ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΛΑΡΙΣΑ 121-78

Με φόρα… πριν το ΣΕΦ

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 121-78 της Λάρισας με τους Τόμας (19 π) και Μήτογλου (19 π, 9 ριμπ) και μπαίνει με φόρα στη «διαβολοβδομάδα» της Ευρωλίγκα.

Με φόρα... πριν το ΣΕΦ

Ήταν που ήταν το ματς εύκολο για το «τριφύλλι», οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο θέλησαν να βάλουν τα θεμέλια νίκη από τα πρώτα λεπτά του ματς και με σερί πόντων έφτασαν εύκολα στο 12-0, με τη Λάρισα να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι μετά από τρία λεπτά (12-2).

Ο Παναθηναϊκός με του Καλάθη και Τόμας, συνέχισε να πυροβολεί το καλάθι των Θεσσαλών (17-5), με το τριφύλλι να έχει αξιοπρόσεκτα ποσοστά εντός παιδιάς (6/8 σουτ). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να «μπουν» ξανά στο ματς και με μικρό σερί (4-0), μείωσαν 26-15, με το «τριφύλλι» να κάνει επιπόλαιες επιλογές στην επίθεση. Το «τριφύλλι» κατέβασε το πόδι από το γκάζι στο τελευταίο δίλεπτο του 1ου δεκαλέπτου, αλλά συνέχισε να έχει τον πλήρη έλεγχο του ματς (30-17). Το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο ανέβηκε με το εύστοχο τρίποντο του Ντεσόν Τόμας για το (37-15).

Χτύπημα Γιαννακόπουλου με Ναν!
Χτύπημα Γιαννακόπουλου με Ναν! 47.865 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Πέντε σερί πόντοι από Τόμας και Φριντέτ ανέβασαν το σκορ στο ξεκίνημα το 2ου δεκαλέπτου (42-17), με τη Λάρισα να μειώνει (42-19). Οι πράσινοι» προσπάθησαν να δημιουργήσουν φάσεις για τον Τζέικομπ Ουάιλι (51-23), με τους φιλοξενούμενους να είναι ιδιαίτερα άστοχοι. Το καλάθι του Χίκι για τη Λάρισα έδωσε τέλος σε ένα στείρο από πλευράς σκορ δίλεπτο (51-25). Με τον Παπαδάκη να μπαίνει στο ματς από την πλευρά των «πρασίνων» και να σκοράρει από τα 6,75 δημιουργήθηκε το (60-31) σκορ το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και τη διαφορά να πιάνει τη μέγιστη τιμή της +29 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός με τον Τόμας συνέχισε να βρίσκει τρόπο προς το καλάθι της Λάρισας (63-31), με τη Λάρισα να πετυχαίνει σερί πόντους με τους Παπαντωνίου και Γκάρετ (63-39). Με Καλάθη, Μήτογλου και Παπαπέτρου οι «πράσινοι» με τη σειρά τους δημιούργησαν σκορ (70-41) για να έρθει ο Ράουτινς για το +32 (73-41). Με επιμέρους σκορ (9-3) ο Παναθηναϊκός με Καλάθη, Παπαπέτρου και Ράις έφτασε στο 82-44. Το εύστοχο τρίποντο του Φριντέτ ένα λεπτό πριν το φινάλε του δεκαλέπτου έφτασε τη διαφορά στο +39 (89-50) για το «τριφύλλι», με τους Χίκι και Ουάιλι να σκοράρουν για τις δύο ομάδες στο φινάλε (91-52).

Ένα πολύ ωραίο καλάθι του Γκάρετ για τη Λάρισα έφερε τους πρώτους πόντους στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο (91-54). Με το Ουάιλι ο Παναθηναϊκός σκόραρε (93-54), με τους φιλοξενούμενους να απαντούν εκ νέου με Γκάρετ και Χίκι (95-61). Με καλάθι του Μήτογλου ο Παναθηναϊκός έφτασε τους εκατό πόντους (100-63). Με το ματς να οδεύει προς το φινάλε του, θέση στο παρκέ πήραν οι νεαροί παίκτες των δύο ομάδων, με τη Λάρισα να βάζει συνεχόμενους πόντους για το 104-67 και το «τριφύλλι» να απαντά με Φριντέτ και Μήτογλου (109-70). Το 121-78 ήρθε με τον Παναθηναϊκό πλέον να στρέφει το βλέμμα του στην Ευρωλίγκα και τη διπλή αγωνιστική αρχής γενομένης από το ΣΕΦ και το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό την προσεχή Τρίτη (03/03).

Τα δεκάλεπτα: 37-15, 61-31, 91-52, 121-78.