ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ 77-85

Ποιοτικός Χεζόνια με το «καλημέρα» – Προδόθηκε από τα λάθη του ο Παναθηναϊκός (vids)

Ο Super Mario είχε πολύ καλό ντεμπούτο με τα πράσινα (21 π.) -δείχνοντας βέβαια ότι θέλει ρυθμό- αλλά ο Παναθηναϊκός υπέκυψε στην ανωτερότητα της Μπαρτσελόνα γνωρίζοντας την ήττα με 85-77 για την 27η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Προδόθηκαν από τα πολλά και εύκολα λάθη τους οι «πράσινοι» απέναντι στην- ούτως ή άλλως- πιο ποιοτική ομάδα του Σάρας.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης, βραβεύτηκε ο Νικ Καλάθης για την προσφορά του στο «τριφύλλι» από τον πρόεδρο της ΚΑΕ Παναθηναϊκός, Τάκη Τριαντόπουλο. Ενώ υπήρχε και ένθερμος εναγκαλισμός ανάμεσα στον Νικ και τους Διαμαντίδη-Αλβέρτη κατά τη διάρκεια της προθέρμανσης.

Με τους Σαντ Ρος, Χεζόνια, Ουάιτ, Μήτογλου και Μπέντιλ στο παρκέ, επέλεξε να ξεκινήσει την αναμέτρηση για τον Παναθηναϊκό, ο Όντετ Κάτας.

Οι «πράσινοι» ήταν αρκετά δραστήριοι στα πρώτα λεπτά του δεκαλέπτου, πήραν αρχικά το προβάδισμα με καλάθι του Μήτογλου για να ακολουθήσει ένα 7-0 σερί από την Μπαρτσελόνα (2-7) στο 3′. Οι «πράσινοι» αντέδρασαν και μείωσαν γρήγορα το σκορ με Μπέντιλ και Χεζόνια (7-9) για να έρθει και πάλι ο Γκανέζος σέντερ και να ισοφαρίσει (9-9).

Το σκοράρισμα για τους φιλοξενούμενους είχε αναλάβει ο Μίροτιτς, με τον πολύπειρο φόργουορντ να «φορτώνει» το καλάθι του «τριφυλλιού» (12-16). Οι «πράσινοι» που είχαν προβλήματα σε άμυνα και επίθεση, είδαν την Μπαρτσελόνα να φεύγει +9 (12-21). Μήτογλου και Μποχωρίδης έβρισκαν τρόπο να πετύχουν πόντους για την ομάδα τους (17-23), αλλά η Μπαρτσελόνα επανέφερε το +9 (17-26) με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Στις αρχές του β’ δεκαλέπτου, οι Καταλανοί βρήκαν τρόπο να πάνε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (21-31), αλλά ο Χεζόνια με 4 δικούς του πόντους μείωσε για το «τριφύλλι» σε (24-31). Ο Κροάτης παρά τις λίγες προπονήσεις με την ομάδα, έδειχνε ορεξάτος, είχε ρυθμό ενώ ότι προσπάθειες πήρε ήταν λογικές και κοντά στο καλάθι της Μπαρτσελόνα.

Ο Μπέντιλ με εύστοχο περιφερειακό σουτ έκανε το (27-31), αλλά και πάλι η Μπάρτσα βρήκε το δρόμο προς το καλάθι και με το τρίποντο του Κούριτς, επανέφερε το +9 (27-36), με τον Κάτας να καλεί εσπευσμένα σε τάιμ άουτ. Ο Μπέντιλ για τον Παναθηναϊκό είχε και πάλι τη λύση από την περιφέρεια (30-36), με τους «πράσινους» να βγάζουν και καλές άμυνες, οδηγώντας τους παίκτες της Μπαρτσελόνα σε λάθη.

Με δύο βολές του Χεζόνια, οι «πράσινοι» βρήκαν σκορ (33-40), αλλά οι Καλάθης και Μίροτιτς έστειλαν τη διαφορά στο +12 για πρώτη φορά (33-45), δύο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Οι «πράσινοι» βρήκαν και πάλι σκορ από το τρίποντο με τους Χεζόνια και Σαντ Ρος, αλλά το ημίχρονο έληξε με την Μπαρτσελόνα να βρίσκεται στο +8 (39-47).

Στις αρχές του 3ου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός παίζοντας σπουδαίες άμυνες και με τον Μπέντιλ να σκοράρει πλησίασε εκ νέου τη διαφορά (41-47), με τον Μίροτιτς να σκοράρει στο τέλος της επίθεσης πάνω σε άμυνα για το +9 (41-50). Η διαφορά επέστρεψε σε διψήφια επίπεδα +11 με καλάθι του Χίγκινς (41-52), με την Μπαρτσελόνα να μην παίζει καλά, αλλά να κρατάει τη διαφορά λόγω των λαθών του Παναθηναϊκού. Το τρίποντο του Μακ για το «τριφύλλι» έφερε το (44-52), αλλά και πάλι δεν υπήρχε συνέπεια στην επίθεση με τον Παναθηναϊκό να είναι επιρρεπής στα λάθη.

Η Μπαρτσελόνα με πρωταγωνιστή τον Μίροτιτς διατηρούσε τα ηνία στην επίθεση (46-56), με το «τριφύλλι» να μοιάζει μπλοκαρισμένο και να μην μπορεί να βρει τρόπο να φτάσει εύκολα στο καλάθι των Ισπανών. Με το δεκάλεπτο να λήγει με το σκορ στο (50-59) για τη φιλοξενούμενη Μπαρτσελόνα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός έκανε την προσπάθεια του, έσφιξε την άμυνα, βρήκε σκορ πάλι με τον Κροάτη φόργουορντ, ο οποίος μαζί με τον Ουάιτ μείωσαν στο -6 (55-61). Με Σμιτς και Μπολμάρο η Μπαρτσελόνα πήρε ανάσα στο σκορ, ξεφεύγοντας πάλι με διψήφια διαφορά +10 (55-66) στο 33′. Το τρίποντο του Χίγκινς έμοιασε με ταφόπλακα στο ματς, παρά τις προσπάθειες των Χεζόνια και Μπέντιλ που μου έβρισκαν σκορ (59-68). Ο Χεζόνια ξεχώριζε για το «τριφύλλι» (64-70), αλλά οι «πράσινοι» ήταν αδιόρθωτοι στον τομέα των λαθών και έδιναν επιθέσεις έξτρα στην Μπαρτσελόνα.

Ο Χεζόνια ήταν απελπιστικά μόνος του στην «πράσινη» επίθεση, οι υπόλοιποι «πράσινοι» βοηθούσαν ελάχιστα, με την Μπαρτσελόνα να βρίσκει σκορ από πολλούς και να διευρύνει το σκορ (70-82), πριν σκοράρει ο Παπαγιάννης για να στρογγυλέψει τη διαφορά στους δέκα πόντους (72-82), 1’20” πριν το φινάλε του αγώνα. Πέντε προσωπικοί πόντοι από τον Μακ και δύο βολές του Χίγκινς διαμόρφωσαν το τελικό 77-85, με τον Παναθηναϊκό να γνωρίζει εντός έδρας ήττα από την Μπαρτσελόνα.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 39-47, 50-59,