Βόλεϊ

Παναθηναϊκός: Εντός έδρας ήττα από τον ΑΟ Θήρας

Την ήττα με 3-1 σετ γνώρισε η ομάδα βόλεϊ γυναικών από τον ΑΟ Θήρας για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού ηττήθηκε με 1-3 σετ (23-25, 25-23, 21-25,19-25) από τον ΑΟ Θήρας και θα προσπαθήσει να ρεφάρει στους επόμενους αγώνες τη συγκεκριμένη ήττα
Με ήττα τελειώνει ο Οκτώβριος για την ομάδα γυναικών του βόλεϊ η οποία υποδέχθηκε τον ΑΟ Θήρας στο κλειστό του Αγ.Θωμά στο Μαρούσι.

Η ανωτερότητα της ομάδας της Σαντορίνης δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στα κορίτσια του Παναθηναϊκού παρόλες τις προσπάθειές τους.

«Βραχυκύκλωμα» στο Μετς για τον Παναθηναϊκό και η πρόκριση θα κριθεί στη Θεσσαλονίκη 1.872 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Παναθηναϊκός μπήκε νωθρά στο παιχνίδι και έμεινε πίσω στην αρχή του σετ με 4-9 ενώ οι φιλοξενούμενες διατήρησαν το προβάδισμα με 16-21.

Παρά τη μεγάλη προσπάθεια του «τριφυλλιού το σετ δεν γύρισε και τελικά το κατέκτησε ο ΑΟ Θήρας με 23-25.

Στο δεύτερο σετ το «τριφύλλι» μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και πήρε κεφάλι στο σκορ με 11-9 και εν συνεχεία με 18-16. Το σετ ήταν συναρπαστικό μέχρι το τέλος και ο Παναθηναϊκός ήταν ψύχραιμος στα κρίσιμα σημεία ισοφαρίζοντας τελικά σε 1-1 και 26-24.

Αναφορικά με το τρίτο σετ  ο ΠΑΟ ήταν πίσω με 10-11  ωστόσο στην πορεία κατάφερε και πήρε κεφάλι στο σκορ με 17-14. Παρόλα αυτά σε κάποια κρίσιμα σημεία ο ΠΑΟ δεν ήταν ψύχραιμος και έχασε τελικά το σετ με 21-25.

Σε ότι αφορά το τέταρτο σετ οι φιλοξενούμενες μπήκαν δυνατά με 2-7 και 17-22 στη συνέχεια.  Οι τελευταίοι πόντοι δεν άλλαξαν τη ροή του ματς και έτσι ο ΠΑΟ έχασε το σετ με 19-25.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι  Βουδούρης, Λιδωρικιώτη.

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 11 άσσους, 42 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο. Θήρας προήλθαν από 4 άσσους, 54 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιώργος Δερμάτης): Χουντέκοβα 17 (13/35 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 71% υπ. – 57% άριστες), Κοσμά 7 (6/24 επ., 1 μπλοκ, 70% υπ. – 40% άριστες), Νεΐκοβα 6 (1/3 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Χαντάβα 18 (12/28 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 45% υπ. – 32% άριστες), Μεταξά 3 (0/11 επ., 3 μπλοκ), Σάντσεζ 11 (8/19 επ., 3 άσσοι) / Λεωνίδου (λ, 67% υπ. – 39% άριστες), Πασσιάλ, Τσιτσιγιάννη 2 (2/5 επ.).

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Κώστας Παπαδόπουλος): Σάντος 4 (2/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ντάλκε 18 (17/38 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. – 23% άριστες), Βλαχάκη 15 (14/29 επ., 1 άσσος), Μέλο 10 (3/12 επ., 7 μπλοκ), Χατζηευστρατιάδου 11 (8/14 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 10 (10/25 επ., 43% υπ. – 27% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 62% υπ. – 445 άριστες), Λάππα, Τσουκαλά.

Μετά τη λήξη του αγώνα ο προπονητής του ΠΑΟ Γιώργος Δερμάτης είπε «Σήμερα ο ΑΟ Θήρας ήταν καλύτερος και το τελικό σκορ είναι δίκαιο. Εμείς δεν πιάσαμε καλή απόδοση και δεν μπορέσαμε να πάρουμε κάτι καλύτερο. Το γεγονός ότι χάνουμε για δεύτερη φορά στο πρωτάθλημα είναι πρόβλημα για εμάς. Κάτι δεν κάνουμε καλά.

Στην αντίπερα όχθη ο κόουτς του ΑΟ Θήρας  Κώστας Παπαδόπουλος ανέφερε «Για εμάς ήταν μια σημαντική νίκη σε μια δύσκολη έδρα απέναντι σε μια ομάδα όπως είναι ο Παναθηναϊκός. Ο αντίπαλος όπως όλοι μας έχει και αυτός τα αδύνατα σημεία του, τα βρήκαμε καλά σήμερα ωστόσο δεν λέει κάτι για την πορεία του πρωταθλήματος. Εμείς κοιτάμε το επόμενο ματς εφόσον βέβαια το επιτρέψουν οι υγειονομικές συνθήκες».