Παναθηναϊκός - Ιωνικός 102-64

Παναθηναϊκός – Ιωνικός: Το πρώτο βήμα με εντυπωσιακό Παπαπέτρου (Vids)

Έχοντας σε σπουδαία βραδιά τον αρχηγό του, ο Παναθηναϊκός επικράτησε κατά κράτος του Ιωνικού στο ΟΑΚΑ (102-64) και έκανε το 1-0 στη σειρά. Με 23 πόντους ολοκλήρωσε την αναμέτρηση ο Ιωάννης Παπαπέτρου, double-double από τον Μήτογλου με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Παναθηναϊκός - Ιωνικός: Το πρώτο βήμα με εντυπωσιακό Παπαπέτρου (Vids)

Αρκετά μουδιασμένος και με πολλά λάθη, ξεκίνησε την αναμέτρηση κόντρα στον αποδεκατισμένο Ιωνικό, ο Παναθηναϊκός.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν «καυτός» στο πρώτο μέρος και οδηγούσε τους «πράσινους» στο σκοράρισμα, με τον αρχηγό του «τριφυλλιού» να κάνει απίστευτο ματς στο πρώτο ημίχρονο με 22 πόντους.

ΣΟΚ για Μακάμπι πριν το ΟΑΚΑ!
ΣΟΚ για Μακάμπι πριν το ΟΑΚΑ! 219.823 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Από την πλευρά του οι φιλοξενούμενοι ήταν αρκετά αξιόμαχοι, έβαλαν πολύ δύσκολα στο «τριφύλλι» πήρα από το ξεκίνημα τα ηνία στο ματς και έφτασαν τη διαφορά ακόμα και σε διψήφιο αριθμό +11 (14-25).

Η διαφορά +11 «έσβησε» γρήγορα με τον Παναθηναϊκό να ανεβάζει στροφές και στις δύο πλευρές του παρκέ και με τον Σαντ – Ρος να σκοράρει από το σημείο των βολών, το ματς ήρθε στην απόλυτη ισορροπία (34-34). Παίζοντας μάλιστα αρκετά σε υψηλό τέμπο, ο Παναθηναϊκός ανέλαβε τα ηνία στο σκοράρισμα και έκλεισε το ημίχρονο στο +1 (40-39).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, υπήρξε η ίδια εικόνα, ο Παναθηναϊκός έβρισκε εύκολα το δρόμο προς το καλάθι, ο Ιωνικός είχε λύσεις από την περιφέρεια, με τον Μήτογλου να ανεβάζει ρυθμό στην επίθεση και να παγιώνει διψήφια διαφορά για το «τριφύλλι» (57-46). Ο Ιωνικός των πολλών απουσιών δεν μπορούσε να ακολουθήσει το ρυθμό του «τριφυλλιού» που έβρισκε σκορ με Μακ και Παπαγιάννη, με τη διαφορά να κλείνει στο 3ο δεκάλεπτο στους +19 (69-50).

Η τελευταία περίοδος ήταν εντελώς διαδικαστική. Οι «πράσινοι» συνέχισαν σε υψηλό ρυθμό στο σκοράρισμα, με τρίποντο του Μήτογλου έστειλαν τη διαφορά στους 20 πόντους (72-52) και σχεδόν στο ρελαντί, οι «πράσινοι» εκτόξευσαν το ματς στους 30 (91-61) με τον Όγκουστ.

Ο Κάτας βλέποντας πως το ματς είχε «σβήσει», απέσυρε του βασικούς παίκτες του για να τους δώσει τις απαραίτητες ανάσες και οι «πράσινοι» με σπουδαία απόδοση ειδικά στο β’ μέρος του ματς, έκαναν εύκολα το 1-0 στη σειρά. Εν τέλει, το ματς ολοκληρώθηκε με το «τριφύλλι» να επικρατεί του Ιωνικού (102-64), που δεν άντεξε στην πίεση των «πρασίνων».

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 40-39, 69-50, 102-64

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κάτας): Παπαγιάννης 8, Μποχωρίδης 4 (0/5 τρίποντα), Παπαπέτρου 23 (7/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Γουάιτ 9 (1), Σαντ Ρος 2, Μακ 9 (2/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Όγκαστ 6, Χεζόνια 7 (1), Δίπλαρος 3 (1), Κασελάκης 1 (4 ριμπάουντ), Μήτογλου 18 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Μπεντίλ 12 (2).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Τσίκληρας): Πρίτζετ 11 (1), Χόλογουελ 11 (1), Μουχαϊμίν 1 (0/4 τρίποντα), Χουγκάζ 5, Χόλιφιλντ 12 (4/10 δίποντα, 4/6 βολές), Πετρόπουλος 10 (2), Χατζηκυριάκος 3 (1), Βλάχος, Τολιόπουλος 11 (3/8 τρίποντα).