ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Παναθηναϊκός: Εύκολη νίκη για τις πράσινες

Χωρίς να αντιμετωπίσουν ιδιαίτερα προβλήματα, τα κορίτσια της ομάδας βόλεϊ του Παναθηναϊκού νίκησαν 3-0 σετ τη Λαμία για τη 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο Παναθηναϊκός  συνέχισε το νικηφόρο σερί του και δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερο πρόβλημα κόντρα στη Λαμία. Οι «πράσινες» πήραν καθαρή νίκη και τρεις πολύτιμους βαθμούς στον αγώνα που δίνουν για να περάσουν στην τελική φάση του πρωταθλήματος

Σε ότι αφορά το πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός άργησε να …ξεκολήσει από τον αντίπαλο του και πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι το 18-18.

Κάπου εκεί ενεργοποιήθηκαν οι «πράσινες» και με ένα σερί από την Χαντάβα στο σερί κατέκτησαν το σετ με 25-19.

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο του πήρε από την αρχή μεγάλο προβάδισμα και ήταν χαρακτηριστικό ότι ήταν μπροστά με 10-2 στο σκορ και τελικά το πήρε με 25-11.

Αναφορικά με το τρίτο σετ ο ΠΑΟ ήταν μπροστά με 9-6 και παρότι δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ το κατέκτησε με 25-22

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι: Λιδωρικιώτη, Μαλλιάρα, Παρατηρητής: Τσάκωνας, Επόπτες: Καλούδας, Ιωάννου Ε., Γραμματεία: Νυδριώτη.

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 46 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας προήλθαν από 3 άσσους, 29 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων. Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-11, 25-22)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Χουντέκοβα 13 (10/21 επ., 3 μπλοκ, 44% υπ. – 33% άριστες), Νεΐκοβα 6 (3/4 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κωνσταντέλου 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Τσιτσιγιάννη 9 (6/14 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χαντάβα 14 (12/31 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 39% υπ. – 26% άριστες), Σάντσες 11 (10/14 επ., 1 άσσος) / Ξηντάρα (λ, 64% υπ. – 45% άριστες), Κασδοβασίλη 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Λεωνίδου, Πασσιά 1 (1 άσσος).

Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Ηλίας Αγγέλης): Κούση 2 (2/10 επ.), Κογεράκη 8 (7/20 επ., 1 άσσος), Αντωνακάκη 3 (3/12 επ., 20% υπ. – 20% άριστες), Μανάι 8 (8/21 επ., 32% υπ. – 16% άριστες), Νούσια 10 (9/32 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. – 43% άριστες), Βενέτη 2 (2 άσσοι) / Κακουράτου (λ, 56% υπ. – 44% άριστες), Τσαγκάρη, Χατζηχαραλάμπους.

Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού Αποστόλης Οικονόμου δήλωσε «Καταρχήν συγχαρητήρια στη Λαμία για τη μαχητικότητά της. Σε τέτοιου είδους παιχνίδια δεν μπαίνουμε έτοιμοι πνευματικά και αυτο φάνηκε στο πρώτο και τρίτο σετ. Αυτό που μετράει πάντα είναι το αποτέλεσμα και μέσα σε δέκα μέρες πήραμε τέσσερις καθαρές νίκες. Ξεχνάμε το σημερινό παιχνίδι και συγκεντρώνομαστε για το επόμενο παιχνίδι με τον Α.Ο. Θήρας στη Σαντορίνη και μετά με το Μαρκόπουλο»

Στον αντίποδα ο βοηθός  προπονητή της Λαμίας Κώστας Αγγουράς  ανέφερε «Εμείς  είμαστε μια νεανική ομαδα. Παιχνίδι με παιχνίδι βελτιωινομαστε και ελπιζω να δείξουμε κάτι καλύτερο στο μέλλον. Τα κορίτσια δουλεύουν και ελπίζουμε σταδιακά να πάρουμε αυτό που μας αξίζει, είτε αυτό είναι ένα σετ, είτε ένας πόντος είτε μια νίκη».