Ήττα με κάτω τα χέρια για τον Παναθηναϊκό στη Μαδρίτη

Η Ρεάλ έπαιζε στο ρελαντί, ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να την κοιτάξει στα μάτια και γνώρισε βαριά ήττα με 88-65 στη Μαδρίτη για την 4η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Στο 1-3 το πράσινο ρεκόρ.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε νωθρά το παιχνίδι με τη Ρεάλ αν κάνει πάρτι και να προηγείται πολύ γρήγορα με 14-3. Οι πράσινοι είχαν μόλις ένα τρίποντο με τον Μέικον στα 4 λεπτά παιχνιδιού και κακές αντιδράσεις στην άμυνα. Με δυο σερί τρίποντα του Πέρι το σκορ έγινε 19-13 και οι πράσινοι μείωσαν στους 6 πόντους, αλλά ακόμα είχαν πολλή δουλειά μπροστά τους. Το σκορ της πρώτης περιόδου ήταν 30-18 για τη Ρεάλ Μαδρίτης με τρίποντο του Γιουλ στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου η Ρεάλ ήλεγχε απολύτως τον ρυθμό απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που δεν μπορούσε να φανεί ανταγωνιστικός. Στα 8 λεπτά πριν από τη λήξη του ημιχρόνου το σκορ ήταν 34-18.  Οι πρώτοι πόντοι στη 2η περίοδο ηρθαν 6,5 λεπτά μετά και το σκορ έγινε 35-23  στα 3.16 πριν από το φινάλε του ημιχρόνου. Η διαφορά παρέμενε σε υψηλά επίπεδα για τους γηπεδούχους και το ημίχρονο έληξε με σκορ 42-30, έπειτα από ωραία πάσα του Μέικον και κάρφωμα του Παπαγιάννη.

Πρόβλημα με Χεζόνια!
Πρόβλημα με Χεζόνια! 6.447 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Στην επανάληψη, η διαφορά έπεσε σε μονοψήφιο αριθμό όταν στα 5.39 το σκορ έγινε 45-36 με τη Ρεάλ να δυσκολεύεται ελαφρώς απέναντι σε μια καλύτερη άμυνα από τον Παναθηναϊκό. Αν οι πράσινοι είχαν καλύτερες επιλογές επιθετικά και δεν έκαναν αβίαστα λάθη θα μπορούσαν να είχαν πλησιάσει περισσότερο. Ο Ταβάρες έκανε το 51-39 πολύ γρήγορα για τη βασίλισσα που έβρισκε ξανά ρυθμό δίχως να φορτσάρει. Οποτε ο Παναθηναϊκός πάσχιζε για να μειώσει στους 9 η Ρεάλ αντιδρούσε με ευκολία και το σκορ έγινε 60-46 στο 1.28 πριν από το τέλος της περιόδου. Το τριτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 62-50.

Το σκηνικό παρέμενε ίδιο και στην 4η περίοδο. Οποτε ο Παναθηναϊκός πάλευε να επιστρέψει, οι γηπεδούχοι είχαν τις απαντήσεις. Ηταν αδύνατο το τριφύλλι να διεκδικήσει πράγματα στη Μαδρίτη απέναντι σε μια πολύ πιο ποιοτική ομάδα. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και οι πράσινοι ηττήθηκαν από τη Ρεάλ με σκορ 88-65.

Το ρεκόρ, πλέον, για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη στην Ευρωλίγκα έπεσε στο 1-3.

Τα δεκάλεπτα: 30-18, 42-30, 62-50, 88-65.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Γουίλιαμς – Γκος 4 (4 ασίστ, 4 λάθη), Κοζέρ 8 (1/4 τρίποντα), Ερτέλ 3 (1/5 σουτ, 7 ασίστ), Φερνάντεθ 6 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Αμπάλδε 16 (3/6 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Χάνγκα, Αλοθέν, Πουαριέ 10 (7 ριμπάουντ), Ταβάρες 17 (5/5 δίποντα, 7/7 βολές, 9 ριμπάουντ), Γιουλ 6 (2), Γιαμπουσέλε 14 (5/10 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Τέιλορ 4.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μέικον 18 (4/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/4 βολές), Παπαγιάννης 12 (4/8 δίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Μποχωρίδης, Παπαπέτρου 7 (1/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Κασελάκης, Γουάιτ 6 (2), Φλόιντ 2, Νέντοβιτς 3 (1), Έβανς 3 (1), Μαντζούκας 2, Σαντ Ρος.