Κάθε ασίστ και… μαγεία ο Καλάθης, ορεξάτος ο Παπαπέτρου

Ο "έλεγχος" των πράσινων παικτών της Εθνικής από το χθεσινό ματς με την Ιταλία.

Η Εθνική μας έκανε πρεμιέρα με το δεξί στο Τουρνουά Ακρόπολις, επικρατώντας με 83-63 της Ιταλίας, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να είναι ξανά η αιχμή του δόρατος. Πολλές από τις φάσεις που μετατράπηκαν σε καλάθια από τον Γιάννη, δημιουργήθηκαν από τον… μετρ των ασίστ, Νικ Καλάθη, ο οποίος ιδίως στο πρώτο ημίχρονο μοίρασε τελικές πάσες με κάθε τρόπο, προσφέροντας ουσία αλλά και θέαμα. Ο Νικ αγωνίστηκε για 25:31 στο χθεσινό φιλικό, καλύπτοντας και την απουσία του Σλούκα, καταγράφοντας 11 πόντους, 7 ασίστ και 3 ριμπάουντ, σε μία παραπάνω από μεστή εμφάνιση.

Οι ασίστ του Καλάθη είχαν αποδέκτη και τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Οι δύο συμπαίκτες στον Παναθηναϊκό συνεργάζονται πλέον με κλειστά μάτια, κάτι που φάνηκε ιδίως στο πρώτο δεκάλεπτο του ματς με την Ιταλία. Ο 25χρονος φόργουορντ σημείωσε οκτώ πόντους και μάζεψε ένα ριμπάουντ στα 22 λεπτά που πάτησε το παρκέ. Το νέο απόκτημα του Παναθηναϊκού, ο Γιάννης Αθηναίου, πήρε 15 λεπτά συμμετοχής από τον Θανάση Σκουρτόπουλο, προσφέροντας 2 πόντους, 1 ασίστ, ενώ είχε και 3 κερδισμένα φάουλ, ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης χρησιμοποιήθηκε για 10 λεπτά, έχοντας 2 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Ο Ντίνος Μήτογλου τέθηκε εκτός δωδεκάδας στο χθεσινό φιλικό κόντρα στην Ιταλία.