Green Legends # 42
ΘΟΔΩΡΗΣ ΙΑΚΩΒΙΔΗΣ

Στο πλαίσιο των 111 χρόνων από την ίδρυση του Παναθηναϊκού Αθλητικού Ομίλου, ο Σύλλογος έφτιαξε ένα Top111 αθλητών-τριών του με βάση τις επιτυχίες τους.

Σε αυτή τη λίστα υπάρχουν αθλητές από ατομικά σπορ και η κατάταξη τους είναι με κριτήριο τις μεγάλες στιγμές τους, ενώ ήταν στο δυναμικό του «τριφυλλιού».

Στην 42η θέση της «πράσινης» λίστας βρίσκεται ο σπουδαίος αρσιβαρίστας του ΠΑΟ Θοδωρής Ιακωβίδης . Γεννημένος στις 12 Φεβρουαρίου 1991 στο Μαρούσι έδειξε από νωρίς την έφεση του στο άθλημα των δυνατών, επηρεασμένος από το παγκόσμιο πρωτάθλημα του 1998.

Ήταν αθλητής του Πανελληνίου από το 2002 ενώ το 2017 πήρε μεταγραφή στον αγαπημένο του Παναθηναϊκό.

Έκανε γρήγορα αισθητή την παρουσία του με την πράσινη φανέλα και έγραψε ιστορία στους Μεσογειακούς αγώνες της Ταραγόνα το 2018.

Ο Ιακωβίδης κατέκτησε ένα χρυσό και ένα ασημένιο μετάλλιο στην κατηγορία των 94 κιλών, καθώς ήταν δεύτερος στο αρασέ όπου σήκωσε 161 κιλά ενώ στο ζετέ το ενδιαφέρον ήταν μεγάλο και τον «πράσινο» αθλητή να βγαίνει νικητής σε ένα παιχνίδι τακτικής, ανεβαίνοντας στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Ο Ιακωβίδης σήκωσε 195 κιλά στη δεύτερη προσπάθεια, ο μεγάλος του αντίπαλος, ο Αιγύπτιος Αμπντάλα ξεκίνησε από τα 200 κιλά αλλά έκανε τρεις άκυρες.

43) Στέργιος Τσούκας-άρση βαρών

44) Βαγγέλης Οικονομάκος-πυγμαχία

45) Ζήσης Κουρέλλος-δέκαθλο

46) Σταύρος Τσίτουρας-άλμα επί κοντώ

47)Βάσω Καραφύλλη-δισκοβολία

48) Δήμητρα Ντόβα -400μ.

49) Αναστασία Χριστοφόρου-κολύμβηση

50)Σπήλιος Γιαννακόπουλος-πινγκ πονγκ

51)Νίκος Ρεγκούκος -400μ.

52)Διονύσης Λιβέρης-σκοποβολή

53) Γιάννης Καμπαδέλης-110μ-400μ. .μετ εμποδίων

54)Αλκιβιάδης Παπαγεωργόπουλος-σκοποβολή

55) Φραγκίσκος Πολίτης –σφυροβολία

56) Πάρης Βασιλικός-πυγμαχία

57)Δημήτρης Λαφαζάνης-σκοποβολή

58)Γιάννης Κομητούδης στίβος 4Χ100μ.

59) Κώστας Λώλος-στίβος 4Χ100μ.

60)Νόρα Δράκου-κολύμβηση

61)Αλεξάνδρα Παπαγεωργίου-σφυροβολία

62) Γιάννης Ιωαννίδης –πυγμαχία

63) Δημήτρης Μιχαήλ-πυγμαχία

64)Άγγελος Θεοτοκάτος-πυγμαχία

65) Γιώργος Μαρμαρίδης-σκοποβολή

66)Νίκος Τσιάρας -δισκοβολία

67) Μαριάννα Λυμπερτά-κολύμβηση

68)Μιχάλης Καραγιάννης-τριπλούν

69)Θοδωρής Κοτάκος-πυγμαχία

70)Δέσποινα Γεωργιάδου-ξιφασκία

71)Ζαμπία Μελαχροινού-κολύμβηση

72)Μάρθα Μπερή-κολύμβηση

73)Μαριλεία Δρασίδου-κολύμβηση

74)Αργυρώ Λαλαϊτού –πινγκ πονγκ

75)Γιάννης Σκιαδάς – 110μ. εμπ.-400μ. εμπόδια

76) Αθανάσιος Αραβοσιτάς-σκοποβολή

77) Παναγιώτης Στρουμπάκος-800μ.-1500μ.

78)Ηλίας Κελεσίδης-ποδηλασία

79) Χρύσανθος Τσουκαλάς -1500μ. και 5.000μ.

80)Δημήτρης Κυττέας-επί κοντώ

81) Γιάννης Παλαμιώτης-τριπλούν

82) Παναγιώτης Λέκας –ποδηλασία

83) Κώστας Πετρίδης- μήκος, τριπλούν, 4Χ200μ.

84) Σταύρος Βελκόπουλος- 1500μ.-3.000μ. στιπλ

85) Σταμάτης Mάγος-110μ. εμπ.-60μ. εμπ.

86) Γαβρίηλ Αρνέλλος-100μ. ,200μ., 4Χ100μ.

87)Ανδρέας Λιναρδάτος-400μ.

88) Μανώλης Μπακρυσιώρης-πυγμαχία

89)Γιώργος Καραγιώργος400μ.-800μ.

90)Πόπη Γαβαλάκη- Βάδην

91)Χρήστος Σάρρας-Μαραθώνιος

92)Μαρία Δακουτρού-κολύμβηση

93)Βαγγέλης Καρίμαλης- ανώμαλος δρόμος

94)Αργύρης Καραγιάννης-άλμα επί κοντώ

95-96)Νίκος και Αντώνης Βούζης 5.000μ., 1500μ. –ανώμαλος δρόμος

97)Γιώργος Μικελίδης- 4Χ100

98) Ειρήνη Κοκκιναρίου -3.000μ. στιπλ

99) Ντάντα Δαλιάνη-κολύμβηση

100) Κώστας Αρβανίτης- 5.000μ.-10.000μ.

101) Σωτήρης Βυρίνης -4Χ100

102) Ανέστης Πουλιόγλου- 4Χ100

103) Σταύρος Μουταφτσίδης-σφυροβολία

104) Μάριος Ευαγγέλου –άλμα επί κοντώ

105)Ιωάννης Κατσής-4Χ100 -400μ.

106) Παναγιώτης Λάσκαρης –άλμα επί κοντώ

107) Γιώργος Ιωαννίδης-πυγμαχία

108) Μιχάλης Λουκά -σφαιροβολία

109) Γιάννης Μπαρλής -σφυροβολία

110) Ελβίρα Ευσταθίου-κολύμβηση

111)Ιγνάτιος Ψυλλάκης-σκοποβολή