Ερασιτέχνης

Παναθηναϊκός: Εύκολη φιλική νίκη για τις πρωταθλήτριες επί του ΠΑΣ

Η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Παναθηναϊκού επικράτησε με 85-59 επί του ΠΑΣ Γιάννινα στη φιλική αναμέτρηση στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Παναθηναϊκός: Εύκολη φιλική νίκη για τις πρωταθλήτριες επί του ΠΑΣ | panathinaikos24.gr

Οι «πράσινες» έδειξαν και σε αυτό το φιλικό ότι βρίσκονται σε καλό αγωνιστικό ρυθμό για το χρονικό σημείο που είμαστε.

Μπήκε με το δέξι στο πρωτάθλημα ο Παναθηναϊκός!
Μπήκε με το δέξι στο πρωτάθλημα ο Παναθηναϊκός! 751 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Το «τριφύλλι» μπήκε καλά από την αρχή του ματς και πήρε προβάδισμα από την πρώτη περίοδο με το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου να είναι 28-12. Στη δεύτερη περίοδο οι αθλήτριες της κόουτς Καπογιάννη συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και αύξησαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά στους 23 πόντους. Το ημίχρονο έκλεισε 52-29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός διατήρησε την καλή του επίδοση και παρά την προσπάθεια του ΠΑΣ για αντεπίθεση στην αρχή της περιόδου κράτησε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (74-53). Η τελευταία περίοδος ήταν η καλύτερη του «τριφυλλιού» στο αμυντικό κομμάτι αφού τα Γιάννενα πέτυχαν μόλις 6 πόντους και παρόλο που έπεσε λίγο ο επιθετικός ρυθμός τους πήραν μια άνετη νίκη με 85-59.

Τα δεκάλεπτα: 28-12, 52-29, 74-53, 85-59

Από πλευράς Παναθηναϊκού αγωνίστηκαν οι: Λύμουρα, Χατζηνικολάου, Ριντ, Κωτούλα, Χόλμς, Τακ, Γρηγοροπούλου, Μπουντούρη, Μυλωνάκη, Σταχ, Σταμάτη και Βιντσιλαίου.

Το επόμενο φιλικό ματς του «τριφυλλιού» έχει προγραμματιστεί για την Πέμπτη 30 Σεπτεμβρίου στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος» στις 19:00 με αντίπαλο τις Εσπερίδες.