Παναθηναϊκός: Πρώτη φορά τόσες ευκαιρίες, αλλά…

Το ισόπαλο (2-2) ματς με τον ΟΦΗ ήταν το πιο δημιουργικό, αλλά και παραγωγικό του Παναθηναϊκού τη φετινή σεζόν. Ωστόσο, το επιθυμητό αποτέλεσμα δεν ήρθε.

Οι πράσινοι σκόραραν για πρώτη φορά δυο φορές σε ένα παιχνίδι για φέτος. Μέχρι το ματς του “Γεντί Κουλέ”, το τριφύλλι είχε μόλις ένα γκολ, αυτό του Μακέντα στην ισοπαλία με την ΑΕΛ και λίγες ευκαιρίες. Χθες, η εικόνα σε αυτό το κομμάτι ήταν διαφορετική. Ομως, τα λάθη κόστισαν και το 2-2 δεν ήταν το αποτέλεσμα που ήθελε το τριφύλλι.

Οι πράσινοι είχαν συνολικά 10 τελικές, ανεβάζοντας τον μ.ο στο συγκεκριμένο στατιστικό. Δεν είναι, όμως, απλώς ο αριθμός, αλλά η σπουδαιότητα των φάσεων. Μεγάλη ευκαιρία με τον Χατζηγιοβάνη στο πρώτο ημίχρονο, όταν ο Βάτερμαν είπε για πρώτη φορά “όχι”. Μεγάλη ευκαιρία λίγο αργότερα, όταν ο Βέλεθ δεν μπόρεσε με το κεφάλι να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά. Μεγάλη ευκαιρία, επίσης, στο πρώτο μέρος όταν ο Καρλίτος πλάσαρε στην κίνηση, αλλά ο τερματοφύλακας αντέδρασε ξανά.

Στην επανάληψη, χάθηκε πέναλτι με τον Μακέντα, αλλά και τεράστιες ευκαιρίες, δυο με τον Χατζηγιοβάνη και μια με τον Ιταλό, όταν προτίμησε να σουτάρει αντί να σπάσει την μπάλα, με αποτέλεσμα να μη βρει εστία.