ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ 70-68

Απαπα-Παππάς!

Με τον Νίκο Παππά να... οργιάζει (24π.) πετυχαίνοντας buzzer beater τρίποντο και τους ''πράσινους'' να παίζουν φοβερή άμυνα στο δεύτερο μέρος, ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Φενέρ με 70-68 στο ''καυτό'' ΟΑΚΑ.

Τι ματς κι αυτό! Ο Παναθηναϊκός διατηρούταν στο ματς χάρη στα επιθετικά ξεσπάσματά του, αλλά στο δεύτερο μέρος βρήκε ενέργεια και λύσεις μέσω της άμυνάς του και εκμεταλλευόμενος την ”οργιαστική” νύχτα του Νίκου Παππά (24π.) πήρε τεράστια νίκη επί της Φενέρ στο ΟΑΚΑ (70-68).

Ο Παππάς πήρε από το ”χεράκι” τους ”πράσινους” (24π.), ευστοχώντας στο πιο κρίσιμο σουτ του αγώνα, το οποίο έδωσε στον Παναθηναϊκό τη δεύτερη του νίκη στη φετινή διοργάνωση (2-2)! Πλήρης εμφάνιση από τον Καλάθη (12 πόντους), φοβερή η συνεισφορά του Θανάση και του Σίνγκλετον στην άμυνα, ιδιαίτερα στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Καλάθης vs Ουοναμέικερ

Ο Μπράντ Ουοναμέικερ άρχισε το ματς ”καυτός”, και ο Παναθηναϊκός είδε τη Φενέρ να παίρνει ένα γρήγορο προβάδισμα (0-5, 2′) στο ματς, προτού αναλάβει δράση ο Νικ Καλάθης. Ο βιονικός γκαρντ του Παναθηναϊκού έδωσε ώθηση στους ”πράσινους” που μπήκαν στο παιχνίδι (5-8), αλλά συνέχιζαν να ”πληρώνουν την περιφερειακή τους άμυνα.

Με τον Καλάθη να κλέβει και τον Γκιστ να σκοράρει, η διαφορά μειώθηκε στον πόντο, και έπειτα, η ”σύνδεση” των Ρίβερς – Ντένμον με το καλάθι των φιλοξενούμενων, έφεραν τον Παναθηναϊκό σε θέση οδηγού (19-17, 8′), για να ”μιλήσει” εκ νέου ο Ουοναμέικερ (10 πόντοι στο πρώτο δεκάλεπτο), βοηθώντας τη Φενέρ να κλείσει το δεκάλεπτο στο +2 (19-21).

Ξεσπάσματα, αλλά και αδυναμία στην άμυνα

Η είσοδος του Λεκαβίτσιους στο ματς βοήθησε προς στιγμήν την ομάδα του Πασκουάλ, καθώς ο ”σβούρας” Λιθουανός κατάφερε να περιορίσει τις ”ορέξεις” του Ουοναμέικερ. Τα… trademark καλάθια του Παππά και του Μέλι ”σημάδεψαν” τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου (24-25, 12′), ωστόσο το ζητούμενο για τον Παναθηναϊκό ήταν η εύρεση ρυθμού στην επίθεση.

Με τον Βέσελι στη ρακέτα, η Φενέρ ξέφυγε, καθώς ο Όγκαστ δεν μπόρεσε να ανακόψει τον Τσέχο, για το σερί 7-0 των Τούρκων (24-32, 15′), οδηγώντας έτσι τον Πασκουάλ να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Μετά το τάιμ άουτ, ο Παναθηναϊκός βρήκε το ξέσπασμα που χρειαζόταν με back to back τρίποντα των Λεκαβίτσιους και Γκάμπριελ (32-34, 17′), αλλά ο Ντατόμε απάντησε με τον ίδιο τρόπο, βλέποντας τον Γκάμπριελ να… βιάζεται στην επίθεση, δίνοντας το έναυσμα για το +8 της Φενέρ στο ημίχρονο (36-44).

