ΜΠΑΣΚΕΤ

Τραγικός Παναθηναϊκός, ηττήθηκε από το Περιστέρι!

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από το Περιστέρι με 82-78 και πλέον στρέφει την προσοχή του στην αναμέτρηση με τη Φενέρμπαχτσε!

Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ κακός σήμερα και ηττήθηκε με 82-78 από το ανώτερο Περιστέρι.

Το Περιστέρι μπήκε δυνατά στο ματς και κατάφερε να αιφνιδιάσει τον Παναθηναϊκό με Βασιλόπουλο και Σμιθ (7-2, 2′). Η άμυνα του Παναθηναϊκού ανέβασε στροφές και με τον Παπαπέτρου να γίνεται σημείο αναφοράς επιθετικά το προβάδισμα άλλαξε χέρια (7-11, 5′). Τζόνσον και Παπαπέτρου σκόραραν από την περιφέρεια, με τη διαφορά να φτάνει σε διψήφια επίπεδα (9-19, 8′). Το Περιστέρι έδειξε σημάδια αντίδρασης με Ξανθόπουλο και Χάτσερ, μειώνοντας τη διαφορά (14-21, 9′). Οι παίκτες του Πιτίνο διατήρησαν τον έλεγχο όμως για το 15-22 του πρώτου δεκαλέπτου.
Με διάθεση να μαζέψει τη διαφορά μπήκε το Περιστέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο. Χάτσερ και Μπλέικ ανέλαβαν δράση και με την άμυνα να οδηγεί σε λάθη τον Παναθηναϊκό το παιχνίδι απέκτησε νέο ενδιαφέρον (22-26, 13′). Οι «πράσινοι» βρήκαν λύσεις και με τον Παπαγιάννη αιχμή του δόρατος το «πράσινο» προβάδισμα αυξήθηκε (26-35, 15′). Ο Χάτσερ πήρε την κατάσταση στα χέρια του όμως και το Περιστέρι μείωσε σε απόσταση βολής με επί μέρους 7-0 (33-35, 17′). Η επιμονή του Περιστερίου επιβραβεύτηκε, με τον Γόντικα να βάζει τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά (37-36, 19′). Το τρίποντο του Σκούτσι Σμιθ έγραψε τον επίλογο του πρώτου μέρους, με το Περιστέρι να προηγείται με 40-37 του Παναθηναϊκού.
Με το πόδι στο γκάζι μπήκε το Περιστέρι στο δεύτερο ημίχρονο. Γκρέι και Μπλέικ ανέλαβαν δράση και έφεραν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (50-39, 23′). Ο Παναθηναϊκός έδειξε σημάδια αντίδρασης και με τον Τζόνσον «ροκάνισε» τη διαφορά (52-45, 24′). Το Περιστέρι δεν ξέφυγε από το πλάνο του όμως και με τον Κίνγκσλεϊ επανέφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (58-47, 27′). Οι παίκτες του Παπανικολόπουλου συνέχισαν να πιέζουν μέσα από την άμυνα και με τον ΚίνγκσλεΪ να τελειώνει τις φάσεις κοντά στο καλάθι η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο (64-48, 28′). Το λέι απ του Ξανθόπουλου ήταν ο επίλογος του δεκαλέπτου, με το Περιστέρι να ανεβάζει τη διαφορά στους 16 πόντους στο τέλος της περιόδου (68-52).
Ο Κωνσταντίνος Παπαδάκης έδωσε… πνοή στον Παναθηναϊκό, με την ομάδα του Πιτίνο να μαζεύει τη διαφορά στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου 68-59, 33′). Ο Ράις φώναξε παρών, με τη διαφορά να μειώνεται ακόμα περισσότερο (68-62, 34′). Ο Χάτσερ με ένα μεγάλο σουτ κράτησε σε θέση οδηγού το Περιστέρι (73-65, 35′). Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να μαζεύει τη διαφορά, αλλά ο Βασιλόπουλος δεν το επέτρεψε, χάρη σε ένα πολύ σημαντικό σουτ από τη γωνία (78-71, 37′). Το Περιστέρι έβγαζε μεγάλη διάθεση στην άμυνα και έτσι διατήρησε το προβάδισμα (78-73, 1’30” για το τέλος). Ο Σκούτσι Σμιθ πήρε την κατάσταση στα χέρια του στα τελευταία δευτερόλεπτα, διατηρώντας το Περιστέρι σε θέση οδηγού (82-75, 23” για το τέλος). Η ανατροπή που αναζητούσε το «τριφύλλι» δεν ήρθε ποτέ, με το Περιστέρι να παίρνει μια σπουδαία νίκη.