ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ 82-86

Έχασε δικό του ματς! (Pics, Vids)

Ο Παναθηναϊκός είχε σε τρομερό βράδυ τον Χάουαρντ Σαντ Ρος (21 π. και 7 κλεψ.), ωστόσο δεν αρκούσε αυτό για να πάρει τη νίκη κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα. Κακό β' ημίχρονο για το «τριφύλλι» που έδωσε δικαιώματα και εν τέλει ηττήθηκε με 86-82. Φωνάζουν οι «πράσινοι» για την τελευταία φάση και το ανάποδο φάουλ που χρεώθηκε στον Ουάιτ.

Ο Παναθηναϊκός είχε σε τρομερό βράδυ τον Χάουαρντ Σαντ Ρος (21 π. και 7 κλεψ.), ωστόσο δεν αρκούσε αυτό για να πάρει τη νίκη κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα. Κακό β’ ημίχρονο για το «τριφύλλι» που έδωσε δικαιώματα και εν τέλει ηττήθηκε με 86-82. Φωνάζουν οι «πράσινοι» για την τελευταία φάση και το ανάποδο φάουλ που χρεώθηκε στον Ουάιτ.

Σε κακό βράδυ και ο Όντετ Κάτας που αποβλήθηκε από το ματς μετά τις δύο τεχνικές ποινές που δέχθηκε. Υποχώρησε στο 10-18 ο Παναθηναϊκός, με δύο ματς λιγότερα.

Με τους Παπαγιάννη, Σαντ – Ρος, Χεζόνια, Παπαπέτρου και Ουάιτ επέλεξε να ξεκινήσει την αναμέτρηση με την ομάδα του Βελιγραδίου ο Όντετ Κάτας για τον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» που κατά συνθήκη αγωνίστηκαν με τη μαύρη και εντυπωσιακή εμφάνιση, άνοιξαν το σκορ στο ματς με τρίποντο του Σαντ Ρος (3-0).  Παράλληλα οι παίκτες του Ισραηλινού τεχνικού οδηγούσαν σε λάθη τον Ερυθρό Αστέρα με τις καλές άμυνες που έβγαζαν.

Ισπανικά ΜΜΕ: «Στον Παναθηναϊκό ο Χεζόνια!»
Ισπανικά ΜΜΕ: «Στον Παναθηναϊκό ο Χεζόνια!» 42.437 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Το δεύτερο τρίποντο του Σαντ Ρος δημιούργησε το (6-0), ενώ ο Παπαπέτρου ξανά από την περιφέρεια έστειλε τη διαφορά γρήγορα στους +9 (9-0), με τον Αστέρα να παραμένει άποντος μετά από 3,5 λεπτά στο ματς. Οι πρώτοι πόντοι των φιλοξενούμενων ήρθαν από το γκολ-φάουλ του Ουσκόκοβιτς (9-3), με τον Κούζμιτς να κερδίζει τον Παπαγιάννη στη μάχη της ρακέτας για το (9-5) στο πεντάλεπτο. Ο Έλληνας σέντερ πήρε το αίμα του πίσω από τον πανύψηλο Σέρβο σέντερ και στην αμέσως επόμενη φάση, διατήρησε με εντυπωσιακό κάρφωμα το +6 (11-5). Οι «πράσινοι» εκμεταλλεύτηκαν και τα γρήγορα πέντε ομαδικά φάουλ που συμπλήρωσε ο Αστέρας και θέλησαν να βάλουν τη μπάλα κοντά στο καλάθι, είτε τροφοδοτώντας τον Παπαγιάννη, είτε με το πλούσιο ρεπερτόριο του Χεζόνια.

Ο Κροάτης έγραψε τους πρώτους του πόντου από το σημείο των βολών (13-7) διατηρώντας το +6 σχετικά άνετα. Στην άμυνα οι παίκτες του Κάτας, είχαν εγκλωβίσει τους αντιπάλους τους, με τον Αστέρα να συνεχίζει την καταμέτρηση λαθών και άστοχων επιθέσεων, παρόλα αυτά με τον Ντόμπριτς από την περιφέρεια μείωσαν στους -4 (14-10), τα καλάθια των Νόκο και Μήτογλου διατηρούσαν το σκορ στα επίπεδα των 6 πόντων (18-12), με τον Αστέρα να μειώνει με τον Ουόλτεν (20-17), αλλά το δεκάλεπτο να λήγει με τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με +6 (23-17), μετά τη εύστοχη βολή του Μήτογλου, μετά την τεχνική ποινή που δέχθηκε ο πάγκος των φιλοξενούμενων.

Στο ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου, ο Ερυθρός με τους Λόιντ και Νόκο μείωσε στο καλάθι (23-21), αλλά ο Μήτογλου βρήκε σκορ για το «τριφύλλι» για το (25-21). Ο Σαντ Ρος με το τρίτο εύστοχο τρίποντο του έδωσε «αέρα» επτά πόντων στον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά στο ματς (28-21), με τους παίκτες του Όντετ Κάτας να έχουν υπό τον πλήρη έλεγχό τους το ματς και να βρίσκονται πάντα μπροστά στο σκορ, γεγονός που ευχαριστούσε τον Ισραηλινό τεχνικό που τους απένειμε τα εύσημα από την άκρη του πάγκου.

Με τέσσερις αναπάντητους πόντους, ο Ερυθρός μείωσε ξανά στο καλάθι (30-28), αλλά ο Ουάιτ βρήκε το δρόμο προς το καλάθι αξιοποιώντας περίφημα την ασίστ του Σαντ Ρος (32-28), με τον Μήτογλου να σκοράρει για το 34-28 στο 17, επαναφέροντας το +6 για την ομάδα του. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και με γρήγορο 5-0 σερί, μείωσαν στον πόντο (34-33), με τους Λόιντ και Σιμόνοβιτς.

