Το πάλεψαν αλλά λύγισαν οι πράσινες

Η ομάδα μπάσκετ των Γυναικών του Παναθηναϊκού ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 56-52 από τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Τα «φίνα κορίτσια» του Παναθηναϊκού μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου  ολοκληρώθηκε με τις πράσινες μπροστά στο σκορ με 12-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του ΠΑΟΚ πάτησε γκάζι και έτσι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου προηγήθηκε με 26-23.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ συνέχισε στο ίδιο τέμπο και παρότι οι πράσινες πάλεψαν ηττήθηκαν με 56-52 από τις γηπεδούχες.

Δεκάλεπτα: 9-12, 26-23, 41-37, 56-52

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Καρλάφτη, Λύμουρα 10(1), Κωτούλα 8(1), Συρρα 13(1), Λέξα, Ταρπάγκου 7(1), Καρακούλα, Μούλιγκαν 14, Βαϊολετάμα 4, Κυλαζίδου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καντζιλιέρης): Κοιλιά, Μούλη 5, Πούλινς 18, Καρακασίδου 9(1), Διέλα 5(1), Μακέι 9, Τάνσταλ 6.