BASKET LEAGUE

Κατοστάρα με τρομερό Μποχωρίδη!

Ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι και έφτασε σε μια εύκολη με 102-68 με πρωταγωνιστή τον Λευτέρη Μποχωρίδη, που πέτυχε 16 πόντους και «κατέβασε« 8 ριμπάουντ.

Ο Ντίνος Μήτογλου ήταν εκείνος που έδωσε τον… ρυθμό στον Παναθηναϊκό λίγο μετά την έναρξη του αγώνα προκειμένου να φτάσει από νωρίς στο +10 (17-7) και δη με τη συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου. Μαζί του και ο Λευτέρης Μποχωρίδης, ο οποίος ήταν ιδιαίτερα δραστήριος στην επίθεση. Ο Λάιονς με τον Σαχπατζίδη προσπάθησαν να κρατήσουν το Μεσολόγγι κοντά στο σκορ αλλά οι «πράσινοι» διατήρησαν τη διαφορά κοντά στους 10 πόντους (25-15 στο 9′) ενώ έφτασαν και στο +11 (29-18) πριν κλείσει την πρώτη περίοδο ο Μοτσενίγος με τρίποντο (29-21).

Ο Παναθηναϊκός είχε 10/20 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 5/5 βολές και +5 ριμπάουντ (12-7) σε σχέση με τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι σούταραν με 50% εντός παιδιάς έχοντας από τη πλευρά τους 5/10 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Μάλιστα, όχι μόνο δεν παρέδωσαν τα όπλα, αλλά παρέμειναν ανταγωνιστικοί στην δεύτερη περίοδο και αυτό χάρη στα σουτ του Μαρκ Λάιονς (13π. στο ημίχρονο με 1/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές) με αποτέλεσμα να πλησιάσουν και στους 5 πόντους (35-30 στο 15′).

Οι παίκτες του Κάτας συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με τον Μπέντιλ ανέβασαν εκ νέου τη διαφορά (35-24, 14′). Το Μεσολόγγι αντέδρασε και με τον Λάιονς μείωσε ξανά (35-30, 16′). Οι «πράσινοι» διατήρησαν τον έλεγχο με τον Μποχωρίδη να αναλαμβάνει δράση (45-36, 19′). Ο Λάιονς μείωσε με τρίποντο, αλλά ο Ουάιτ έγραψε τον επίλογο για το 48-39 του πρώτου μέρους.

Ο ρυθμός παρέμεινε ίδιος στο δεύτερο μέρος, με τον Παπαπέτρου να ανεβάζει τη διαφορά για τους γηπεδούχους (56-42, 24′). Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να μειώσουν, με τους Παπαπέτρου-Χεζόνια να φέρνουν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (65-44, 27′). Ο Παπαγιάννης ανέλαβε δράση, ανεβάζοντας ακόμα περισσότερο τη διαφορά (72-48, 29′). Το +24 έμεινε ως το τέλος για το 74-50 της τρίτης περιόδου.

Ουσιαστικά η 4η περίοδος ήταν... τυπική διαδικασία. Η διαφορά έφτασε και στο +29 (81-52 στο 33') και άπαντες... περίμεναν να περάσει η ώρα και να λήξει ο αγώνας. Η μεγαλύτερη τιμή της ήταν το +35 (97-62) λίγο πριν από το τέλος του αγώνα,.

Τα δεκάλεπτα: 29-21, 48-39, 74-50, 102-68