ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 1-3 (22-25, 25-21, 14-25, 23-25)

Πράσινη κυριαρχία ΞΑΝΑ μέσα στο Ρέντη!

Ο Παναθηναϊκός ήταν ξανά ο μεγάλος νικητής απέναντι στον Ολυμπιακό, επικρατώντας 3-1 σετ στο Ρέντη για τη 16η αγωνιστική της Volley League. Δεύτερη εκτός έδρας επικράτηση για τους «πράσινους», που... έχουν πάρει τον αέρα του αιωνίου αντιπάλου!

Ο Παναθηναϊκός ήταν ξανά ο μεγάλος νικητής απέναντι στον Ολυμπιακό, επικρατώντας 3-1 σετ στο Ρέντη για τη 16η αγωνιστική της Volley League. Δεύτερη εκτός έδρας επικράτηση για τους «πράσινους», που… έχουν πάρει τον αέρα του αιωνίου αντιπάλου!

Με δυνατές μάχες και πολλές εναλλαγές στο σκορ ξεκίνησε το πρώτο σετ στο ντέρμπι των δύο «αιωνίων». Ο γηπεδούχος Ολυμπιακός εκμεταλλευόμενος τα λάθη των «πρασίνων» πήρε προβάδισμα με (2-0 και 3-1), ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε και με τους Τσάσιτς και Ρανγκέλ παρέμενε σε απόσταση αναπνοής (5-3, 7-5, 9-8).

Ένα λάθος του Ρανγκέλ και το πέρασμα του Κουμεντάκη έφερε το +3 (11-8), αλλά και πάλι το «τριφύλλι» με τον Ράπτη αντέδρασε (11-10). Το μπλοκ του Χουσάι έφερε ξανά το +3 (13-10) και το άουτ του Ράπτη έδωσε δικαίωμα στους γηπεδούχους να ξεφύγουν ακόμα περισσότερο (14-10), με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλεί άμεσα σε τάιμ άουτ για να επαναφέρει την ηρεμία στους παίκτες του.

Παναθηναϊκός: Που θα δείτε το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό
Παναθηναϊκός: Που θα δείτε το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό 1.242 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Το τάιμ άουτ ευεργέτησε τον Παναθηναϊκό, καθώς με τους Πελεκούδα και Γιάκομπσεν έφερε ξανά τη διαφορά στο σετ σε απόσταση αναπνοής (14-13), με τον «άσο» του Ράπτη να φέρνει το σκορ ισόπαλο (14-14). Το σκορ πήγαινε πόντο πόντο για τους δύο αντιπάλους (16-16), με τον Παναθηναϊκό να παίρνει το προβάδισμα για πρώτη φορά με τον Τσάσιτς (16-17). Το «τριφύλλι» μάλιστα ξέφυγε και με +2 (17-19) σε κρίσιμο σημείο του 1ου σετ, με τον προπονητή των ερυθρολεύκων να καλεί εσπευσμένα σε τάιμ άουτ, βλέποντας πως το momentum ήταν υπέρ των «πρασίνων». Με τον Ράπτη το «τριφύλλι» συντήρησε το +2 (18-20), ο Κουμεντάκης μείωσε αλλά ο Τσάσιτς ήταν και πάλι εκεί για το (19-21). Ο Παναθηναϊκός άντεξε την πίεση των γηπεδούχων και με τον Ράνγκελ κατάφερε να κατακτήσει το πρώτο σετ στο ντέρμπι με 22-25.

Ίδια εικόνα είχε και το 2ο σετ στο ξεκίνημα του, ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα (2-1, 3-2 και 5-3), ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και μείωσε με Τσάσιτς και Πελεκούδα (7-4), αλλά ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα +5 (10-5) με τους «άσους» του Πετρέα. Το γεγονός αυτό, έκανε τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλέσει άμεσα τάιμ άουτ, βλέποντας την αποφασιστικότητα των γηπεδούχων να πάρουν το σετ. Οι «πράσινοι» με λάθη έδωσαν το δικαίωμα στον Ολυμπιακό να ξεφύγει με +8 (15-7). Το σετ είχε γείρει υπέρ των γηπεδούχων, οι «πράσινοι» πίεσαν για να μειώσουν τα κατάφεραν αρχικά με τους Ράπτη και Χαράλαμπο Ανδρεόπουλο (16-10).

Ο Ολυμπιακός ξέφυγε ξανά με 19-13, έφτασε μάλιστα και στο 22-15 με τον Ανδρεάδη, αλλά το «τριφύλλι», ήταν αρνητικό να τα παρατήσει και με δύο πόντους μείωσε 22-17. Οι ερυθρόλευκοι μετά το τάιμ άουτ, έφτασαν μια ανάσα από την κατάκτηση του σετ (24-19). Οι «πράσινοι« με τον Πανταλέοντα στη θέση σερβίς κατάφεραν να δώσουν παράταση στο σετ (24-21), αλλά ο πόντος του Φίγκερ έδωσε το σετ στην ομάδα του Πειραιά (25-21).

