Ερασιτέχνης

Στίβος: «Πρασίνισε» το Παναθηναϊκό Στάδιο

Στίβος: Εντυπωσιακά ήταν τα κατορθώματα των αθλητών του Παναθηναϊκού στους Βαλκανικούς αγώνες που πραγματοποιήθηκαν στο Παναθηναϊκό Στάδιο σαν σήμερα το 1957 και ο Σύλλογος δεν τα ξεχνά.

Στίβος

Αναλυτικά το δελτίο Τύπου του Ερασιτέχνη:

«Εντυπωσιακά ήταν τα κατορθώματα των αθλητών του Παναθηναϊκού στους Βαλκανικούς αγώνες που πραγματοποιήθηκαν στο Παναθηναϊκό Στάδιο σαν σήμερα το 1957 και ο Σύλλογος δεν τα ξεχνά.

Οι «λεβέντες με καρδιά» άφησαν το στίγμα τους στη διοργάνωση και κράτησαν ψηλά το παναθηναϊκό γόητρο. Συγκεκριμένα ο μοναδικός Νίκος Γεωργόπουλος κατέκτησε τη δεύτερη θέση στα 100 μέτρα με 10.09 ενώ ήταν δεύτερος και στα 200 μέτρα με 21.6. Παράλληλα κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο όντας μέλος της ελληνικής ομάδας 4Χ100 με χρόνο 43.3.

Βράζουν με τη διαιτησία του πρώτου τελικού στον Παναθηναϊκό: «Ο… νόμος του ΣΕΦ είναι διαχρονικός – Σταματήστε να σφυράτε… κλέφτικα » 738 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Θετική ήταν και η παρουσία του Γιώργου Ματσκανίδη στα 400 μέτρα όπου κατέλαβε την έκτη θέση με χρόνο 50.2 ενώ ήταν και μέλος της «γαλανόλευκης» 4χ400 με χρόνο 3.23.3.

Από κει και πέρα ο Δημήτρης Κωνσταντινίδης ήταν δεύτερος στα 800 μέτρα με 1.55.0 ενώ παράλληλα κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στα 1500 μέτρα με 3.49.4. Εξίσου επιτυχημένη ήταν και η παρουσία του Γιάννη Καμπαδέλλη στα 400 μ. εμπόδια καθώς κατέκτησε τη δεύτερη θέση με χρόνο 53.07 και τη Πέμπτη θέση στα 110 μ. με εμπόδια με 15.04 . Ακόμα ήταν μέλος της ελληνικής 4χ400 που πήρε τη τρίτη θέση. Ο Γ.Παππούς αναδείχτηκε αργυρός βαλκανιονίκης στο μήκος με άλμα 7.02 ενώ ο Ρήγας Ευσταθιάδης ήταν τρίτος στο άλμα επί κοντώ καθώς πέταξε στα 4 μέτρα και 20 εκατοστά.

Αίσθηση προκάλεσε και η τέταρτη θέση του Χρήστου Χατζηιωάννου στα 400 μ. εμπόδια με 54.09 ενώ ο Λεωνίδας Κόρμαλης ήταν 5ος στα 400 μ. με 50.02. Παράλληλα ο Κόρμαλης ήταν μέλος της ελληνικής 4Χ100 και 4χ400 όπου κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο. Ο Στάθης Καλαμπάκος τερμάτισε στην τιμητική πέμπτη θέση με 53 μέτρα και 66 εκατοστά και ο Αντώνης Τρίτσης ήταν έκτος στο δέκαθλο με 4.742 βαθμούς».