ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ

«Πράσινος» θρίαμβος με μαχητική ψυχή

Με ψυχή, παλμό και μαγκιά ο Παναθηναϊκός γύρισε από τρεις ανατροπές επικράτησε του ΠΑΟΚ 3-2 σετ και επέστρεψε στη μάχη της κορυφής.

Με ψυχή, παλμό και μαγκιά ο Παναθηναϊκός γύρισε από τρεις ανατροπές και επικράτησε του ΠΑΟΚ 3-2 σετ και επέστρεψε στη μάχη της κορυφής.

Το «τριφύλλι» στα μεγάλα ματς δείχνει ψυχή, όπως με τον Ολυμπιακό, έτσι και με τον ΠΑΟΚ στο κλειστό του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι, οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, κατέθεσαν ότι είχαν και δεν είχαν και πήραν έστω και στο ται μπρέικ νίκη-χρυσάφι επί του ΠΑΟΚ.

Μεγάλο ματς για τον Παναθηναϊκό έκαναν οι μικροί Ράπτης και Ανδρεόπουλος, ενώ σε ρηχά νερά και εκτός κλίματος βρέθηκε ο Στάροβιτς. Ο ΠΑΟΚ καλύτερος στο πρώτο σετ κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ από νωρίς και το κατέκτησε με 20-25.

Στο 2ο σετ, υπήρξε και η αντίδραση από πλευράς Παναθηναϊκού και με όπλο το μπλοκ, πήρε διαφορά και κατάφερε να το κατακτήσει παρά την αντίδραση των φιλοξενουμένων (25-21).

Στο τρίτο σετ, οι ομάδες ήταν ισορροπημένες πήγαιναν πόντο-πόντο στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να έχουν ελαφρύ προβάδισμα και με τον Παναθηναϊκό να τους ακολουθεί σε απόσταση αναπνοής  και να ισοφαρίζει σε κρίσιμο σημείο (15-15). Με Ράπτη και Ανδρεόπουλο να είναι οι αιχμές του επιθετικού δόρατος, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε εκ νέου σε 22-22 το προβάδισμα που είχε πάρει ο ΠΑΟΚ και το σετ κρίθηκε στο νήμα με το Δικέφαλο να το κατακτά στις λεπτομέρειες (24-26).

Ο Παναθηναϊκός στο 4ο και κρισιμότερο σετ αποδείχθηκε πολύ σκληρός για να τα παρατήσει, πήρε από την αρχή τα ηνία του σετ και με τον αειθαλή Σωτήρη Πανταλέωντα το κατέκτησε 25-16.

Απίστευτη εξέλιξη είχε το ταϊ-μπρεϊκ με τον ΠΑΟΚ να ξεκινά καλά, τον Παναθηναϊκό όμως να έχει διάρκεια και να κατακτά τη νίκη στις λεπτομέρειες. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 2-4 και να φθάνει κοντά στο 2-5 αλλά το βίντεο ρέφερι δικαιώνοντας τους «πράσινους» στην φάση του Ρανγκέλ (μπλοκ άουτ) έφερε το σκορ στο 3-4. Οι διαμαρτυρίες του Κώστα Δεληκώστα του χάρισαν την κόκκινη του διαιτητή για να γίνει το 4-4.

Ο Παναθηναϊκός έχοντας ψυχολογία προηγήθηκε με 8-6 στην αλλαγή τερέν, ενώ με τους Στάροβιτς και Ράπτη έκανε το 10-7. Με το σερβίς και αποτελεσματικές επιθέσεις οι γηπεδούχοι έφθασαν στο 14-11. Ο Ντε Ντρίς όμως με δύο συνεχόμενους άσους του μείωσε σε 14-13, με τον ΠΑΟΚ να έχει 2 φορές την ευκαιρία με τον Μάρσαλ και κόντρα μπάλα να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Ωστόσο οι εξαιρετικές άμυνες του Ράπτη αλλά και η επίθεση του Στάροβιτς έγραψε το 15-13 και το 3-2 για τον Παναθηναϊκό.

Τα σετ: 3-2 (21-25, 25-21, 24-26, 25-16, 15-13).

Η διακύμανση των σετ είχε ως εξής: 1ο σετ: 5-8, 10-16, 14-21, 21-25 2ο σετ: 8-6, 16-12, 21-18, 25-21 3ο σετ: 7-8, 15-16, 18-21, 24-26 4ο σετ: 8-5, 16-11, 21-15, 25-16 5ο σετ: 4-5, 10-7, 12-10, 15-13

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού Α.Ο. προήλθαν: 2 άσσοι, 65 επιθέσεις, 16 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν: 7 άσσοι, 52 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3π. (1/2επ., 2 μπλοκ), Στάροβιτς 12 (9/30επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ρανγκέλ 19 (11/19επ, 7 μπλοκ, 1 άσσος), Ανδρεόπουλος Χ. 19 (18/29επ., 1 άσσος, 47%υπ. 47%αρ.), Ράπτης 20 (18/41επ., 2 μπλοκ, 28%υπ., 15%αρ.), Πελεκούδας 3 (2/4π., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ. – 65%υπ., 48%αρ.), Πανταλέων 7 (6/7επ., 1 μπλοκ), Μούχλιας.

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Μάρσαλ 16π. (14/27επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 41%υπ., 27%αρ.), Φιλίποβ 1 (1 μπλοκ), Μπιέλιτσα 12 (6/17επ., 4 μπλοκ, 2 άσσοι), Σωτηρίου 9 (6/24επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 72%υπ., 28αρ.), Αρμενάκης 2 (1/4επ., 1 μπλοκ), Βαν ντε Ντρις 26 (20/54επ., 3 μπλοκ, 3 άσσοι) / Στεφάνου (λ. – 61%υπ., 39%αρ.), Κωνσταντινίδης (λ), Χαραλαμπίδης, Τερζής 2 (1/1, 1 μπλοκ), Γάτσης 4 (4/6επ.), Εφραιμίδης.

Σε δήλωση του ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος τόνισε: «Ήταν ένα πολύ σκληρό παιχνίδι και είχε τις εντάσεις ενός πολύ μεγάλου ντέρμπι. Είχε τακτικές είχε αλλαγές ρυθμών και καταστάσεων. Εμείς δεν ξεκινήσαμε καλά και κυρίως αυτό που δεν δούλευε στα δύο πρώτα σετ ήταν η επίθεση μας.

Κάναμε σωστά πράγματα αλλά δεν παίρναμε πόντους από την επίθεση. Όταν αυτό το βρήκαμε και τακτικά το παιχνίδι έγειρε για εμάς γιατί τα υπόλοιπα στοιχεία μας ήταν σε υψηλό επίπεδο. Πήραμε τους δύο βαθμούς και συνεχίζουμε την προσπάθεια μας στο πρωτάθλημα».

Από την πλευρά του ο Άξελ Γιάκομπσεν υπογράμμισε: «Ήταν ένα πολύ δυνατό ματς  ανάμεσα σε δύο πολύ μεγάλες ομάδες όπως είναι ο Παναθηναϊκός και ο ΠΑΟΚ. Στην αρχή δεν βρήκαμε τον δρόμο  να επιτεθούμε με τον καλύτερο τρόπο. Ωστόσο στη συνέχεια βρήκαμε τον δρόμο προς την επίθεση και παράλληλα ήταν καλά και η άμυνα και το μπλοκ μας και πήραμε την πολύτιμη νίκη».