Βόλεϊ

Παναθηναϊκός: Επηρεασμένες από την διακοπή

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε μακριά από τον καλό του εαυτό και γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ στο Μαρκόπουλο στο γυναικείο βόλεϊ δείχνοντας ότι η πολύμηνη διακοπή τον επηρέασε ενώ είχε και την ατυχία του τραυματισμού της Ναταλίας Μεταξά.

Η μεγάλη διακοπή του πρωταθλήματος δεν άφησε ανεπηρέαστο τον Παναθηναϊκό και γνώρισε την ήττα που τον βάζει σε βαθμολογικούς μπελάδες.

Στο αγωνιστικό μέρος οι «πράσινες» ξεκίνησαν το ματς με 0-3 ωστόσο ο τραυματισμός της Ναταλίας Μεταξά αποσυντόνισε τελείως το συγκρότημα του Αποστόλη Οικονόμου.

Οι «πράσινες» είχαν επαφή με το σκορ μέχρι το 14-14 ωστόσο σταδιακά άρχισαν να χάνουν έδαφος και τελικά απώλεσαν το σετ με 25-20.

LIVE STREAMING: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός
LIVE STREAMING: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 1.470 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός δεν μπήκε ποτέ στις ανάγκες του παιχνιδιού και το έχασε πολύ εύκολα με 25-12.

Το «τριφύλλι» έβγαλε αντίδραση στο τρίτο σετ και παρά το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός ήταν πίσω με 24-23, κατάφερε και γύρισε το ματς και το έκανε 24-26 μειώνοντας σε 2-1 σετ.

Σε ότι αφορά το τελευταίο σετ ο ΠΑΟ βρέθηκε πίσω με 18-15, βρήκε ψυχικά αποθέματα και το γύρισε σε 18-19 όμως απανωτά λάθη έφεραν την απώλεια του σετ με 25-22 και την ήττα με 3-1 σετ.

Διαιτητές: Ράντσιου, Βελώνης, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Ρηγόπουλος, Τσίτσικας Ν., Γραμματεία: Νυδριώτη. Τα σετ: 3-1 (25-20, 25-12, 26-24, 25-22).

Οι πόντοι του Α.Ο. Μαρκοπούλου προήλθαν από 8 άσσους, 56 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 45 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Δικαιούλια 12 (10/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπράιαντ 14 (11/28 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 50% υπ.-25% άριστες), Νικολογιάννη 14 (10/26 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 37% υπ.-23% άριστες), Μπεντάρτ 28 (20/51 επ., 2 άσσοι, 6 μπλοκ), Αρναούτου 1 (1/3 επ.), Γκουντιμένκο 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ) / Κόττα (λ, 42% υπ.-32% άριστες), Ευαγγελίου, Καραγιάννη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Χουντέκοβα 16 (14/37 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 40% υπ. – 25% άριστες), Κωνσταντέλου 5 (3/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Νεΐκοβα 1 (1/4 επ.), Χαντάβα 18 (14/45 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 42% υπ. – 31% άριστες), Μεταξά 1 (1/1 επ.), Σάντσεζ 7 (7/23 επ.) / Ξηντάρα (λ, 67% υπ. – 50% άριστες), Κασδοβασίλη 4 (1/4 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Λεωνίδου, Πασσιά, Τσιτσιγιάννη 4 (4/11 επ.).

Σε δήλωση του ο τεχνικός του ΠΑΟ Αποστόλης Οικονόμου ανέφερε «Αρχικά να πούμε περαστικά στη Ναταλία Μεταξά που ο τραυματισμός  ήταν καθοριστικός και στην εξέλιξη του παιχνιδιού.

Φάνηκε στα δύο πρώτα σετ ότι μας επηρέασε,  στο τρίτο και στο τέταρτο μπήκαμε πιο δυνατά ωστόσο δεν καταφέραμε να σταματήσουμε την διαγώνιο τους και το ματς κρίθηκε στο φιλέ σε μπλοκ και επίθεση.

Είμαστε χαρούμενοι που επιστρέφουμε στην αγωνιστική δράση και ελπίζω να μπούνε και οι πιο χαμηλές κατηγορίες.

Ξέραμε τη σημαντικοτητα του παιχνιδιου και θεωρω ότι το Μαρκόπουλο είναι από τις ομαδες που είναι φαβορι για να είναι στην πρώτη τριάδα. Είμαστε νέα ομάδα θέλει υπομονή και συμπαράσταση και με σκληρή δουλειά να βρεθούμε στην πρώτη τριάδα.

Έχουμε μείνει πίσω γιατί έχουμε χάσει και από Άρη και Σαντορίνη όμως πρέπει να επανέλθουμε. Το ρεπό της επόμενης αγωνιστικής θα μας κάνει καλό γιατί ευελπιστούμε ότι θα επιστρέψει η Ναταλία Μεταξά. Ίσως παίξουμε και κάποιο φιλικό γιατί φάνηκε για εμάς η έλειψη αγωνιστικού ρυθμού».