ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ

Άλλο ένα πολύτιμο τρίποντο

Σημαντική εκτός έδρας νίκη με 1-3 σετ (21-25, 25-22, 13-25, 21-25) πήρε ο Παναθηναϊκός μέσα στην Κηφισιά για την 5η αγωνιστική της Volleyleague.

Σημαντική εκτός έδρας νίκη με 1-3 σετ (21-25, 25-22, 13-25, 21-25) πήρε ο Παναθηναϊκός μέσα στην Κηφισιά για την 5η αγωνιστική της Volleyleague.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν κόντρα σε μια ομάδα που τους δυσκολεύει τα τελευταία χρόνια και έπιασαν στην πρώτη θέση τον Ολυμπιακό έχοντας ωστόσο ένα παιχνίδι περισσότερο.

Στο πρώτο σετ το ματς ήταν συναρπαστικό και οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στην αρχή του με 7-4 και 13-9.

Παναθηναϊκός: Που θα δείτε το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό
Παναθηναϊκός: Που θα δείτε το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό 1.300 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Ωστόσο οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου με ηρεμία στο παιχνίδι τους εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του αντιπάλου και ανέβασαν την επίδοση τους σε όλους τους τομείς γυρνώντας το σκορ σε 14-16 και τελικά το κατέκτησαν με 21-25.

Αναφορικά με το δεύτερο σετ   ήταν εξίσου αμφίρροπο καθώς οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με 6-4 ωστόσο το «τριφύλλι» είχε απαντήσεις και το γύρισε στο 18-19.

Ωστόσο κάποιες στιγμές αδράνειας για τους «πράσινους» στις τελευταίες φάσεις έφερε την ισοφάριση των σετ σε 1-2 καθώς οι γηπεδούχοι το κατέκτησαν με 25-22.

Το τρίτο σετ ήταν μονόλογος για τον Παναθηναϊκός καθώς πήρε από νωρίς προβάδισμα, δεν άφησε το παραμικρό περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο και αφού προηγήθηκε στα μισά με 7-13 και στην συνέχεια με 9-19, τελικά το κατέκτησε με 13 -25

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο τέταρτο σετ και στην αρχή του πήγαιναν μαζί στο σκορ με 4-4 ,  12-12 στην συνέχεια και 17-17. Στις τελευταίες φάσεις το «τριφύλλι» είχε την ποιότητα να τις τελειώσει και να το πάρει με 21-25.

Οι πόντοι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 7 άσσοι, 51 επιθέσεις, 5 μπόκ, 7 άσσοι, 17 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού οι πόντοι προήλθαν: 8 άσσοι, 45 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 34 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 1π. (1 μπλοκ), Κάιο ντε Πρα 18 (17/27επ., 1 άσσος), Μπάσης 2 (2 άσσοι), Σπυριούνης 11 (9/21επ., 1 μπόκ, 1 άσσος, 67%υπ., 10%αρ.), Μπατατζίμ 19 (18/29επ., 1 άσσος, 56%υπ., 32%αρ.), Μπάιερς 6 (2/6επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος) / Κάπελας (λ. – 67%υπ., 25%αρ.), Χαντ 6 (5/9επ., 1 άσσος), Συναδινός (λ), Κολτσιάκης, Ρούσσης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3π. (2 μπλοκ, 1 άσσος), Στάροβιτς 17 (13/22επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι, 50%υπ., 6%αρ.), Ρανγκέλ 8 (8/14επ.), Ανδρεόπουλος Χαρ. 11 (8/12επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 57%υπ., 4%αρ.), Πανταλέων 4 (2/3επ., 2 μπλοκ), Ράπτης 17 (12/21επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι, 22%υπ., 4%αρ.) / Ζήσης (λ. – 50%υπ., 6%αρ.), Πελεκούδας 3 (2/2επ., 1 μπλοκ).

Σε δήλωση του ο τεχνικός του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος επισήμανε στο www.panathinaikos1908.gr  «Για εμάς ήταν μια σημαντική νίκη σε μια δύσκολη έδρα, κόντρα σε έναν δυνατό αντίπαλο που θα ανεβαίνει συνεχώς.

Στο αγωνιστικό κομμάτι με εξαίρεση το τρίτο σετ εμείς προσπαθούσαμε συνεχώς να αλλάξουμε πολλές φορές τακτικές και συστήματα, έτσι ώστε να «σπάσουμε» την υποδοχή της Κηφισιάς. Κατά τα άλλα εμείς αντέξαμε στην πίεση και συνεχίζουμε».

Σε ότι αφορά τον Παναγιώτη Πελεκούδα εξήρε τους γηπεδούχους για την εντυπωσιακή παρουσίαση των ομάδων στην αρχή του παιχνιδιού, όπου έσβησαν τα φώτα και εν συνεχεία στο αγωνιστικό ξεκαθάρισε «Όταν παίζεις στον Παναθηναϊκό δεν γίνεται να μην παίζεις για να κερδίσεις, αυτό κάναμε και σήμερα».