Το πανελλήνιο ρεκόρ προσέλευσης στο βόλεϊ είναι «πράσινο»

Σαν σήμερα το 1967 ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ολυμπιακού με 3-1 σετ στο βόλεϊ ανδρών για το πρωτάθλημα μπροστά σε περισσότερους από 10.000 φιλάθλους, στο Παναθηναϊκό Στάδιο και ο Σύλλογος δεν ξεχνά το συγκεκριμένο στιγμιότυπο.

Ο ΠΑΟ έκανε καθοριστικό βήμα για την κατάκτηση του δεύτερου σερί τίτλου, που ήρθε λίγες βδομάδες αργότερα. Η αναμέτρηση αποτέλεσε γιορτή για όλη την Αθήνα με τον κόσμο να πανηγυρίζει έξαλλα τη νίκη επί των Πειραιωτών.Οι «πράσινοι» νίκησαν με 3-1 σετ και διαιτητής ήταν ο Θανάσης Μπελιγράτης. Με τους νικητές αγωνίζονταν οι Α. και Νίκος Μπεργελές, Μ. Γεωργαντής, Λελούδας, Πέρρος, κα. και προπονητής είναι ο Γεράσιμος Θεοδωράτος.

Χαρακτηριστική ήταν και η δήλωση του Μιχάλη Γεωργαντή Θυμάμαι πολύ χαρακτηριστικά το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό  το 1967 που είχε μέσα 11.500 κόσμο!  Κάποιες εφημερίδες έγραφαν για 10.000 αλλά  ισχύει το πρώτο νούμερο.  Σε αυτό το ματς η μερίδα του λέοντος ήταν «πράσινη» στην κερκίδα.

Πρόκειται για το ρεκόρ προσέλευσης φιλάθλων σε αγώνα ελληνικού πρωταθλήματος ενώ ο Παναθηναϊκός είχε μεγαλύτερη προσέλευση στο CEV Cup το 2009.