ΜΠΑΣΚΕΤ

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 88-104: Σαν… σίφουνας με μπροστάρη Φριντέτ!

Ο Παναθηναϊκός... ξέσπασε στον ΠΑΟΚ επικρατώντας με 88-104, με τον Φριντέτ να είναι πρωταγωνιστής πετυχαίνοντας 23 πόντους με 6/7 τρίποντα.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και με μπροστάρηδες τους Φριντέτ και Παπαγιάννη προηγήθηκε 2-8 στα πρώτα 2 λεπτά της αναμέτρησης.

Με τρίποντο του Τόμας το σκορ έγινε 5-11 με την αντίδραση του ΠΑΟΚ βέβαια να είναι άμεση. Συγκεκριμένα, ο ΠΑΟΚ με ένα γρήγορο σερί 8-0 προηγήθηκε με 13-11 5 λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Το γεγονός αυτό ανάγκασε τον Αργύρη Πεδουλάκη να καλέσει τάιμ άουτ.

Οι πράσινοι λοιπόν μ΄ ένα γρήγορο 4-0 προηγήθηκαν και πάλι με 13-15. Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 22-26.

Με την έναρξη το δευτέρου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να έχει σταθερό προβάδισμα 6 πόντων. 7 λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 27-35 χτίζοντας την μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα μέχρι στιγμής. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 30-35 και από κει και έπειτα άρχισε το πράσινο επιθετικό κρεσέντο. Οι πράσινοι με πρωταγωνιστές τους Μήτογλου και Φριντέτ έτρεξαν ένα σερί 14-0 και προηγήθηκαν με 30-49 (+19). Τελικά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους πράσινους στο +18 και συγκεκριμένα με 38-56.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ήταν και πάλι καταιγιστικός και μ΄ έναν τρομερό Φριντέτ κατάφερε να φτάσει σε μία εύκολη νίκη. Η διαφορά σε μία φάση μειώθηκε μ΄ένα 14-0 του ΠΑΟΚ, αλλά αυτό ήταν απλά ένα… ξέσπασμα. Οι πράσινοι από το σημείο εκείνο και μετά πάτησαν πάλι το γκάζι και έτσι έφτασαν στη νίκη με 88-104.

Μία νίκη- βάλσαμο για τον Παναθηναϊκό και ενώ δεν βρισκόταν και στην καλύτερη φάση του μετά την ήττα από την Αρμάνι.