ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΕΙΟΥ 2-3

Νέα ήττα για τον Παναθηναϊκό – Δυσαρέσκεια για τη διαιτησία

Οι πράσινοι γνώρισαν την ήττα για 8η συνεχόμενη φορά, αυτή τη φορά με 3-2 σετ από τη Νίκη Αιγινίου για τη 13η αγωνιστική της Volleyleague. Έντονα παράπονα από τον Παναθηναϊκό για τη διαιτησία.

Νέα ήττα για τον Παναθηναϊκό - Δυσαρέσκεια για τη διαιτησία

Οι πράσινοι βελτιώθηκαν αρκετά με τις προσθήκες των Ζονάτας και του Μπατατζίμ. Παρόλα αυτά υπάρχει ακόμη μεγάλος δρόμος για να μπορέσει η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου να πετύχει τον στόχο της παραμονής.

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στο μπλοκ (13 έναντι 6) αλλά υστέρησε στους άσους (4 έναντι 7). Ωστόσο το τριφύλλι γνώρισε την ήττα με 3-2 σετ. Οι πράσινοι ήταν έξαλλοι με τον διαιτητή, γι’ αυτό το λόγο και δεν έκαναν δηλώσεις μετά το τέλος του αγώνα.

Ο λόγος ήταν μία φάση στο τέλος του τέταρτου σετ. Πιο συγκεκριμένα, οταν το  σκορ ήταν 22-23 ο διαιτητής Γεωργουλέας έδωσε μπλοκ – άουτ σε επίθεση του Λουκούμι. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού αλλά και ο προπονητής Δημήτρης Ανδρεόπουλος διαμαρτυρήθηκαν ότι η μπάλα δεν ακούμπησε στο μπλοκ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το σκορ αντί για 23-23 να γίνει 22-24.

Παναθηναϊκός: Κυριάρχησε και πήρε προβάδισμα πρόκρισης!
Παναθηναϊκός: Κυριάρχησε και πήρε προβάδισμα πρόκρισης! 1.104 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Τα σετ: 2-3 (25-17, 20-25, 25-13, 23-25, 11-15) σε 117′ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Σιλμπερνάγκελ 11 (8/13 επ., 3 μπλοκ), Δρογκάρης 4 (1/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καρντόσο 30 (28/42 επ., 2 άσσοι, 52% υπ. – 35% άριστες), Μπέλος 13 (9/19 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μπατατζίμ 18 (16/47 επ., 2 μπλοκ, 58% υπ. – 42% άριστες), Πανταλέων 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 62% υπ. – 44% άριστες), Ρουσόπουλος, Ανδρεόπουλος, Μπολζάνι 1 (1/1 επ.) ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης 1 (μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 14 (13/30 επ., 1 άσσος, 38% υπ. – 25% άριστες), Ντίνας 12 (6/12 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Ροντρίγκεζ 9 (7/13 επ., 2 μπλοκ), Στρούγκαρ 19 (17/37 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λουκούμι 6 (5/24 επ., 1 άσσος, 43% υπ. – 27% άριστες) / Ράκοβιτς (λ, 70% υπ. – 48% άριστες), Παπαλεξίου 1 (1/3 επ., 50% υπ. – 0% άριστες), Ρεμπούτζιας, Μήλης.