Οι βολές του Παπαπέτρου έφεραν το +3 (36-33), αλλά με σωστές επιθέσεις ο Ερυθρός Αστέρας πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (36-37), με καλάθι του Λάζιτς. Σαντ Ρος και Ουάιτ βρήκαν σκορ για το «τριφύλλι» (40-37), αλλά ο Κούζμιτς με καλάθι και φάουλ έφερε το ματς στην απόλυτη ισορροπία (40-40) στο φινάλε του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο στο ματς, ξεκίνησε με τον Ερυθρό να βρίσκει σκορ με τον Νόκο, αλλά τον Παπαγιάννη να σκοράρει και πάλι (42-42). Οι φιλοξενούμενοι είχαν βρει ρυθμό από την περιφέρεια και με διαδοχικά τρίποντα των Λάζιτς και Ντόμπριτς βρήκαν προβάδισμα +4 (44-48). Το «τριφύλλι» με Παπαγιάννη, Χεζόνια και Σαντ Ρος, ανέτρεψε το σκορ και πήρε εκ νέου το προβάδισμα (51-48), με τον Έλληνα σέντερ να μετατρέπει σε ασίστ την πάσα πάρε-βάλε του Κροάτη για το (53-48), γεγονός που οδήγησε τον προπονητή του Ερυθρού να καλέσει εσπευσμένα σε τάιμ αουτ για να κόψει τον ρυθμό που είδε να βρίσκουν οι παίκτες του Παναθηναϊκού.

Ο Σαντ Ρος ήταν πανταχού παρόν για την ομάδα του και το «τριφύλλι» με τον Παπαγιάννη και τον Χεζόνια να σκοράρει και πάλι διεύρυνε το προβάδισμά του +8 (56-48) για πρώτη φορά στο ματς. Ο Μάριο Χεζόνια από το τρίποντο έδωσε στο ματς διψήφια διαφορά +11 (59-48) για την ομάδα του, με τον Παναθηναϊκό να ανεβάζει ολοένα και περισσότερο το ρυθμό του αγώνα και στις δύο πλευρές του παρκέ, βάζοντας γερές βάσεις νίκης. Το 15-0 σερί που είχε το «τριφύλλι», ανακόπηκε από τον Ουόλτεν που με προσωπικούς 8 πόντους, βοήθησε τους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν εκ νέου στο σκορ (59-56). Ο Ερυθρός με τις βολές του Λόιντ έχτισε το δικό του σερί (12-0) με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται και τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά με +1 (60-59).

Με το χειρότερο τρόπο ξεκίνησε το 4ο δεκάλεπτο για τον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» βρέθηκαν μπλοκαρισμένοι στην επίθεση και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα, ο Ερυθρός να αυξήσει τη διαφορά και το σερί του με το σκορ να είναι στο (66-59) υπέρ της ομάδας του Βελιγραδίου. Οι «πράσινοι» αντέδρασαν και με το καλύτερό τους παίκτη, τον Κουβανό φόργουορντ ξαναμπήκαν στο ματς (62-66). Συμπαραστάτη στην «πράσινη» αντεπίθεση ο Σαντ Ρος βρήκε τον αρχηγό της ομάδας Ιωάννη Παπαπέτρου, ο οποίος με εύστοχο σουτ από τα 6,75 έφερε τη διαφορά σε απόσταση αναπνοής (65-66).

Ο Λόιντ ανέλαβε δράση για τους φιλοξενούμενους, τους έδωσε «αέρα» +6 (65-71), αλλά και πάλι ο Σαντ Ρος με τρελό καλάθι στη λήξη της επίθεσης έγραψε το (67-71). Οι Σέρβοι είχαν και πάλι τη λύση (67-75 με τον Λόιντ σε κρίσιμο σημείο, αλλά το τρίποντο του Παπαπέτρου έδωσε «ανάσα» στον Παναθηναϊκό (70-75). Ο Χεζόνια ήταν παρόντας για την ομάδα του, μείωσε με τρίποντο (73-77) και οι εύστοχες βολές του Παπαπέτρου, έβαλαν και πάλι φωτιά στο ματς, μειώνοντας τη διαφορά στο καλάθι (75-77). Με μια βολή του αρχηγού, οι «πράσινοι» μείωσαν στον πόντο (76-77), αλλά ο Λόιντ με λέι απ, έστειλε και πάλι τον Ερυθρό στο +3 (76-79).

Ο Σαντ Ρος έκανε τρομερό ματς, ισοφάρισε με νέο εύστοχο τρίποντο (79-79), αλλά ο Ουόλτεν απάντησε με τον ίδιο τρόπο (82-79) για τον Ερυθρό. Οι βολές του Λάζιτς έβαλαν σε θέση ισχύος τον Ερυθρό Αστέρα (79-84), αλλά το τρελό τρίποντο του Χεζόνια από τα 9 μέτρα έδωσε παράταση «ζωής» στο «τριφύλλι» (82-84). Οι βολές του Λόιντ ήταν εύστοχες και έκριναν το ματς  82-86 (σε μια φάση που έχει προηγηθεί επιθετικό φάουλ του παίκτη του Αστέρα), με το ματς να μένει έτσι ως το τέλος και τον Παναθηναϊκό να γνωρίζει εντός έδρας ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 40-40, 59-60, 82-86.