ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΛΑΥΡΙΟ 108-71

«Καυτός» επιθετικά και με εντυπωσιακό Σαντ Ρος προκρίθηκε στον τελικό!

Ο Παναθηναϊκός παίζοντας κατά διαστήματα εντυπωσιακό μπάσκετ, πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, επικρατώντας εύκολα του Λαυρίου (108-71). Κόντρα στον Προμηθέα την Κυριακή (09/05) θα διεκδικήσει άλλο ένα τρόπαιο στην ιστορία του.

Ο Παναθηναϊκός αν και δυσκολεύτηκε στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, βρήκε ρυθμό και με πρωταγωνιστές τους Ουάιτ και Παπαπέτρου, μετέτρεψε τον ημιτελικό κόντρα στο Λαύριο σε υγιεινό περίπατο.

Την Κυριακή (09/05), οι «πράσινοι» θα αντιμετωπίσουν στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας τον Προμηθέα, με σκοπό να κατακτήσει άλλη μια κούπα στην πλούσια συλλογή του. Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Όντετ Κάτας ο Σαντ Ρος που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 18 πόντους (5/7 3π.) και 12 ασίστ.

Χαρακτήρα ντέρμπι είχε το ματς στην αρχή του πρώτου δεκαλέπτου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε «κρύος» από την περιφέρεια (0/4) και το γεγονός αυτό το εκμεταλλεύτηκε το φιλοξενούμενο Λαύριο, ξεφεύγοντας με +4 (2-6).

Με Ουάιτ και Σαντ Ρος, οι «πράσινοι» έφεραν το ματς στα ίσια και στη συνέχεια πήραν και το προβάδισμα με +3 (11-8). Το Λαύριο με τον Ντιαλό μάζεψε τη διαφορά, αλλά το «τριφύλλι» με λύσεις από Μήτογλου και τον Ουάιτ ξανά, ξέφυγε με +5 (15-10).

Σιγά σιγά το «τριφύλλι» έφτιαξε και το ποσοστό του από τα 6,75 και αυτό τον βοήθησε να «χτίσει» και πιο μεγάλη διαφορά (21-12) με τον τρίποντο του Χεζόνια. Η διαφορά παγιώθηκε στους δέκα πόντους (24-14) με τις βολές του Μήτογλου, με τους φιλοξενούμενους να επιστρέφουν και το δεκάλεπτο να κλείνει με το «τριφύλλι» στο +9 (27-16).

Ίδια εικόνα είχε και το 2ο δεκάλεπτο στο ξεκίνημά του, με τον Παναθηναϊκό να αυξάνει τη διαφορά στους +12 (31-19) με τρίποντο του Παπαπέτρου, ενώ ξανά από την περιφέρεια ο Ουάιτ είχε ρυθμό (12 πόντους μέχρι εκείνο το σημείο του αγώνα) για το 34-19 και το +15. Με μίνι σερί (4-0) το Λαύριο είχε την πρώτη αντίδραση, μείωσε το σκορ (34-23), αλλά ο Παναθηναϊκός εκ νέου λύσεις από την περιφέρεια και έφτασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της +17 (40-23).

Οι πέντε πόντοι του Μπέντιλ και μια βολή του Παπαπέτρου, έστειλαν τη διαφορά στο +18 (48-30). Η εικόνα του αγώνα ήταν τέτοια, που οι άμυνες έδειχναν χαλαρές και οι παίκτες των δύο ομάδων, έβρισκαν τον τρόπο να φτάσουν στο καλάθι. Ο Παναθηναϊκός είχε βάλει τις βάσεις για νίκη-πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, με το Λαύριο να μην μπορεί να ανακόψει τον «πράσινο» ρυθμό και το ημίχρονο να κλείνει στο +16 (53-37).

Στο β’ ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός δε χαλάρωσε και με επιμέρους σκορ 7-2, έστειλε τη διαφορά στο +21 (60-39). Η αντίδραση του Λαυρίου, ήρθε με ένα σερί 10-0, εκμεταλλευόμενο την αδράνεια και την χαλάρωση των «πρασίνων», με το σκορ να πηγαίνει στο 60-49 και τον Κάτας να καλεί σε τάιμ άουτ εμφανώς εκνευρισμένος, στα μισά του 3ου δεκαλέπτου.

Το «τριφύλλι» ήταν χωρίς σκορ για περίπου τρία λεπτά, και αυτό το αρνητικό στοιχείο το διέκοψε ο Παπαγιάννης από το σημείο των βολών (61-49). Το τρίποντο του Σαντ Ρος επανέφερε τη διαφορά στους +15 (64-49). Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιζαν οι δύο ομάδες και ο εύκολος τρόπος που έβρισκαν για το καλάθι, ήταν αυτό που δημιούργησε υψηλό σκορ, με τον Παναθηναϊκό να έλεγχε απόλυτα την εικόνα του ματς και το Λαύριο να βγάζει φάσεις, αλλά να έχει αποδεχθεί τη μοίρα του. Το σκορ στο φινάλε του 3ου δεκαλέπτου έκλεισε στο +18 για το «τριφύλλι» (74-56).

Με δύο εύστοχα τρίποντα από Χεζόνια και Μήτογλου, ο Παναθηναϊκός δεν άφηνε το ματς και ανέβασε τη διαφορά στο +22 (84-62). Ο κορυφαίος των «πρασίνων» ήταν ο Σαντ Ρος και αυτό το επιβεβαίωσε με εύστοχο σουτ από την περιφέρεια (87-63), με τον Χεζόνια να σκοράρει και εκείνος με τη σειρά του για το (89-66).

Η διαφορά έφτασε στο +30 (96-66) και όλοι περίμεναν που θα σταματήσει το κοντέρ για το «τριφύλλι», καθώς ο νικητής είχε κριθεί και ο Παναθηναϊκός θα ήταν η ομάδα που θα βρεθεί στον τελικό της Κυριακής (09/05) κόντρα στον Προμηθέα. Τους εκατό πόντους ο Παναθηναϊκός τους ξεπέρασε με εύστοχο τρίποντο του Μακ (101-68). Με τον Όγκουστ να προσθέτει και αυτός το δικό του κομμάτι στο επιθετικό μέρος για την ομάδα του (106-71). Εν τέλει το ματς ολοκληρώθηκε (108-71), με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί και να παίρνει την πρόκριση για τον τελικό του θεσμού.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 53-37, 74-56, 108-71.