ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 77-80

Μεγάλη ΠΑΝΑΘΑ, πέρασε από το Μιλάνο!

Ένας Παναθηναϊκός από τα παλιά στο δεύτερο ημίχρονο έκανε σπουδαία ανατροπή και επικράτησε 80-77 της Αρμάνι για τη 12η αγωνιστική της Ευρωλίγκας!

Μετά το στραπάτσο στη Γαλλία και συγκεκριμένα στην έδρα της Βιλερμπάν, ο Παναθηναϊκός έψαξε στο Μιλάνο κόντρα στην Αρμάνι να βρει αντίδραση. Με άμυνα για σεμινάριο στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός πήρε σπουδαία νίκη 80-77, όχι μόνο για βαθμολογικούς λόγους αλλά και για ψυχολογικούς και πλέον την επόμενη εβδομάδα υποδέχεται τη Ζαλγκίρις. Στο 4-7 το ρεκόρ για τον «τριφύλλι».

Πρόβλημα με Χεζόνια!
Πρόβλημα με Χεζόνια! 8.080 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Χωρίς τον Σέρχι Ροντρίγκεθ παρατάχθηκε η γηπεδούχος Αρμάνι Μιλάνο, ενώ ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε πλήρης στην αναμέτρηση. Ο Παναθηναϊκός με τον Σαντ-Ρος ήταν αυτός που βρήκε πρώτος το δρόμο προς το καλάθι, αλλά η Αρμάνι με Πάντερ και Ταρζέφσκι πήραν τα ηνία στο σκοράρισμα (8-2). Με γρήγορο 5-0, οι «πράσινοι» άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό και μείωσαν στον πόντο (8-7), με Ουάιτ και Νέντοβιτς. Η Αρμάνι με τον Ντιλέινι έτρεξε το δικό της σερί 6-0 και ακριβώς στα μισά του δεκαλέπτου βρέθηκε μπροστά με +7 (14-7). Ένα ακόμα μειονέκτημα για το τριφύλλι ήταν τα γρήγορα φάουλ που υπέπεσαν οι παίκτες του Βόβορα, οδηγώντας την ιταλική ομάδα στις βολές. Η Αρμάνι το εκμεταλλεύτηκε δεόντως και ανέβασε τη διαφορά (18-9) στο 7′. Οι δύο βολές του Μοραντσίνι έφεραν και το +9 (20-11). «πράσινοι» είχαν ξεκινήσει μουδιασμένα τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση, με την Αρμάνι που διέθετε υπεροπλία να του βάζει πολύ δύσκολα με το ξεκίνημα και τον Λεντέϊ να σκοράρει για το (22-15) σε μια διαφορά που είχε παγιωθεί στους επτά πόντους. Παρά τις όποιες διορθώσεις στην άμυνα, οι «πράσινοι» έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο πίσω στο σκορ (22-18). Με καλάθι του Σιλντς, η Αρμάνι βρήκε σκορ (24-18) στην αρχή του 2ου δεκαλέπτου. Τα λάθη των παικτών του Παναθηναϊκού στην επίθεση συνεχίστηκαν με το «τριφύλλι» να μην μπορεί να πλησιάσει στο σκορ, κάτι που κατάφερε η Αρμάνι με τον Ρολ από την περιφέρεια για το 29-21. Το «πράσινο» χαμένο ριμπάουντ, έδωσε το δικαίωμα στον Ρολ να σημειώσει δύο πόντους (31-23). Μάλιστα ο Λεντέϊ έδωσε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στην ομάδα του (33-23). Για πρώτη φορά ο Πάντερ από το σημείο των βολών έστειλε τη διαφορά στο +11 (36-25), με το τριφύλλι να μη δείχνει διάθεση να πλησιάσει την Αρμάνι. Ο Βόβορας ήταν δυσαρεστημένος με τα λάθη που συνέχιζε να κάνει η ομάδα του και ένα εξ αυτών το τιμώρησε ο Ταρζέφσκι στο ανοικτό γήπεδο (38-25). Οι δύο βολές του Ντιλέϊνι έφεραν και το +15 (40-25). Η Αρμάνι είχε εδραιωθεί στο παιχνίδι, είχε βάλει τις βάσεις για να νικήσει, με τον Παναθηναϊκό ωστόσο, παρά τα καλά διαστήματα να βρίσκεται στο -12, με τη λήξη του ημιχρόνου (42-30). Πέντε πόντοι από Μακ και Παπαπέτρου μείωσαν τη διαφορά, ωστόσο με Ντιλέϊνι και Σίλντς η Αρμάνι έβρισκε τρόπο να διατηρήσει τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα (46-37). Το τρίποντο του Μακ έριξε τη διαφορά στους 8 πόντους (48-40), αλλά ο Σιλντς από μέση απόσταση διατήρησε το +10 (50-40). Οι δύο ομάδες βρήκαν ρυθμό, αλλά όσο ο Παναθηναϊκός έβρισκε σκορ, άλλο τόσο δεν είχε «αντίδοτο» στην