ΜΠΑΣΚΕΤ

Με πρώτο σκόρερ τον Μήτογλου νίκησε την Ούνιξ ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πήρε την φιλική νίκη επί της Ούνιξ με 74-70, με πρωταγωνιστή τον Ντίνο Μήτογλου, ο οποίος πέτυχε 15 πόντους.

Με πρώτο σκόρερ τον Μήτογλου νίκησε την Ούνιξ ο Παναθηναϊκός | panathinaikos24.gr

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πήρε τη φιλική νίκη επί της Ούνιξ Καζάν στο κλειστό του ΟΑΚΑ,  με 74-70. Οι πράσινοι έπαιξαν καλά και με πρωταγωνιστή τον Ντίνο Μήτογλου έφτασαν σ’ αυτή την εύκολη επικράτηση.

Παναθηναϊκός: Έρχονται ανακοινώσεις – Πρώτα ο προπονητής, ακολουθούν παίκτες
Παναθηναϊκός: Έρχονται ανακοινώσεις – Πρώτα ο προπονητής, ακολουθούν παίκτες 3.539 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Το ματς ήταν ισορροπημένο στα πρώτα του λεπτά με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να προηγείται με 11-9 στο 5′ και την Ούνικς να ισοφαρίζει σε 14-14 στο 7′, πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με το σκορ στο 19-18 υπέρ του “τριφυλλιού”. Οι Ρώσοι προσπέρασαν με 31-27 στο 16′, αλλά στο 19′ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πήρε ξανα τα ηνία με 38-34. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ προηγούμενη με 41-35. Οι “πράσινοι” διατηρούσαν αυτό το ελαφρύ προβάδισμα μέχρι τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου (48-43 στο 25′). Στο 28′ η Ούνικς πέρασε μπροστά με 55-53 και έκλεισε την τρίτη περίοδο προηγούμενη με 57-56.

Το τελευταίο κομμάτι του αγώνα είχε χαρακτηριστικά… ντέρμπι, με τους «πράσινους» να επικρατούν στο τέλος με 74-70.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 41-35, 56-57, 74-70

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ: Μήτογλου 15 (1), Παππάς 10 (2), Παπαπέτρου 8 (1), Γκιστ 8 (1), Λάνγκφορντ 7, Τόμας 6, Λεκαβίτσιους 5 (1), Λάσμε 5, Παπαγιάννης 5, Βουγιούκας 2, Λοτζέσκι 2, Αντετοκούνμπο 1, Σακελλαρίου, Καλαϊτζάκης