ΜΠΑΣΚΕΤ

Άργησε να ξυπνήσει και το έχασε στις λεπτομέρειες

Ο Παναθηναϊκός παρουσίασε κακό πρόσωπο απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα στα τρία πρώτα δεκάλεπτα στο Βελιγράδι, πήγε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή στο τέλος, αλλά τα λάθη και τα σφυρίγματα των διαιτητών δεν το επέτρεψαν. Οι πράσινοι ηττήθηκαν 74-71 για τη 17η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Στο 5-11 το ρεκόρ της ομάδας του Γιώργου Βόβορα.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν εφιαλτικό για τον Παναθηναϊκό. Οι πράσινοι είχαν πολύ κακές επιλογές στην επίθεση με λάθη αβίαστα, ενώ στην άμυνα έβλεπαν τους παίκτες του Ερυθρού Αστέρα να… πυροβολούν έξω από τα 6,75! Οι διαφορά έφτασε μέχρι και στο +17 για τους Σέρβους (48-31), οι οποίοι έκαναν ό, τι ήθελαν στο μισό γήπεδο του τριφυλλιού.

Το ημίχρονο έληξε με σκορ 48-37, χάρη σε ένα σερί 6-0 για τον Παναθηναϊκό. Ο Ερυθρός Αστέρας στο πρώτο ημίχρονο είχε 10/18 τρίποντα, τη στιγμή που οι πράσινοι είχαν 4/13, ενώ έκαναν 10 λάθη έναντι 5 των αντιπάλων τους.

Χτύπημα Γιαννακόπουλου με Ναν!
Χτύπημα Γιαννακόπουλου με Ναν! 38.376 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Στο τρίτο δεκάλεπτο, μπορεί η άμυνα να έσφιξε, αλλά η επίθεση του τριφυλλιού ήταν τραγική. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι φιλοξενούμενοι είχαν μόλις 4 πόντους κι ενώ είχαν περάσει 7 λεπτά! Μάλιστα, μέχρι εκείνο το σημείο όλοι οι πόντοι είχαν μπει από Μπέντιλ και Μήτογλου και λίγο αργότερα από τον Κασελάκη με τρίποντο.

Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε όπως ακριβώς και το πρώτο ημίχρονο, δηλαδή με διαφορά 11 πόντων για τον Ερυθρό Αστέρα και σκορ 57-46. Στην τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός τα έπαιξε όλα για όλα. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου πήρε τα πάνω του και με μεγάλα σουτ και γενναίες αποφάσεις, έβαλε τον Παναθηναϊκό στο παιχνίδι. Ομως, κάποια λάθη στα τελευταία λεπτά, αλλά και σφυρίγματα των διαιτητών (εύκολα φάουλ στους Σέρβους, μη καταλογισμός σε φάουλ υπέρ των παικτών του τριφυλλιού και τεχνική ποινή στον Βόβορα), δεν έδωσαν τη νίκη στο τριφύλλι.

Ο Παπαπέτρου με τρίποντο μείωσε στον πόντο στα 5 δευτερόλεπτα, οι γηπεδούχοι με δυο βολές του Γουόλντεν πήγαν το ματς στους 3 και στην τελευταία φάση ο Νέντοβιτς έκανε λάθος (είχε προηγηθεί και ένα νωρίτερα) με αποτέλεσμα το ματς να λήξει 74-71 και τον Παναθηναϊκό να φεύγει με ήττα από το Βελιγράδι.