”Έσφιξε” η άμυνα, δυνατός ο Παππάς

Οι εμπνεύσεις του Παππά που είχε βρει τον ρυθμό του, αλλά και το τρίποντο του Σίνγκλετον έδωσαν ξανά… πνοή για τον Παναθηναϊκό που μείωσε προς στιγμήν (41-46, 22′). Έπειτα από ένα… δίλεπτο εκατέρωθεν άστοχων επιθέσεων και ρυθμού… run without gun, ήρθε η ώρα για να μιλήσει εκ νέου ο Καλάθης. Ο ομογενής γκαρντ μπήκε… φουριόζος και με επτά αναπάντητους πόντους έφερε τον Παναθηναϊκό σε απόσταση… σουτ (48-50, 27′), ζεσταίνοντας τους οπαδούς του ”τριφυλλιού”.

Παρά τις… ανορθογραφίες στην επίθεση, η άμυνα έδειξε τον δρόμο για τους παίκτες του Πασκουάλ, που ”σκύλιασαν” στο τρίτο δεκάλεπτο και δεν επέτρεψαν στη Φενέρ να σουτάρει με ευκολία. Στον αντίποδα, τα κλεψίματα του Καλάθη και οι εκτελέσεις του Παππά έφεραν ξανά το ματς στο καλάθι για τον Παναθηναϊκό (51-52, 28′), για το -2 της περιόδου (53-55).

Το καλό νέο για τον Παναθηναϊκό ήταν η μεταμόρφωσή του στην άμυνα, με τους ”πράσινους” να δέχονται μόλις 8 πόντους στην τρίτη περίοδο. Το… κακό νέο της υπόθεσης ήταν το κλειστό rotation του Πασκουάλ στο τρίτο ”κομμάτι” καθώς ο Καταλανός έκανε μια αλλαγή στην πεντάδα, περνώντας τον Θανάση στη θέση του Γκιστ στο 29ο λεπτό.

Η άμυνα πάντως έδειξε τον δρόμο στους ”πράσινους” που έδειξαν από τις αρχές του τελευταίου μέρους ότι θα στηριχθούν εκεί για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Παρά την προσπάθεια του Θανάση και του Σίνγκλετον στην άμυνα, η επίθεση των ”πρασίνων” έδειχνε… ελλιπής στα πρώτα λεπτά.

Με υπογραφή Παππά!

Οι γηπεδούχοι έχασαν τρεις ευκαιρίες να περάσουν μπροστά στο σκορ, με τον Ντατόμε να ”χτυπά” στο κατάλληλο σημείο, για το +5 της Φενέρ (55-60, 34′). Μέσω της άμυνας και του Θανάση, οι ”πράσινοι” πλησίασαν ξανά στο καλάθι (61-62, 35′) μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο έτοιμος για το καλύτερο δυνατό.

Πάντως, η Φενέρ κατάφερε να μείνει στον ”αφρό” εκμεταλλευόμενη τον Βέσελι που ήταν εύστοχος στα κρίσιμα, την ώρα που οι παίκτες του Πασκουάλ ”πέταξαν” στα ”σκουπίδια” αρκετές επιθέσεις, με εξαιρετικές προϋποθέσεις για το -6 της Φενέρ στο τελευταίο δίλεπτο (61-66, 38′).

Όλα φαίνονταν… δύσκολα, μέχρι να αναλάβει δράση εκ νέου ο Παππάς. Ένα μεγάλο τρίποντο και το γκολ φάουλ στον αιφνιδιασμό στο 39ο λεπτό έδωσαν το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (67-66, 59”) και παρά τις βολές του Ντατόμε, ο Νίκος Παππάς με φοβερό buzzer beater έδωσε ΤΕΡΑΣΤΙΑ νίκη στον Παναθηναϊκό (70-68).

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 36-44, 53-55, 70-68