Νίκη με ανατροπή για τις πρωταθλήτριες απέναντι στο Μοσχάτο!

Η ομάδα μπάσκετ των Γυναικών του Παναθηναϊκού βρέθηκε να χάνει με 61-55 πέντε λεπτά πριν το τέλος, αλλά με την Λύμουρα να μοιράζει ασίστ αλλά και να σκοράρει οι πράσινες επικράτησαν με 67-72 της Ελευθερίας Μοσχάτου.

Η πρώτη περίοδο βρήκε την ομάδα του Μοσχάτου να προηγείται με 17-15, σε ένα παιχνίδι πολύ κλειστό, όπου καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Ελευθερία να προσπαθεί να αποσπαστεί στο σκορ, αλλά τον Παναθηναϊκό να έχει απαντήσεις, παρά τα αμυντικά «κενά» που εμφάνισε στο ματς και το Μοσχάτο να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενο με 38-35.

Επίσημο: Τέλος η Ελένη Καπογιάννη από τον Παναθηναϊκό
Επίσημο: Τέλος η Ελένη Καπογιάννη από τον Παναθηναϊκό 347 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Ελευθερία προσπάθησε να ξεφύγει στο σκορ και προηγήθηκε με 41-35 στο 22′, όμως οι «πράσινες» απάντησαν άμεσα και με σερί 7-0 πήραν και πάλι το προβάδισμα με 41-42 στο 24′. Για να λήξει η τρίτη περίοδος με την ομάδα του Μοσχάτου να προηγείται και πάλι με 54-51.

Το ματς έγινε «θρίλερ» στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο στο 35′, όντας πίσω με 63-55, όμως στη συνέχεια να δείχνει καρδιά πρωταθλητή, να βγάζει σπουδαίες άμυνες και να κάνει την ανατροπή με σερί 12-0 και να μετατρέπει το σκορ σε 63-67 στο 38′ και στο τέλος να μένει συγκεντρωμένος και να παίρνει τη μεγάλη νίκη με 72-67.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 38-35 54-51, 67-72

Ελευθερία Μοσχάτου (Τσαραπατσάνης): Δαμουλάκη, Λόρενς 6, Νάτσκου, Ρόσετ 7(1), Εϊβερι 23(5), Κοντογεώργου, Θεοδωρομανωλάκη 10(2), Τζέιμς 11(2), Χάιντερ 10.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 27, Σταμάτη, Λύμουρα 11(2), Κωτούλα, Βιντσιλαίου 2, Μπουντούρη 2, Γρηγοροπούλου 4, Σκακ 3(1), Μυλωνάκη, Χολμς 19(4), Χατζηνικολάου 4.