ΜΠΑΣΚΕΤ

Παππάς και Καλάθης έδωσαν τη λύση

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ - Περιστέρι 80-75: Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να... ησυχάσει από το Περιστέρι ούτε μετά το ξέσπασμά του στην τρίτη περίοδο (69-50, 27'), αλλά με την παρέμβαση των Καλάθη - Παππά (20π και οι δύο) και τον Λάνγκφορντ στο τέλος κατάφερε να πάρει αγχωτική νίκη επί της ομάδας του Πεδουλάκη και να γίνει η μοναδική αήττητη ομάδα στην Basket League.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ – Περιστέρι 80-75: Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να… ησυχάσει από το Περιστέρι ούτε μετά το ξέσπασμά του στην τρίτη περίοδο (69-50, 27′), αλλά με την παρέμβαση των Καλάθη – Παππά (20π και οι δύο) και τον Λάνγκφορντ στο τέλος κατάφερε να πάρει αγχωτική νίκη επί της ομάδας του Πεδουλάκη και να γίνει η μοναδική αήττητη ομάδα στην Basket League.

Στο 7-0 ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ που είναι πλέον η μοναδική αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα, υποχώρησε στο 7-1 το Περιστέρι. Επιστροφή στις καλές εμφανίσεις για τον Καλάθη, εξαιρετικός ο Παππάς, του πλαισίωσαν επιθετικά Λάνγκφορντ και ο Τόμας. Έβγαλε το ματς δίχως… κλασικό τριάρι ο Παναθηναϊκός, καθώς είχαν τεθεί νοκ άουτ οι Λοτζέσκι, Θανάσης και Παπαπέτρου.

«Κρούση» της Μακάμπι στη Euroleague για τα ματς του Βελιγραδίου – Τι ζητούν οι Ισραηλινοί! 19.233 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Αρκετά ενδιαφέρον το ματς που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ, μεταξύ των δύο αήττητων ομάδων της λίγκας, με τον Παναθηναϊκό να παρατάσσει 12άδα χωρίς… 3άρια, λόγω των απουσιών των Λοτζέσκι, Θανάση και Παπαπέτρου. Η ορμή του Παππά και η αποτελεσματικότητα της «πράσινης» άμυνας έφεραν τους γηπεδούχους στο +10 (15-5), αλλά η συνέχεια δεν ήταν η ανάλογη. Η άμυνα… χαλάρωσε και η ομάδα του Πεδουλάκη έτρεξε επι μέρους 13-6 για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 21-18 και στη συνέχεια να περάσει μπροστά με τον Μουράτο (25-27, 13′). Από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, οι δύο ομάδες πήγαιναν… χέρι-χέρι, με τον Παναθηναϊκό να αδυνατεί να βρει ρυθμό, αμυντικό προσανατολισμό αλλά και λύσεις απέναντι στο αξιόμαχο Περιστέρι, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με δύο καλάθια διαφορά (43-39, 20′).

Ο Χάροου συνέχισε να δημιουργεί πρόβλημα στην πράσινη άμυνα, κρατώντας το Περιστέρι κοντά, ωστόσο με τον Παππά σε φόρμα και τον Καλάθη σε σαφώς πιο ενεργό και δυναμικό ρόλο, ο Παναθηναϊκός έτρεξε σερί 18-0, μετατρέποντας το +1 (51-50) σε +19 (69-50), βελτιώνοντας την άμυνά του αλλά και τα ποσοστά του στην επίθεση. Αυτό το 18-0, με… συντονιστή τον Καλάθη και εκτελεστή τους Παππά, Τόμας αλλά και την «αφεντιά» του, έδωσε την ευκαιρία στους «πράσινους» ώστε να ξεφύγουν και να πάρουν «παράσταση» νίκης (69-56, 30′). Το Περιστέρι, όχι μόνο δεν κατέθεσε τα όπλα, αλλά επέστρεψε στο ματς, εκμεταλλευόμενο το άστοχο διάστημα του Παναθηναϊκού που είδε τους φιλοξενούμενους να φτάνουν από το -18 στο -13 στο 30ο λεπτό και μάλιστα να φτάνουν όλο και περισσότερο, έχοντας απόσταση δύο σουτ στο τελευταίο δίλεπτο (76-71, 38′). Εκεί βρέθηκε ο Λάνγκφορντ, ο οποίος με τρίποντο και καθοριστικές βολές, έδωσε αγχωτική νίκη στον Παναθηναϊκό (80-75).

Τα δεκάλεπτα, 21-18, 43-39, 69-56, 80-75

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πασκουάλ): Παππάς 20 (3/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 1 ασίστ), Λάσμε 4 (2/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 κοψίματα), Μήτογλου, Λεκαβίτσιους 3 (1/6 σουτ), Τόμας 13 (2/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ), Παπαγιάννης 2, Γκιστ 2 (1/6 σουτ, 5 ριμπάουντ), Σακελλαρίου, Καλάθης 20 (5/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα), Βουγιούκας 4, Λάνγκφορντ 12 (1)

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 7 (3/9 σουτ, 5 ριμπάουντ), Χάροου 17 (7/12 δίποντα, 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκρει 8 (2), Σίρκο, Ντάνιελ 11, Μουράτος 6 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σκορδίλης 11 (10 ριμπάουντ), Φιλιππάκος, Μπεντίλ 6, Κάλαχν 9 (1), Καράμπελας