«Κατοστάρα» με Super Mario και πρώτη θέση

Ο Παναθηναϊκός έφτασε σε μία εύκολη νίκη επί του Ηρακλή με 66-100 και πάτησε γερά στην κορυφή του πρωταθλήματος. Κορυφαίος ο Χεζόνια με 17 πόντους.

Η ευστοχία των παικτών του Σκουρτόπουλου σε συνδυασμό με κάποια λάθη των φιλοξενούμενων, έδωσαν τη δυνατότητα στον «Γηραιό» να προηγηθεί με 10-3 και να κρατάει διαφορά 10 πόντων (17-10) έως το 7′. Όμως ένα γρήγορο 5-0 από Χεζόνια και Μπέντιλ το οποίο έγινε 8-2 ένα λεπτό αργότερα, έφεραν τον Παναθηναϊκό σε απόσταση αναπνοής (19-18) λίγο πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου (24-22). Ουσιαστικά οι «πράσινοι» ήταν πιο σοβαροί στην άμυνα, γύρισαν καλύτερα τη μπάλα και κάπως έτσι επέστρεψαν ξανά στο ματς.

Ισπανικά ΜΜΕ: «Στον Παναθηναϊκό ο Χεζόνια!»
Ισπανικά ΜΜΕ: «Στον Παναθηναϊκό ο Χεζόνια!» 48.866 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ηρακλής είχε 4/4 τρίποντα και… 4/14 δίποντα αλλά τα 4 λάθη του Παναθηναϊκού είχαν επισκιάσει τα 6/8 δίποντα και τα 3/7 τρίποντα. Όμως δεν υπήρξε ανάλογη συνέχεια. Το «τριφύλλι» ξεκίνησε την δεύτερη περίοδο αποφασισμένο να «καθαρίσει» και με την υπόθεση της νίκης. Όπως και έγινε. Αρχικά πέρασε μπροστά στο σκορ με 24-26 στο 11′ και μετά το 26-26 πραγματοποίησε σερί 11-0 με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 26-27 στο 13′ και ουσιαστικά να… τελειώσει με συνοπτικές διαδικασίες το παιχνίδι. Το +14 του ημιχρόνου (36-50) ήταν και η μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς στο πρώτο μισό του αγώνα! Οι «πράσινοι» είχαν στο ημίχρονο 72% στα δίποντα (13/18) και 50% στα τρίποντα (7/14) με το επιμέρους της β’ περιόδου να ήταν 12-28! Ο Παπαπέτρου είχε 10 πόντους με 3/3 δίποντα και 1/2 τρίποντα, ενω πολύ καλός ήταν ο Μπέντιλ (8π., 4ριμπ.)

Όπως ήταν αναμενόνενο η συνέχεια του ματς θα αποτελούσε απλά και μόνο μια… τυπική διαδικασία, με την διαφορά να παίρνει μεγάλες διαστάσεις. Με τον Κάτας να κάνει rotation και να «δοκιμάζει» για μεγάλο χρονικό διάστημα το δίδυμο των Χεζόνια-Παπαπέτρου οι «πράσινοι» έφτασαν για πρώτη φορά στο +20 (53-73 στο 28′) ενώ ο Ηρακλής είχε ρίξει πολύ τα ποσοστά του στα σουτ εντός παιδιάς με 15/48 έως το 30′! Ο Γηραιός είχε… ξεχάσει το πρώτο του δεκάλεπτο, το μπάσκετ που έπαιζε ήταν κάκιστο απόρροια και της «πράσινης» ανωτερότητας με αποτέλεσμα η διαφορά να παίρνει αστρονομικές διαστάσεις. Σε αντίθεση με τα άλλα ματς ο Κάτας κράτησε περισσότερο στο παρκέ τον Χεζόνια, έδωσε χρόνο συμμετοχής στον Μαντζούκα και είδε την διαφορά να φτάνει στο +32 (53-85) στο 33′.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 36-50, 53-78, 66-100