Διπλό επί του ΠΑΟΚ με πολύ καλούς Μποχωρίδη – Χεζόνια (vids)

O Παναθηναϊκός επικράτησε με 74-68 εκτός έδρας του ΠΑΟΚ και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Διπλό επί του ΠΑΟΚ με πολύ καλούς Μποχωρίδη - Χεζόνια (vids)

Ο Παναθηναϊκός θέλησε να ρίξει τους… τίτλους τέλους του αγώνα πριν καν ξεκινήσει το ματς! Παρά το αρχικό 5-0 του ΠΑΟΚ η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους οι οποίοι ήταν οι κυρίαρχοι του παιχνιδιού. Ο «δικέφαλος» προηγήθηκε με 7-4 στο 2′ αλλά ένα 11-0 σερί των «πρασίνων» με 3/3 τρίποντα από Ουάιτ, Σαντ-Ρος και Μποχωρίδη άλλαξε άρδην την εικόνα του αγώνα με αποτέλεσμα το σκορ να γίνει 7-15. Έκτοτε δεν υπήρχε γυρισμός για τον ΠΑΟΚ. Το μόνο που έκανε ο Παναθηναϊκός ήταν να αυξάνει τον δείκτη του σκορ, να φτάσει αρχικά στο +13 (9-22) και να κλείσει το δεκάλεπτο στο +14 (12-26). Ένα διάστημα όπου ο ΠΑΟΚ μέτρησε μόλις 4/14 εντός παιδιάς, ενώ το «τριφύλλι» είχε αντιστοίχως 9/16 εκ των οποίων 3/6 τρίποντα.

Εξωπραγματική πρόταση σε Λάρκιν: Τρία εκατομμύρια ετησίως
Εξωπραγματική πρόταση σε Λάρκιν: Τρία εκατομμύρια ετησίως 61.330 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στη συνέχεια του ματς. Αντίθετα ο δείκτης του σκορ έφτασε για πρώτη φορά και στο +21 για τον Παναθηναϊκό (17-38 στο 15′) αποτυπώνοντας στο έπακρο την εικόνα που επικρατούσε στο παρκέ της Πυλαίας. Οι Παπαπέτρου (4ασ.) και Μακ (5π., 4ασ.) «μοίραζαν» απλόχερα εύκολα καλάθια στους συμπαίκτες τους (Ουάιτ 9π., Χεζόνια 8π.) ενώ ο ΠΑΟΚ το μόνο που κατάφερε ήταν να «ψαλιδίσει» τη διαφορά στους 14 πόντους (28-42) λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου (29-47). Μάλιστα αξίζει να σημειωθεί ότι στο πρώτο ημίχρονο (ΠΑΟΚ 4/15 δίποντα, 5/13 τρίποντα, 6/9 βολές και Παναθηναϊκός 11/19 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 7/9 βολές) είχαν αγωνιστεί οι 23 από τους 24 παίκτες των δύο ομάδων!

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός είχε και πάλι την διαφορά στις παρυφές των 20 πόντων (31-50 στο 22′) και παρά το γεγονός της ολιγωρίας με αποτέλεσμα ένα επιθετικό κρεσέντο του Γκρίφιν να την φέρει στους 13 πόντους (39-53 στο 26′), δύο σερί τρίποντα από Μακ, Χεζόνια και ένα καλάθι του Μποχωρίδη την επανέφεραν στο +21 (39-60 στο 28′).

Λίγο πριν κλείσει το 3ο δεκάλεπτο στο 47-63, ο δείκτης του σκορ είχε φτάσει και στην maximum τιμή του +22 (41-63 στο 28′). Βέβαια ήταν πολύ αργά για τον ΠΑΟΚ προκειμένου να αντιδράσει. Ακόμη και αν μείωσε στους 12 πόντους (56-68) πέντε λεπτά πριν από το τέλος, ήταν περισσότερο απόρροια της «πράσινης» χαλάρωσης και των δοκιμών του Όντεντ Κάτας ενόψει και της συνέχειας σε πρωτάθλημα και Κύπελλο.