Πήγε να κάνει την ανατροπή της δεκαετίας, αλλά το… Παναθηναϊκό επτάλεπτο δεν αρκούσε

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε κάκιστο μπάσκετ για τρία δεκάλεπτα, ήταν εκπληκτικός στο τελευτάιο 7λεπτο, μείωσε στο καλάθι (αν και βρέθηκε πίσω με 20 πόντους) και παραλίγο να κάνει μια επική ανατροπή απέναντι στη Μακάμπι στο Ισραήλ. Οι πράσινοι ηττήθηκαν 77-73 και έπεσαν στο 1-4 στην Ευρωλίγκα.

Πήγε να κάνει την ανατροπή της δεκαετίας, αλλά το... Παναθηναϊκό επτάλεπτο δεν αρκούσε

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλά στην αναμέτρηση και με όπλο του τις καλές άμυνες προηγήθηκε 3-7 στο πρώτο πεντάλεπτο. Αν οι πράσινοι ήταν πιο εύστοχοι σε ελεύθερες επιλογές, τότε η διαφορά θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερη. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και έπειτα από αντιαθλητικό φάουλ του Γουάιτ ισοφάρισαν σε 9-9 και στη συνέχεια πέρασαν μπροστά με 11-9.

Ο Γιόγκι Φέρελ μπήκε στο παρκέ για την παρθενική του εμφάνιση και είχε μια εντυπωσιακή ασίστ στον Παπαγιάννη για το κάρφωμα του σέντερ του τριφυλλιού. Η Μακάμπι με ένα σερί 8-0 πήρε σαφές προβάδισμα με το σκορ να γίνεται 19-13, σκορ το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος της περιόδου.

Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ LIVE STREAMING
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ LIVE STREAMING 5.591 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

O Νάναλι είχε ζεσταθεί και αποτελούσε τον νούμερο ένα κίνδυνο για τον Παναθηναϊκό με το τριφύλλι να μην μπορεί να ανταποκριθεί στο μαρκάρισμά του. Ο παίκτης της Μακάμπι σκόραρε για το 23-16 έχοντας φτάσει τους 12 πόντους στα 11 λεπτά αγώνα. Ο Ναναλι συνέχιζε να είναι on fire και με γκολ φάουλ σε τρίποντο έκανε το σκορ 29-18. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 33-23 και τον Παναθηναϊκό να έχει πολύ μεγάλο πρόβλημα στην επίθεσή του.

Το ξεκίνημα της επανάληψης ήταν άσχημο για το «τριφύλλι» σε άμυνα και επίθεση με το σκορ να γίνεται γρήγορα 40-25 και τον Πρίφτη να καλεί αμέσως τάιμ άουτ. Οι πράσινοι ήταν κακοί και στις δυο πλευρές του παρκέ. Ο Παναθηναϊκός δεν είχε ιδέες και λύσεις στην επίθεσή του και ο Γουίλμπεκιν με τρίποντο έκανε το 43-25. Η κατάσταση δεν άλλαζε. Η Μακάμπι ήλεγχε απολύτως τον ρυθμό και η διαφορά παρέμενε μεγάλη. Το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν 55-40 με το τρίτο τρίποντο του Γουάιτ σε νεκρό χρόνο.

Ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να βρει αντίδραση και έπαιζε… κάτι από μπάσκετ στο Ισραήλ. Αποτέλεσμα αυτού η διαφορά να μην πέφτει και μόνο Οκάρο έβρισκε τρόπους και απειλούσε από το τρίποντο. Ο Μέικον με τρίποντο και φάουλ μείωσε σε 64-51, αλλά ακόμη οι πράσινοι ήταν μακριά στα 5.19 πριν από το φινάλε.

Από εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός… ξύπνησε και με σερί 0-12 η διαφορά έπεσε στους οκτώ. Ο Γουίλιαμς έδωσε ανάσα στην Μακάμπι για το 66-56. Ο Μέικον με τρίποντο έκανε το 66-59 και ο Παναθηναϊκός έδειχνε να έχει… ζωή. Ο Γούλιαμς ξανά σκόραρε για το 68-59, ενώ ο Μέικον με μία βολή μείωσε ξανά στους οκτώ πόντους. Όλα αυτά τρία λεπτά πριν από το τέλος.  Ο Γουίλμπεκιν με τρίποντο – μαχαιριά ανέβασε ξανά τη διαφορά στους 11 για το 71-60.  Ο Νέντοβιτς απάντησε για το 71-63, αλλά πάλι ο Γουίλιαμς με μία βολή πλήγωσε το τριφύλλι. Ο Μέικον με δυο βολές έκανε το 72-65. Όλα αυτά 1.28 πριν από τη λήξη του παιχνιδιού.

Ο Οκάρο Γουάιτ έκλεψε, αλλά ο Μέικον αστόχησε σε τρίποντο.              Οι πράσινοι έκλεψαν ξανά και ο Παπαπέτρου με τρίποντο μείωσε σε 72-68. Η Μακάμπι σκόραρε για το 74-68 στα 36 δευτερόλεπτα. Ο Παπαπέτρου ξανά με τρίποντο έκανε το 74-71. Οι διαιτητές έδωσαν το πέμπτο φάουλ στον Οκάρο Γουάιτ κι ενώ απέμεναν 16 δευτερόλεπτα. Ο Γουίλμπεκιν έβαλε δυο βολές για το 75-71 και ο Μέικον έκανε το 75-73. Αμέσως έγινε φάουλ στα 7.2. Ο Γουίλμπεκιν έβαλε δυο βολές για το 77-73, η επαναφορά δεν ήταν καλή, η μπάλα χάθηκε και το ματς τελείωσε. Ο Παναθηναϊκός πήγε να κάνει  επική ανατροπή μέσα σε 7 λεπτά, αλλά το κακό πρόσωπο στα τρια πρώτα δεκάλεπτα ήταν και καταδικαστικό.

Τα Δεκάλεπτα: 19-13, 33-23, 55-40, 77-73.