ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS 54-84

Με… περίπατο στα ημιτελικά

Ο Παναθηναϊκός Superfoods επικράτησε εύκολα του Κολοσσού στη Ρόδο με 54-84 και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Με... περίπατο στα ημιτελικά

Ο Παναθηναϊκός Superfoods ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και μ΄ένα έμμεσο τρίποντο του νέου του αρχηγού, Ίαν Βουγιούκα, προηγήθηκε με 0-3 του Κολοσσού. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι μείωσαν αλλά στη συνέχεια ο νέος αρχηγός του τριφυλλιού έκανε το 3-8, φτάνοντας ήδη τους 5 πόντους. Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ είχαν πολύ καλή παρουσία και στο αμυντικό κομμάτι, στα πρώτα 5 λεπτά της αναμέτρησης. Με το πόδι πατημένο στο γκάζι οι «πράσινοι» έστειλαν την διαφορά στο +7 (9-16), 4 λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.  Η συνέχεια ήταν ανάλογη με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ να είναι στο 14-28 και πρώτους σκόρερ τους Νικ Καλάθη και Ίαν Βουγιουκα, οι οποίοι είχαν απο 8 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι πράσινοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και η διαφορά συνέχισε να μεγαλώνει. Για την ακρίβεια 7 λεπτά πριν το ημίχρονο η διαφορά ήταν στο +13 (20-33), παρά την  προσπάθεια των γηπεδούχων να την μειώσουν. Δύο λεπτά αργότερα ο Ντένμον, ο οποίος είχε πολύ καλή απόδοση στο δεύτερο αυτό δεκάλεπτο, διατήρησε την διαφορά πάνω από του δέκα πόντους. Στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου οι πράσινοι πάτησαν πάλι γκάζι και με μπροστάρηδες τους Ντένμον και Καλάθη βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 27-49. Οι Καλάθης (13π.), Βουγιούκας (12π.) και Ντένμον (10π.) είχαν πάρει από νωρίς την επιθετική σκυτάλη του τριφυλλιού.

Με την έναρξη ου τρίτου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός Superfoods είχε αρχίσει να… ανοίγει κατά πολύ τη διαφορά απέναντι στον Κολοσσό. Για την ακρίβεια 7 λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, το τρίποντου του Ματ Λοτζέσκι έστειλε την διαφορά στο +22 (32-54). Στο 26ο λεπτό Ο Λοτζέσκι πήρε τον διάδρομο, κέρδισε το φάουλ και μεγάλωσε το προβάδισμα της ομάδας του με 1/2 βολές (34-59). Πρωταγωνιστές σε αυτό το διάστημα ήταν ο «ζεστός» Ματ Λοτζέσκι (12π.) και ο Ζακ Όγκαστ, που έκανε πολύ καλή δουλειά μέσα στη ρακέτα. Το σκορ στο 30′ ήταν 40-69, με τους «πράσινους» να μετατρέπουν την αναμέτρηση σε… περίπατο.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και οι πράσινοι πήραν το ροζ φύλλο αγώνα, επικρατώντας με 54-84.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Γκρίφιν 7 (1), Σχίζας 4, Χάρις 5 (1), Τζόουνς 13 (1 τρίπ., 7 ριμπ.), Πρόστραν 3 (1), Σταμάτης 5, Γεωργαλλής 2, Μπρέι 5 (1), Μπιλλής 1, Αγγελάκος 3 (1), Ράιτ 2, Παπαδάκης 4 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 4 (0/7 τρίπ.), Ρίβερς 11 (3), Γκάμπριελ, Όγκαστ 6 (9 ριμπ.), Λοτζέσκι 14 (2 τρίπ., 6 ριμπ.), Καλάθης 13 (3 τρίπ., 6 ασ.), Παππάς 9 (1), Ντένμον 10 (2), Μήτογλου 3 (1), Γκιστ, Βουγιούκας 14 (5/6 δίπ., 4/4 βολ.).

Τα Δεκάλεπτα: 16-28, 27-49, 40-69, 54-84.