Ερασιτέχνης

Πρωταθλητής στη Καισαριανή

Πρωταθλητής στη Καισαριανή: Μια ακόμα σημαντική επιτυχία γιόρτασε το τμήμα στίβου του Παναθηναϊκού καθώς σαν σήμερα το 1934, το δημιούργημα του Γιώργου Καλαφάτη κατέκτησε το πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου και ο Σύλλογος δεν ξεχνά τη συγκεκριμένη στιγμή.

Πρωταθλητής στη Καισαριανή:  Μια ακόμα σημαντική επιτυχία γιόρτασε το τμήμα στίβου του Παναθηναϊκού καθώς σαν σήμερα το 1934, το δημιούργημα του Γιώργου Καλαφάτη κατέκτησε το πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου και ο Σύλλογος δεν ξεχνά τη συγκεκριμένη στιγμή.

Συγκεκριμένα το «καμάρι της Ελλάδας» πρώτευσε στον αγώνα 9.000 μέτρων όπου έλαβε χώρα στην εξοχική περιοχή της Καισαριανής.

Η εκκίνηση έγινε από το γυμναστήριο της Νήαρ Ηστ και οι δρομείς ακολούθησαν πορεία μήκους 4.500μ. προς τον Υμηττό, στη συνέχεια έκαναν αναστροφή και επέστρεψαν. Ο μεγάλος πρωταγωνιστής για το «τριφύλλι» ήταν ο Κ. Αρβανίτης που κατέκτησε τη πρώτη θέση ενώ αρκετά καλά ήταν και τα πλασαρίσματα των Σάρρα και Τσουκαλά όπου χάρισαν στην ομάδα το πρωτάθλημα .