επιθετική δραστηριότητα των παικτών της Αρμάνι. Η εικόνα των παικτών του Βόβορα ήταν σαφώς πιο βελτιωμένη από το α’ ημίχρονο, ωστόσο έλειπαν οι καλές άμυνες για να μπορέσει η ομάδα να πλησιάσει την Αρμάνι. Το τρίποντο του Ουάιτ, έριξε τη διαφορά στους πέντε πόντους (53-48), ωστόσο πάλι ο Λεντέϊ βρήκε τρόπο να τιμωρήσει την άμυνα των παικτών του Βόβορα στο 28′ (55-50). Η εντυπωσιακή ενέργεια του Χάινς έφερε το γκολ-φάουλ για την ομάδα του και το +8 (58-50), με τη διαφορά να ξαναφτάνει στο +10 (60-50), πάλι με καλάθι του Χάινς. Οι «πράσινοι» ήθελαν καλές άμυνες και το κατάφεραν με τον Μήτογλου να βγάζει μια και να σημειώνει και το καλάθι με εντυπωσιακό τρόπο (60-54), σκορ που έμεινε μέχρι το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου. Με τη διαφορά στους έξι πόντους, ο Παναθηναϊκός ήθελε να συνεχίσει την καλή εικόνα του 3ου δεκαλέπτου και στο τελευταίο μέρος του ματς. Ένα τρίποντο του Μποχωρίδη έκανε το (60-57) με το σερί για το τριφύλλι να είναι στο 7-0. Το καλάθι του Μήτογλου έριξε και πάλι τη διαφορά στο τρίποντο (62-59), με τον Παναθηναϊκό να βγάζει σπουδαίες άμυνες, οδηγώντας τους παίκτες της Αρμάνι σε λάθη. Διαδοχικά καλάθια των Παπαπέτρου και Μήτογλου έφεραν την απόλυτη ισορροπία στο ματς (62-62), με τους παίκτες του Βόβορα να δείχνουν χαρακτήρα και να αρνούνται να ηττηθούν. Ακόμα ένα καλάθι με περιπετειώδη τρόπο του Μήτογλου έφερε το 64-64, αλλά ο Χάινς με βολές έδωσε το +2 (66-64) στην ομάδα του. Οι «πράσινοι» προσπάθησαν δις με ανορθόδοξο τρόπο να προηγηθούν ανεπιτυχώς, με την Αρμάνι να βρίσκει σκορ ξανά με βολές, αυτή τη φορά με τον Ντιλέϊνι (68-64) στο 35′. Στο τελευταίο πεντάλεπτο και με τα ομαδικά φάουλ συμπληρωμένα, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στις βολές. Ο Πάντερ για την Αρμάνι δε λάθεψε στο δικό του σετ και έφερε το +6 (70-64). Ωστόσο ο Νέντοβιτς βρήκε επιθετική λύση για την ομάδα του (70-66). Ο Παναθηναϊκός έψαχνε «καθαρές» επιθέσεις και ορθολογικές ώστε να ξαναμπεί στο ματς και να το διεκδικήσει. Δύο βολές από τον Ουάιτ έφεραν τη διαφορά στο καλάθι (70-68). Το τρίποντο του Πάντερ βρήκε στόχο (73-68), με τον Νέντοβιτς να δείχνει διάθεση και όρεξη για να κουβαλήσει την ομάδα του στο σκοράρισμα (73-70). Ένα λάθος του Μακ και ένα τραγικό σφύριγμα για φάουλ του Παπαγιάννη, έστειλαν ξανά την Αρμάνι στις βολές με τον Σίλντς (75-70). Ο Νέντοβιτς ήταν και πάλι πρωταγωνιστής στην επίθεση και με εύστοχο τρίποντο έστειλε τη διαφορά στο -2 (75-73). Ο Παπαπέτρου «πυροβόλησε» από την περιφέρεια και έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του με ένα πόντο (75-76). Το καλάθι του Σιλντς έβαλε και πάλι σε θέση οδηγού της Αρμάνι (77-76), αλλά ο Παπαγιάννης με εντυπωσιακό κάρφωμα έδωσε το +1 (77-78). Το άστοχο τρίποντο του Ντιλέϊνι έδωσε την τελευταία κατοχή στον Παναθηναϊκό, με τον Νέντοβιτς να πηγαίνει στις βολές μετά από φάουλ και να ευστοχεί σε μια (77-79), με την Αρμάνι να έχει επίθεση στα τελευταία 13,4 δευτερόλεπτα και τον Παναθηναϊκό να θέλει μια άμυνα, για να φύγει νικητής από το Μιλάνο, για πρώτη φορά μετά από τρία εκτός έδρας ματς. Το άστοχο σουτ του Σίλντς και το κρίσιμο ριμπάουντ του Παπαπέτρου, έδωσαν τεράστιο πλεονέκτημα νίκης στο τριφύλλι, με τον αρχηγό της ομάδας να ευστοχεί σε μια βολή (77-80) και να παίρνει τεράστια νίκη, καθώς η Αρμάνι στα 3 δευτέρα που απέμεναν υπέπεσε σε λάθος.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 42-30, 60-54, 77-80.