ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 76-73

Επική ανατροπή από τον Παναθηναϊκό και τώρα για την κούπα ΣΕΦ! (Vids)

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε από το -18 και με τρομερή εμφάνιση από τις Μόργκαν και Ριντ επικράτησε με 76-73, έκανε το 2-2 και πλέον πηγαίνει στο ΣΕΦ για να διεκδικήσει το πρωτάθλημα.

Τα ματς

Δυνατά ξεκίνησαν στην επίθεση και οι δύο ομάδες, με την Λεουτσάνκα να έχει τους τέσσερις από τους έξι πόντους για το τριφύλλι (6-4). Η άμυνα που έπαιζε ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ δυνατή και ανάγκαζε τις παίκτριες του Παντελάκη να πηγαίνουν σε βεβαιωμένες ενέργειες (8-6). Πέντε σερί πόντοι από την Φοντέιν έδωσαν για πρώτη φορά το προβάδισμα στις φιλοξενούμενες +3 (8-11).

Με μικρό σερί 5-0 ο Παναθηναϊκός ανέκτησε το προβάδισμα (13-11), με τις Χατζηνικολάου και Λύμουρα. Η Φοντέιν με μια βολή μείωσε στον πόντο (13-12), αλλά η Ριντ με καλάθι επανέφερε το +3 (15-12). Με την Σταμάτη να δίνει και πάλι το προβάδισμα στον Ολυμπιακό +1 (15-16).

Το προβάδισμα στο τριφύλλι το έδωσε η Λεουτσάνκα με βολές (18-17), με τις ερυθρόλευκες να παίρνω μικρή διαφορά +4 (18-22) με τρίποντο από τη Σταμολάμπρου. Το καλάθι της Ρίντ διαμόρφωσε το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται πίσω με δύο πόντους (20-22).

Οριστικό για… Βοτανικό!
Οριστικό για… Βοτανικό! 2.084 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Στο 2ο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός βρήκε σκορ από την περιφέρεια για το +5 (20-25), μάλιστα στιγμές αργότερα οι ερυθρόλευκες ανέβασαν τη διαφορά +8 (20-28), με τον Παναθηναϊκό να έχει υποπίπτει σε λάθος επιθέσεις. Η Λεουτσάνκα έδωσε σκορ στο τριφύλλι μετά από ώρα (22-28). Ο Ολυμπιακός επανέφερε το +8 (22-30), διαχειριζόμενος εξαιρετικά καλά το προβάδισμά του. Μάλιστα με Σταμολάμπρου και Σταμάτη η διαφορά πήγε σε διψήφιο αριθμό (24-36), με το τριφύλλι να μην έχει απαντήσεις.

Ο Ολυμπιακός έκανε παράσταση νίκης στο «Π. Γιαννακόπουλος» με τις παίκτριες του να φτάνουν τη διαφορά στο +16 (24-40) και το τριφύλλι να μην μπορεί να ακολουθήσει. Το καλάθι και φάουλ τη Ριντ μείωσε τη διαφορά (29-42). Με την Σταμάτη να σκοράρει με τρίποντο (29-45). Η διαφορά πήγε στο +18 (31-49), με την Ρίντ να προσπαθεί μόνη της (33-49). Το ημίχρονο, ολοκληρώθηκε με τις φιλοξενούμενες να είναι στο +18 (33-51) και να βάζουν τις βάσεις για τη νίκη που ισοδυναμεί και με την κατάκτηση τους πρωταθλήματος για τη φετινή σεζόν.

Ο Παναθηναϊκός στο 3ο δεκάλεπτο χρειαζόταν μια αντεπίθεση διαρκείας και με επιμέρους σκορ 10-2, μείωσε στους 12 πόντους τη διαφορά, με πρωταγωνίστρια τη Μόργκαν (42-54). Το τριφύλλι ανέβασε την πίεση στην άμυνά του, δυσκολεύοντας τις προσπάθειες των παικτριών του Ολυμπιακού. Το τρίποντο της Μόργκαν μείωσε τη διαφορά στους δέκα (46-56). Η διαφορά ξαναπήρε στους +12 (46-58), με τις πράσινες να έχουν άστοχες επιλογές, για την περαιτέρω μείωση του σκορ.

Ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να είναι άστοχος, με τη φιλοξενούμενη ομάδα να βρίσκει τρόπο για να κρατήσει τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα +14 (46-60). Δύο συνεχόμενα πράσινα καλάθια από τη Μόργκαν έφεραν το 50-60 και τις παίκτριες της Καπογιάννη να θέλουν να ξαναμπουν στο ματς. Μόργκαν και Δίελα έδωσαν συνέχεια στο σκοράρισμα (55-62), η Αμερικανίδα ήταν η απόλυτη πρωταγωνίστρια πάλευε μόνη της (57-62), ενώ το εύστοχο καλάθι από τη Δίελα έκανε και πάλι το ματς ντέρμπι στη λήξη του 3ου δεκαλέπτου (59-63).

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο 4ο δεκάλεπτο, η Μόργκαν σκόραρε (61-63) και η Μουλή έφερε το ματς στα ίσια (63-63). Από ένα εύστοχο σουτ για κάθε ομάδα έφερε την ισορροπία (65-65), με την Ρίντ να σκοράρει και να δίνει το πράσινο προβάδισμα μετά από αρκετή ώρα (67-65). Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με την Αλεξανδρή (67-67).

Το ματς ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς, ο Παναθηναϊκός έχανε ριμπάουντ, με τον Ολυμπιακό να μην τα εκμεταλλεύονται. Η Χατζηνικολάου έκλεψε, έφυγε στον αιφνιδιασμό, πέτυχε το καλάθι για το πράσινο προβάδισμα (69-67). Ο Ολυμπιακός βρήκε εύστοχο τρίποντο (69-70) ενώ με τη Φοντέιν πήρε και μικρό προβάδισμα +2 (69-71). Το σουτ τριών πόντων της Δίελα βρήκε στόχο (72-71). Η Λύμουρα σκόραρε με λέι απ, έδωσε το +3 (74-71) με 1’40” να απομένει για το φινάλε. Η Κόστοβιτς μείωσε στον πόντο (74-73), με τη Ρίντ να σκοράρει με τη σειρά της (76-73).

Το λάθος του Ολυμπιακού δεν το εκμεταλλεύτηκε η Δίελα που αστόχησε και έδωσε την τελευταία κατοχή στις φιλοξενούμενες. Με 2,2″ για το φινάλε, η Ντέιβις αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και ο Παναθηναϊκός πήρε μια σπουδαία νίκη, ανατρέποντας τη διαφορά του ημιχρόνου, ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 2-2.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 33-51, 59-63, 76-73.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 19 (10ριμ.), Μόργκαν 26 (2), Μούλη 8, Λύμουρα 5 (5 ασίστ), Καλαμπάκου, Κωτούλα, Δίελα 6 (2), Λεουτσάνκα 8, Χατζηνικολάου 4.

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Σταμολάμπρου 7, Σταμάτη 11 (1), Αλεξανδρή 10 (2), Φοντέιν 14 (1), Νικολοπούλου 11 (1), Κόστοβιτς 13 (12ριμπ.), Ντέιβις 7.