Green Legends #107: Γιώργος Ιωαννίδης

Στο πλαίσιο των 110 χρόνων από την ίδρυση του Παναθηναϊκού Αθλητικού Ομίλου, ο Σύλλογος έφτιαξε ένα Top110 αθλητών-τριών του, βάσει των επιτυχιών τους.

Σε αυτή τη λίστα υπάρχουν αθλητές από ατομικά σπορ και η κατάταξη τους είναι με κριτήριο τις μεγάλες στιγμές τους, ενώ ήταν στο δυναμικό του «τριφυλλιού».

Στην 107η θέση βρίσκεται ο άλλοτε πυγμάχος του «τριφυλλιού» Γιώργος Ιωαννίδης  ο οποίος έχει αρκετές επιτυχίες με το «τριφύλλι« στο στήθος.

Μία από τις μεγάλες του στιγμές  με τον Σύλλογο ήταν η κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στους Βαλκανικούς αγώνες του 1990 στην κατηγορία των 75 κιλών που το έδωσε και το…εισιτήριο για την λίστα των Green Legends.

Ο Ιωαννίδης απέδειξε την ανωτερότητα του στα βαλκάνια ενώ υπενθυμίζεται ότι δύο χρόνια νωρίτερα συμμετείχε στους ολυμπιακούς αγώνες του 1988 στη Σεούλ καταλαμβάνοντας την 17η θέση.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Ιωαννίδης ήταν πρωταθλητής Ελλάδας 7 φορές και συνολικά μέτρησε 57 νίκες και μόλις 4 ήττες ενώ κατέκτησε και τέσσερα κύπελλα Ακρόπολις.