ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΠΑΟ θα πει μαχητική ψυχή! (vids)

Τεράστια νίκη για τον Παναθηναϊκό επί του Άρη με 1-0, χάρη στο γκολ του Αργύρη Καμπετσή, σε παιχνίδι για τη 17η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Μείωσαν στους 5 βαθμούς τους κίτρινους οι πράσινοι. Εντυπωσιακός ο Διούδης στην πίεση των γηπεδούχων. Μεγάλες ευκαιρίες με Εμμανουηλίδη και Βέλεθ για το τριφύλλι.

Ένα τεράστιο διπλό πανηγυρίζει ο Παναθηναϊκός μέσα στο Κλεάνθης Βικελίδης επί του Άρη. Οι πράσινοι, χάρη στο γκολ του Καμπετσή στο 9′, έπειτα από φάουλ του Χουάνκαρ και ασίστ του Βέλεθ, έφυγαν με το πολύτιμο 0-1 από τη Θεσσαλονίκη, σε ένα ματς που είχε χαρακτήρα… τελικού για το τριφύλλι.

Πλέον, η διαφορά από τον Άρη μειώθηκε στους 5 βαθμούς και το τριφύλλι μπαίνει για τα καλά στο κόλπο για έξοδο στην Ευρώπη, που αποτελεί και τον μεγάλο στόχο.

Ο Μπόλονι είχε ετοιμάσει εκπλήξεις στο βασικό σχήμα. Παρέταξε ενδεκάδα με 4-3-3 και τον Διούδη κάτω από τα δοκάρια. Στα στόπερ ήταν οι Σένκεφελντ, Πούγγουρας, δεξιά ο Μολό και αριστερά ο Χουάνκαρ.

Στα χαφ ήταν οι Μαουρίσιο, Αλεξανδρόπουλος και Βέλεθ, στα άκρα της επίθεσης οι Καμπετσής και Εμμανουηλίδης και στην κορυφή ο Ιωαννίδης.

Στο 9′, λοιπόν, ο Καμπετσής σκόραρε με κοντινό πλασέ για το 0-1. Γκολ, που όπως φάνηκε από την εξέλιξη του αγώνα, έκρινε και και το ματς.

Ο Άρης πήρε την κατοχή, αλλά στο πρώτο ημίχρονο απείλησε μόλις μια φορά, όταν από κοντά ο Μαντσίνι στο 37′ έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι και στη συνέχεια άουτ. Οι πράσινοι περίμεναν τον Άρη, έπαιζαν στην κόντρα, αλλά στο πρώτο 45λεπτο δεν είχαν απειληθεί άλλη φορά.

Στην επανάληψη, το πρώτο 15λεπτο ήταν εφιαλτικό για το τριφύλλι. Ο Άρης πίεσε πάρα πολύ, αλλά βρήκε απέναντί του τον… κέρβερο Διούδη. Οι Θεσσαλονικείς έχασαν τρεις μεγάλες ευκαιρίες, αλλά ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού είπε ισσάριθμες φορές “όχι” ((48’ Μάνος, 53’ Τζέγκο, 60’ Μάνος).

Μετά το ημίωρο, οι πράσινοι έβγαλαν αντίδραση και έχασαν αυτοί τρεις πολύ μεγάλες ευκαιρίες. Στο 63′ ο Εμμανουηλίδης πέρασε από δεξιά όποιον βρήκε μπροστά του, αλλά ο Σιαμπάνης έδιωξε το πλασέ του.

Δυο λεπτά αργότερα, έπειτα από στατική φάση, ο Βέλεθ από κοντά πλάσαρε, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Το τελευταίο 20λεπτο κύλησε με τον Άρη να κυκλοφορεί και τον Παναθηναϊκό να παίζει στην αντεπίθεση. Εν τέλει, παρά την υπεροχή και την κυκλοφορία, οι κίτρινοι δεν έγιναν ιδιαίτερα απειλητικοί και το τριφύλλι πήρε μια τεράστια νίκη μέσα στο Κλεάνθης Βικελίδης.

Σε ατομικό επίπεδο, οι Χουάνκαρ, Βέλεθ, Πούγγουρας, Καμπετσής και Διούδης ήταν οι κορυφαίοι της αναμέτρησης. Ο Μαουρίσιο έδωσε ποιότητα στη μεσαία γραμμή, ενώ στα αξιοσημείωτα ήταν η επιστροφή του Χατζηθεοδωρίδη που αγωνίστηκε ως αλλαγή.