ΒΑΛΕΝΘΙΑ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 94-87

Άργησε να ξυπνήσει…

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε για μια μεγάλη ανατροπή στο 4ο δεκάλεπτο, αλλά η κακή του άμυνα στα τρία πρώτα στοίχισε και οι πράσινοι γνώρισαν την ήττα από τη Βαλένθια με 94-87 για την 22η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Στο 13-9 το σερί.

Άργησε να ξυπνήσει...

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ματς στις πρώτες του στιγμές με τις δύο ομάδες να σκοράρουν για το 5-5, με τον Παναθηναϊκό να φορτσάρει και να περνάει μπροστά στο σκορ με κάρφωμα του Παπαγιάννη για το «πράσινο» προβάδισμα 11-12.

Στα αρνητικά για το «τριφύλλι», ήταν το κακό ξεκίνημα του Νικ Καλάθη με δύο λάθη στα πρώτα λεπτά και τα χαμένα ριμπάουντ που έδινε ευκαιρία στη Βαλένθια να πραγματοποιεί δεύτερες επιθέσεις. Οι γηπεδούχοι είχαν εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας και ακριβώς στα μισά του 1ου δεκαλέπτου πήραν μίνι διαφορά +4 (15-12). Τόμας και Καλάθης συνδυάστηκαν για το (16-14), αλλά με τρίποντο του Ντούμπλιεβιτς οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +5 (19-14).

«Κρούση» της Μακάμπι στη Euroleague για τα ματς του Βελιγραδίου – Τι ζητούν οι Ισραηλινοί! 19.111 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Το τρίποντο του Τζόνσον μπορεί να έφερε τη διαφορά στο καλάθι (21-19), αλλά η Βαλένθια εκμεταλλευόμενη τα συμπληρωμένα ομαδικά φάουλ του «τριφυλλιού» πήγε πάλι το ματς στο +5 (24-19). Με την είσοδο του Τάιρις Ράις και με σωστές επιλογές στην επίθεση, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε (25-25), αλλά ο Έντουρ έδωσε το προβάδισμα για την ομάδα του (27-25) στη λήξη του 1ου δεκαλέπτου.

Ίδια εικόνα είχαμε και στο 2ο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να μένει κοντά στο σκορ (30-27) και τη Βαλένθια να προσπαθεί να ξεφύγει (32-27). Το γκολ-φάουλ του Τόμας έφερε πάλι τη διαφορά στους τρεις (32-29), αλλά ξανά η Βαλένθια βρήκε λύση από την περιφέρεια (35-29).

Με τον Παναθηναϊκό και τους παίκτες του να τα έχουν χαμένα, η Βαλένθια έφτασε τη διαφορά στους +13 (42-29). Κάπου εκεί οι «πράσινοι» και με το ματς να τους ξεφεύγει αφυπνίστηκαν και μείωσαν με Ραις, Καλάθη και Παπαπέτρου (46-43), αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι βρήκαν το αντίδοτο για να ξεμακρύνουν στο σκορ με +9 (52-43). Με τη διαφορά για τις δύο ομάδες να κλείνει στους +10 (55-45) στο ημίχρονο.

Με έμμεσο τρίποντο του Νικ Καλάθη βρήκε σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός (55-48), με τον Τόμας δευτερόλεπτα μετά να υποπίπτει σε λάθος και να μην καταφέρνει να μειώσει κι άλλο τη διαφορά. Με δύσκολο καλάθι του Φριντέτ οι «πράσινοι» μείωσαν στους 5 (55-50), αλλά η Βαλένθια βρήκε σκορ πάλι από τα 6,75 (58-50) στο 23′. Ακόμα ένα καλάθι μετά από προσωπική ενέργεια του Φριντέτ έφεραν ξανά το «τριφύλλι» στους -6 (58-52).

Ότι και να έκανε ο Παναθηναϊκός, η Βαλένθια σκόραρε με συνέπεια (63-54), αλλά ο Τόμας βρήκε στόχο με τρίποντο (63-57) με πέντε λεπτά να απομένουν για το φινάλε στο δεκάλεπτο. Το τρίποντο του Μπέντιλ μείωσε τη διαφορά στους πέντε (65-60) με τη Βαλένθια να υποπίπτει σε συνεχόμενα λάθη στις επιθέσεις της. Λύση για τους γηπεδούχους έδωσαν ο Λαμπειρί και ο Κολόμ, αφού με εύστοχα σουτ τριών πόντων έδωσαν ξανά «αέρα» εννέα πόντων (71-62).

Δύο βολές του Φριντέτ μείωσαν για τον Παναθηναϊκό (72-64), αλλά ο Κολόμ βρήκε στόχο από τα 6,75 (75-64) για το +11. Η Βαλένθια μυρίστηκε «αίμα» και στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου έστειλε το ματς στους +16 (80-64) με την ευστοχία της από την περιφέρεια να αγγίζει τα όρια του εκνευρισμού.

Ένα 7-0 σερί για τον Παναθηναϊκό, έριξε τη διαφορά στους εννέα πόντους (80-71) με τους γηπεδούχους να έχουν σαστίσει και να πηγαίνουν σε τάιμ άουτ. Με τον Νικ Καλάθη σε δύο περιπτώσεις οι «πράσινοι» θα μπορούσαν να μειώσουν και άλλο τη διαφορά αλλά είχαν βιαστικές και λανθασμένες επιλογές.

Το καλάθι του Τόμας διεύρυνε το σερί (9-0) με τη διαφορά να πέφτει στους επτά (80-73). Ένα τρομερό καλάθι του Ράις δημιούργησε το (80-75) με τον Παναθηναϊκό να μην τα παρατάει και να θέλει να φέρει το ματς στη δική του μεριά. Ένα καλάθι από τον Ντούμπλιεβιτς έβαλε τέλος στο «στείρο» διάστημα των γηπεδούχων και επανέφερε το +5 (82-77) με πέντε λεπτά για το φινάλε της αναμέτρησης. Με τρεις πόντου του Καλάθη και δύο του Τόμας οι «πράσινοι», έριξαν τη διαφορά στους δυο (82-82) με τον Παναθηναϊκό να δαγκώνει σε άμυνα και επίθεση και τη Βαλένθια εγκλωβισμένοι στις επιλογές της. Το τρίποντο του Ντόρνεκαμπ έκανε το (85-82) δυο λεπτά πριν το φινάλε.

Όλα προμήνυαν θρίλερ στο φινάλε του ματς, με τον Παπαπέτρου να βάζει μια βολή (85-83). Μια βολή του Τόμας έφερε τη διαφορά στον πόντο (85-84). Ένα δωράκι των διαιτητών (ανακάλυψαν φάουλ στον Τόμας) έφεραν τη Βαλένθια ξανά στις βολές για το (88-84), αλλά ο Ράις είχε τρόπο να τρυπήσει την άμυνα των γηπεδούχων και να σκοράρει (88-87) με έμμεσο τρίποντο, ένα λεπτό ακριβώς πριν το φινάλε.

Το καλάθι και φάουλ του Ντούμπλιεβιτς έδωσε ευκαιρία στην ομάδα του να πάει τη διαφορά στους τέσσερις (90-87) και ο Αμπάλντε με κάρφωμα στο +5 (92-87). Το τελικό σκορ (94-87), αφήνει τον Παναθηναϊκό με πικρή γεύση καθώς η υπερπροσπάθεια των παικτών του Ρικ Πιτίνο δεν έφερε αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 55-45, 80-64, 94-87.