75 (παρ)

Νταρουσάφακα (Μπλατ): Κιντ 4 (2/10 σουτ), Ουίλμπεκιν 4 (1/8 σουτ), Μπαϊγκιούλ 5 (1), Κάμινγκς 17 (3/3 τρίπ.), Ουλουμπάι 1, Οζντεμίρογλου 5 (1), Αλντεμίρ 6 (6 ριμπ.), Σαντ Ρος 12, Τζόνσον 14 (1/5 τρίπ., 9 ριμπ.), Μπελ 9 (2), Έρικ 1 (5 ριμπ.).

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 10 (2 τρίπ., 5 ριμπ.), Ρίβερς 3 (1), Μποχωρίδης 1, Παππάς 11 (4/12 σουτ), Ντένμον 8 (0/4 τρίπ.), Γκιστ 8 (1 τρίπ., 5 ριμπ.), Βουγιούκας 4, Γκάμπριελ 5 (0/3 τρίπ.), Όγκαστ 2, Λοτζέσκι 11 (1), Καλάθης 12 (5/12 σουτ, 10 ασ.), Αντετοκούνμπο, Μήτογλου.