Στο τρίτο σετ, ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ και μάλιστα πήρε γρήγορα διαφορά +2 (2-0 και 3-1). Οι «πράσινοι» είχαν μπει πάρα πολύ δυνατά ανέβασαν ρυθμό και αύξησε τη διαφορά (5-1). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε μείωσε (4-7), αλλά το «τριφύλλι» ήταν αποφασισμένο να κατακτήσει το σετ και αύξησε τη διαφορά στο +6 (5-11). Με τον Ράπτη να πραγματοποιεί μεγαλειώδη εμφάνιση ο Παναθηναϊκός έκανε το 6-13, μια διαφορά ικανή για να συντηρηθεί και να φέρει τον Παναθηναϊκό πιο κοντά στην κατάκτηση του τρίτου σετ.

Ο Ολυμπιακός δεν άφηνε το «τριφύλλι» και με πίεση μείωσε σε 9-15 και 12-19, αλλά οι «πράσινοι» με συνεχόμενους πόντους του Πελεκούδα έφτασαν τη διαφορά στο +10 (22-12). Ο «άσος» του Γιάκομπσεν έφερε μια ανάσα το «τριφύλλι» από το 2-1 στα σετ, με τον Πελεκούδα εν τέλει να το τελειώνει με 25-14.

Φουριόζος μπήκε και στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός, καθώς πήρε το προβάδισμα με 2-1, αλλά οι παίκτες των γηπεδούχων αντέδρασαν, ισοφάρισαν (2-2) και πήραν και το προβάδισμα με 4-2. Ο Παναθηναϊκός παίζοντας βόλεϊ υψηλού επιπέδου, ανέκτησε τα ηνία στο σκορ (7-6 και 10-7) μετά το λάθος του Φίνγκερ. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Χουσάι και το μπλοκ του Ανδρεάδη μείωσαν αρχικά (9-11 και 14-15), αλλά ο Παναθηναϊκός με τον Ράπτη διατηρούσε τη διαφορά +2 (14-16 και 15-17). Με δύο πόντους του Βουλκίδη ο Ολυμπιακός έφερε το σκορ στην απόλυτη ισορροπία (17-17).

Οι «πράσινοι» κρατούσαν το προβάδισμα, ο Ολυμπιακός πλησίαζε αλλά ποτέ δεν τον περνούσε στο σκορ. Σε κρίσιμο σημείο ο Ανδρεάδης έκανε λάθος, δίνοντας το προβάδισμα +2 (18-20) ξανά στο φιλοξενούμενο Παναθηναϊκό. Το σετ δεν είχε κριθεί ακόμα, καθώς ο Ολυμπιακός «έσβησε» γρήγορα το «πράσινο» προβάδισμα και ισοφάρισε (20-20). Το μπλόκ του Ρανγκέλ έφερε ξανά το προβάδισμα στο «τριφύλλι» (21-20), με τον Στάροβιτς να μη λαθεύει και με «άσο» να κάνει το 22-20 για την ομάδα του.

Ο Ολυμπιακός με σωστές επιθέσεις έφερε ξανά το ματς στην ισοπαλία (22-22), με τον Στάροβιτς να δίνει ξανά την ευκαιρία στην ομάδα του να τελειώσει το σετ (24-22), αλλά και το ματς. Το πέρασμα του Γκέργκι έδωσε «ανάσα« στον Ολυμπιακό (23-24), αλλά ο Ράπτης έκανε ένα πραγματικά μεγάλο ματς τελείωσε το σετ (23-25) για τον Παναθηναϊκό που πήρε μια μεγάλη νίκη στο ντέρμπι κόντρα στον Ολυμπιακό. Τη δεύτερη συνεχόμενη στην έδρα του αιώνιου του αντιπάλου.

Τα σετ: 22-25, 25-21, 14-25, 23-25.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ): Φίνγκερ 16 (16/33 επ.), Πετρέας 6 (2/8 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χουσάι 9 (7/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 33% άριστες), Ανδρεάδης 9 (7/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 12 (9/25 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 38% υπ. – 23% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 54% υπ. – 42% άριστες), Τζιάβρας (λ), Παπαλεξίου, Στιβαχτής, Ασπιώτης 1 (1/4 επ.), Βουλκίδης 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Ριζόπουλος, Γκέργκι 3 (3/5 επ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 11 (10/20 επ., 1 μπλοκ, 25% υπ. – 14% άριστες), Γιάκομπσεν 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Στάροβιτς 14 (11/22 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 10 (6/10 επ., 4 μπλοκ), Ράπτης 17 (12/24 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 12% υπ. – 6% άριστες), Πελεκούδας 10 (9/10 επ., 1 άσσος) / Ζήσης (λ, 45% υπ. – 23% άριστες), Ανδρεόπουλος 2 (2/3 επ.), Πανταλέων 1 (1/1 επ., 1 άσσος).