Στίβος: Πράσινη λάμψη στους Βαλκανικούς

Στίβος: Ψηλά κράτησαν τη σημαία του Παναθηναϊκού οι αθλητές του «πράσινου» στίβου στους Βαλκανικούς Αγώνες που έγιναν στο Παναθηναϊκό Στάδιο σαν σήμερα το 1960 και ο Σύλλογος δεν ξεχνά τις μεγάλες στιγμές των αθλητών του.

Στίβος

Αναλυτικά το δελτίο Τύπου του Ερασιτέχνη:

«Ψηλά κράτησαν τη σημαία του Παναθηναϊκού οι αθλητές του «πράσινου» στίβου στους Βαλκανικούς Αγώνες που έγιναν στο Παναθηναϊκό Στάδιο σαν σήμερα το 1960 και ο Σύλλογος δεν ξεχνά τις μεγάλες στιγμές των αθλητών του.

Τα …παιδιά από τη Λεωφόρο εντυπωσίασαν κατά τη διάρκεια των αγωνισμάτων και προσέφεραν τα μέγιστα ώστε η Ελλάδα να κατακτήσει τελικά τη δεύτερη θέση στη γενική βαθμολογία πίσω από τη Γιουγκοσλαβία.

Η ομάδα 4Χ100 ΚΑΙ 4Χ400 κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο αποτελούμενη από τους «πράσινους» Νίκο Γεωργόπουλο και Λ. Κόρμαλη ενώ στην ομάδα 4Χ100 ήταν και ο Κ. Λώλος.

Ακόμα ο Γιάννης Κομητούδης πήρε το χάλκινο μετάλλιο στα 200μ. ενώ πολύτιμους βαθμούς χάρισαν και οι Ρήγας Ευσταθιάδης (άλμα επί κοντώ) και Φραγκίσκος Πολίτης (σφυροβολία)»