Κρίμα…

Οι «πράσινοι» παρότι προηγήθηκαν με 2-0 σετ, έχασαν την συγκέντρωση τους και ηττήθηκαν με 2-3 σετ από την ΑΕΚ, με αποτέλεσμα να μην καταφέρουν να προκριθούν στην επόμενη φάση στο Λιγκ Καπ. Τρομερή η παρουσία του κόσμου του Παναθηναϊκού στο κλειστό της Κυψέλης.

Κρίμα...

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο με τους πράσινους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα στο πρώτο σημείο του αγώνα. Μάλιστα  ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα 3 πόντων, τόσο με 9-6 όσο και με 10-7. Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τον Παναθηναϊκό να έχει συνεχώς κεφάλι στο σκορ, με την ΑΕΚ να πλησιάζει αλλά να μην μπορεί ούτε να φέρει το σετ στα ίσα ούτε να προσπεράσει φυσικά. Τελικά οι πράσινοι πήραν το σετ με 25-22 και έτσι έκαναν το 1-0.

Στο δεύτερο σετ ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο που ολοκληρώθηκε το πρώτο, δηλαδή με τον Παναθηναϊκό να προηγείται. Οι πράσινοι με βασικά τους όπλα το πολύ καλό σερβίς τους αλλά και το τρομερό τους μπλοκ, προηγήθηκαν με 8-6 και στη συνέχεια με 13-8. Αν και νωρίς στο σετ ο Παναθηναϊκός είχε πάρει ένα αρκετά καλό προβάδισμα. Η αντίδραση της ΑΕΚ ήταν άμεση και με τρεις συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 13-11 και στη συνέχεια έφερε το παιχνίδι στα ίσα, κάνοντας το 14-14. Μάλιστα η αντεπίθεση της ΑΕΚ δεν έμεινε εκεί, μιας και η φιλοξενούμενη ομάδα πήραν προβάδισμα με 14-15.  Οι δύο ομάδες στη συνέχεια ήταν κοντά στο σκορ. Οι «πράσινοι» με πρωταγωνιστές τους Γιορντάνοφ και Ανδρεόπουλο πήραν προβάδισμα με 19-17. Στο σημείο εκείνο η ΑΕΚ αντέδρασε και πάλι και προηγήθηκε με 21-22. Τελικά το «τριφύλλι» δείχνοντας μαχητική ψυχή πήραν το σετ με 25-23.

Το τρίτο και τελευταίο σετ του αγώνα είχε τον ίδιο χαρακτήρα, που είχαν και τα υπόλοιπα δύο. Συγκεκριμένα, οι πράσινοι παρότι είχαν το προβάδισμα με 8-6, μετά άρχισαν να… πέφτουν από πλευράς απόδοσης, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να προηγηθεί με 12-15. Στο σημείο εκείνο ο Παναθηναϊκός με το δυνατό μπλοκ του αλλά τα πολύ καλά σερβίς του Ανδρεόπουλου έφεραν το παιχνίδι στην ισοπαλία. Η ΑΕΚ έδειξε χαρακτήρα και με τρεις σερί πόντους προηγήθηκε με 17-20. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 21-24, με τον Παναθηναϊκό να το παλεύει μέχρι τέλους, αλλά τελικά να χάνει το σετ με 25-23.

Να «τελειώσει» την υπόθεση πρόκριση
Να «τελειώσει» την υπόθεση πρόκριση 403 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Το τέταρτο σετ του αγώνα ήταν πάλι ένα πραγματικό ντέρμπι. Οι δύο ομάδες έπαιζαν πολύ καλά με τις εναλλαγές στο σκορ να είναι συνεχόμενες. Το σετ ήταν πολύ αμφίρροπο και κανείς δεν μπορούσε να προβλέψει τι ακριβώς θα συμβεί. Τελικά η ΑΕΚ το πήρε το σετ με 25-23 και έστειλε το παιχνίδι σε τάι μπρέικ.

Στο τάι μπρέικ η ΑΕΚ ήταν καλύτερη στην αρχή και κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 3-6. Στο σημείο εκείνο ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και έκανε το 7-7. Στη συνέχεια η ΑΕΚ με δύο συνεχόμενους πόντους πήρε το προβάδισμα με 7-9. Τελικά η ΑΕΚ επικράτησε με 15-12 και πήρε τη νίκη- πρόκριση.

Τα σετ: 25-22, 25-23, 23-25, 23-25, 12-15

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 8 (3/4 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Γιορντάνοφ 24 (22/49 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 6 (4/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 65% υπ. – 30% άριστες), Πανταλέω 11 (7/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ράπτης 9 (7/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 44% υπ. – 13% άριστες), Πελεκούδας 17 (11/16 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 78% υπ. – 28% άριστες), Γαλιώτος.

ΑΕΚ (Νεόφυτος): Χαραλαμπίδης 11 (7/10 επ., 4 μπλοκ), Λιόκα 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Παπαδόπουλος 6 (6/12 επ.), Στοΐλοβιτς 21 (18/33 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 78% υπ. – 59% άριστες), Κανέλος 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ), Μότα 12 (10/26 επ., 2 μπλοκ, 45% υπ. – 15% άριστες) / Γκαράς (λ, 71% υπ. – 57% άριστες), Δρογκάρης 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουλοχέρης, Μαυραγάνης 1 (1/1 επ.), Τζιουμάκας 17 (16/29 επ., 1 μπλοκ), Λάππας 1 (1 μπλοκ).

Ο τεχνικός του ΠΑΟ Δημήτρης Ανδρεόπουλος επισήμανε μετά τη λήξη του ματς

«Στο σημερινό ματς με την ΑΕΚ δείξαμε δύο διαφορετικά πρόσωπα. Δείξαμε ένα πρόσωπο στα δύο πρώτα σετ και ένα διαφορετικό στα επόμενα τρία σετ.

Στα δύο αρχικά σετ δείξαμε την εικόνα που μας έχει συνηθίσει η ομάδα ενώ στη συνέχεια δείξαμε κάτι άλλο.

Χάσαμε την επίθεση μας και γίναμε μονότονοι και στην συνέχεια άλλαξε και η εικόνα του ματς.

Προφανώς και δεν λέει τίποτα απολύτως το σημερινό ματς και εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος . Πιστεύω στην ομάδα μου και είμαι σίγουρος ότι μπορούμε να παίξουμε πολύ καλά».