ΜΠΑΣΚΕΤ

Περίπατος και τώρα… Μπάρτσα!

Ο Παναθηναϊκός έκανε το 10/10 στο πρωτάθλημα επικρατώντας με 87-74 του Ηφαίστου στο ΟΑΚΑ και πλέον στρέφει την προσοχή του στην αναμέτρηση με την Μπαρτσελόνα.

Ο Παναθηναϊκός για ακόμη ένα ματς ήταν αρκετά καλός και πλέον κοιτάει την αναμέτρηση με την Μπαρτσελόνα.

Ο Παναθηναϊκός είχε ρυθμό μέσω των τριπόντων του (4/4 και 19-11 στο 7′), με τον Ουέσλι Τζόνσον να του δίνει 8 γρήγορους πόντους. Ωστόσο, ο Ήφαιστος ήταν πολύ ανταγωνιστικός στην πρώτη περίοδο, αφού βρήκε σταθερά σκορ από τους ψηλούς του (9π. ο Σον Έβανς και 4π. ο Μιχάλης Τσαϊρέλης).
Στη δεύτερη περίοδο το «τριφύλλι» έμοιαζε να μην έχει ενέργεια και φρεσκάδα. Μάλιστα, ο ΝτεΣόν Τόμας δέχτηκε τρία στοπ σε διάστημα λίγων λεπτών. Ο Ήφαιστος είχε εξαιρετικά διαβάσματα, πήρε σουτ από τον Λιτλ και είδε τον Έβανς να… οργιάζει απέναντι στον Ουάιλι (19π., 4ρ.). Έτσι, η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου έδειχνε ένα εξαιρετικό πρόσωπο (36-34 στο 15′ και 40-41 στο 18′). Στο φινάλε του δεκαλέπτου ο Πιτίνο, που είχε κρατήσει εκτός τον Ιωάννη Παπαπέτρου, χρησιμοποίησε για λίγο ένα σχήμα με τρία γκαρντ (Ράις, Παππάς, Φριντέτ) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 47-44.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο αποφασιστικοί. Ο Μήτογλου έβαλε 6 σερί πόντους, οι παίκτες του Μανωλόπουλου έχασαν διαδοχικά σουτ έξω από τα 6,75μ. και το «τριφύλλι» πήρε το πρώτο διψήφιο προβάδισμα του απόγευματος (54-44 στο 23′). Η άμυνα του Παναθηναϊκού δήλωσε «παρούσα» και το επιμέρους 12-2 έφερε το 59-46 του 25′, αλλά το ματς δεν… τελείωσε, γιατί ο Ήφαιστος «απάντησε» με ένα δικό του 7-0 λίγο αργότερα (61-55 στο 29′). Στο 30′ ο πίνακας του σκορ έγραφε 66-57.

Τα τρίποντα των Μπέντιλ – Ράις έστειλαν τη διαφορά στο +15 (72-57 στο 32′) και τα τελευταία λεπτά του αγώνα απέκτησαν… διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Πιτίνο συνέχισε να βγάζει συμπεράσματα ενόψει Βαρκελώνης, ενώ ο Μανωλόπουλος και οι παίκτες του ήθελαν να μην αφήσουν τη διαφορά να ξεφύγει για τα καλά (83-70 στο 37′). Εν τέλει, ο Παναθηναίκός έκανε εύκολα το 10/10 (87-74), με τον Ήφαιστο να φεύγει από το ΟΑΚΑ έχοντας αφήσει θετικές εντυπώσεις για 30′.